Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποτυχία δόνησης


 
sotimo

Recommended Posts

Βλέπω ότι παρόλο που εξηγώ τον τρόπο δόνησης στην οικοδομή κατα την σκυροδέτηση κανείς δεν πείθετε και επαναλαμβάνεται συνέχεια ότι το υλικό φεύγει απο κάπια τρύπα(δέν λέω ότι δεν φρύγει υλικό αλά το υλικό που φεύγει δεν είναι αρκετο για τέτια αγριάδα).Για του λόγου το αληθές θα πώ αυτό στην επόμενη σκυροδέτηση σας δώστε προσοχη στην δόνηση των υποστηλωμάτων τότε θα δείτε και αυτό που σας αναφέρω.Η εμβέλεια του δονητη όταν πρόκειται για τοίχωμα δεν αρκεί μόνο μια φορά στην μέση και μία στην κάθε ακρη χρειάζεται και δίπλα είναι τόσο απλό.Παρατηρήστε πως δονίζουν και θα δείτε ακριβώς αυτό που αναφέρω καθώς επίσης και γιατί υπάρχει η αγριάδα σε αυτά τα σημεία .Δείτε το στην δικιά σας οικοδομη και εδώ είμαι πάλι να μου πείτε αν έκανα λάθος.

 

Με πολύ ευχαρήστηση να συζητήσουμε οτιδήποτε σχετίζεται με την κατασκεύη ζημίες επισκεύες οτιδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζεται στην κατασκεύη που θα μπορούσα να πώ την γνώμη