Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποτυχία δόνησης


 
sotimo

Recommended Posts

Οι τρυπες πρεπει να ειναι απο τις ντιζες ή του μεταλλοτυπου η του μπετοφορμ...επιμενω στην αποψη μου οτι ειναι απο υπερβολικη δονηση και ναι actn καλυτερα λιγοτερα σιδερα με μεγαλυτερη διατομη αλλα οχι και ετσι...υπαρχουν και Φ20, Φ25, δηλαδη συνδετηρα εχει Φ18? για να κρατησει το Φ32 σε λυγισμο?

Διαστασεις κολώνας και εντατικα μεγεθη οπωε και θεση της στο ξυλοτυπο μπορουμε να εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

terry δεν ειπα ποτε οτι εχει σχεση το οτι εγινε με πεπερασμενα και οτι εβαλα 32αρια.αυτο το συμπερανες εσυ και προφανως εκανες λαθος.επισεις δεν ειπα οτι επηρεαζει τον οπλισμο διατμησης τα 10 μετρα.... απλα ανεφερα ορισμενα στατιστικα στοιχεια για να εχετε μια γενικη εικονα του εργου...το αν κουφαθηκες δεν το σχολιαζω (μαλλον θα εισαι καιρο κουφος....και ισως τυφλος αφου απο οτι καταλαβα δεν εχεις δει ουτε ζωγραφιστα τετοια σιδερα...)

οσο για τον επιβραδυντη ειναι υποχρεωτικη η χρηση του απο τις εταιριες σκυροδεματος (αλλα μαλλον ουτε αυτο το ηξερες...)και φυσικα δεν ξερεις τι απαιτησεις εχω απο το κτηριο και τι θα τοποθετησω μεσα για να κρινεις τοσο βιαστικα τα σιδερα και το σκυροδεμα...

φιλε kostasid το εχω σκεφτει οτι μπορει να ειναι και απο υπερβολικη δονηση μιας και ημουν παρον και πιεζα συνεχως για δονηση ,αλλα τα τοιχεια υπογειου περιμετρικα εχουν βγει μια χαρα οπως και ολλα τα αλλα υποστηλωματα..δεν πιστευω να εκανα εκει τοπικα καταχρηση...οσο για το αν πρεπει να βαλεις σε οικοδομη c30/37 οποιος θελει να του δωσω την διεθνη και ελληνικη βιβλιογραφια να δει το χρονο ζωης απο ενανθρακωση του σκυροδεματος c20/25 και του c30/37 και αν ξανακοιμηθει σπιτι του...τελως παντων λιγο μελετη δεν κανει κακο πριν δωσουμε βιαστικες απαντησεις...

...καλοπροαιρετα παντα και φιλικα!

το αν ειναι καλυτερα να πηξεις το μπετο στο σιδερο και να μην εχεις μετα χωτο για επικαλυψη...τι ναπω...ο καθενας κανει οτι νομιζει

εχεις δει φ32? αυτα που εβαλα εγω ειναι μονοκοματα στα 14 μετρα και ουτε λυγιζουν!!!! τι ειναι το 32? 16? και τελως παντων υποφερει απο λυγισμο ελαχιστα...οχι δεν εβαλα στα τσερκια φ18 εκτος και αν εχεις βαλει εσυ πουθενα...εβαλα φ10/10 επισεις εχουν χρησημοποιηθει και φ25 ...ναι ειναι μεταλλοτυπος acnt...

 

Παρατήρηση: Μην διαχωρίζετε διαδοχικές απαντήσεις σας. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα κανενα μελος του φορουμ οπως και εγω δε θελαμε να σε θιξουμε, απλα μαλλον μας φανηκε υπερβολικο γιατι δεν το εχουμε ξαναδει (η χρηση είναι οικία, σπίτι ή αλλη?), σε αυτα που αναφερεις ομως...χρηση και ενανθρακωση εχεις δικιο.

Παντως αν διαβασεις στο φορουμ διαφορες ενοτητες θα δεις οτι εχουμε ασχοληθει και με την ενανθρακωση αλλα κυριως με τη ζωη του σκυροδεματος και των κατασκευων γενικα

Σπιτι μου και εγω θα διαλεγα C25/30 ή και παραπανω παντως αλλα οχι Φ32 το οποιο και το εχω δει και το εχω πληρωσει και τη τοποθετηση του με το κιλο σε ενισχυση πυρηνα ανελκυστηρα

Ποσο καιρο εκανες να ξεκαλουπωσεις με τον επιβραδυντη?

Οκ λοιπον, τι σκεφτεσαι να κανεις?

Καλοπροαιρετα παντα, συναδελφοι ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

φιλε kostassid η οικοδομη (δεν νομιζω να ειπα σπιτι αλλα αν το ειπα μαλλον εγινε μεσα στο αγχος που ειχα για την βλαβη) ειναι καταστηματα και μαλιστα με μεγαλη επιφανεια και σχετικα μεγαλα φορτια.Ηοικονομικη διαφορα αναμεσα στο 25/30 και 30/37 σε εμενα ηταν 3,5ευρω αρα ελαχιστη για το οφελος που θα αποκομισω σε αντοχες και διαρκεια χρονου ζωης.

παντα φιλικα...απλα θα ηθελα κρινει καποιος που εχει τη σχετικη εμπειρια η τουλαχιστο διαθεση να ανταλαξει αποψεις ...δεν δημοσιευσα το θεμα για κανω ουτε κομματι ουτε chat...

 

λεω να βαλω εξωτερικα μανδυα σχετικα μικρο και να ριξω emaco s55 της basf το οποιο εχω χρησιμοποιησει σε αναπαλαιωσεις και αναστηλωσεις κτηριων με αριστα αποτελεσματα.ινες δεν ξερω γιατι η διατομη ειναι συνθετη τυπου Γ ...το σκεφτομαι παντως...

 

Παρατήρηση: Μην διαχωρίζετε διαδοχικές απαντήσεις σας. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

Εγραψες "πριν λιγες μερες στην δικη μου οικοδομη ιδιοκτητη ριξαμε κολωνες "......οποτε εγω υπεθεσα οτι ειναι το σπιτι σου.Anyway, δες και εδω...

 

http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=3517&highlight=

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειχα σκοπο να τσακωθω μαζι σου......μαλλον ο δικος σου τροπος ειναι αποτομος.....εγω τη γνωμη μου ειπα....για να σου πω την αληθεια Φ32 εχω δει αλλα δεν εχω χρησιμοποιησει και δε θα χρησιμοποιουσα σε συνηθισμενα εργα...(εχω μελετησει και εμπορικο 1000τμ). Οσο για τον επιβραδυντη, απλα υπεθεσα οτι χρησιμοποιησες επιπλεον γιαυτο μου φανηκε περιεργο...

Link to comment
Share on other sites

Μανδύα βάλε. Αν και τα τοιχεία τα βλέπω 0.30/2.50 ή κάνω λάθος ?

 

Επιβραδυντή εγώ δεν θα δεχόμουνα. τι σημαίνει το βάζουν όλες οι εταιρίες ??

 

Εκεί δεν έγινε δόνηση πάντως κάτι άλλο πρέπει να έγινε... Τα σίδερα είναι λίγο μεγάλα ακόμα και για 9 ορόφους... Το σκυρόδεμα αν σε έκανε τέτοια τιμή καλά έκανες...αλλά C30/37 και 32άρια καταλαβαίνεις...

 

Μακριά από επιβραδυντές...

 

Δοκίμια έχεις πάρει ? από περιέργεια ρωτώ...

Link to comment
Share on other sites

τερρυ ουτε εγω θελω να τσακωθω αλλα προσπαθησε να μην εισαι τοσο αποτομος και εσυ...pappos ΟΛΕΣ οι εταιριες παραγωγης σκυροδεματος βαζουν επιβραδυντη....δεν γνωριζουν ποση ωρα θα κανει η βαρελα να παει εργοταξιο και τι θα συμβει...την επομενη φορα που θα παραλαβεις μπετο παρε τηλ. και ζητα γραπτη επιβ. να δεις τι θα σου απαντησουν...φυσικα και εχω παρει δοκιμια..το υψος του υπογειου 3 μετρα....

Link to comment
Share on other sites

sotimo έχω την γνώμη ότι για τις απομίξεις ευθύνονται τα παρακάτω, είτε συνολικά είτε μεμονωμένα:

 

1) μεγάλο ύψος σκυροδέτησης (3μ) σε συνδυασμό με κακό χειρισμό της πούμας (π.χ με το που βγαίνει το μπετόν από την πούμα χτυπάει σε σίδερα και σκορπάει παντού πριν φτάσει στην βάση των στοιχείων σου).

 

2) Αντί να δονείτε και να σκυροδετείιτε ταυτόχρονα όλο το εκάστοτε τοιχείο, ρίχνατε το τοιχείο μέχρι τα 2μ ή ολόκληρο και μετά δονούσατε

 

3) Πολύ ρευστό μπετόν με αποτέλεσμα να γίνεται "νερό" το τσιμέντο και να διαφεύγει από τα κενά του μεταλλότυπου αφήνοντας μόνα τα αδρανή.

 

Υ.Γ 1) Στην φωτογραφία 2 toixio foto 2rr.JPG η αιτία είναι κακή δόνηση

Υ.Γ 2)Όσο και να προσέχουμε οι μηχανικοί, αν ο εργολάβος δεν ξέρει να χειρίζεται τον δονητή δεν πρόκειται να ποτέ γίνει σωστή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.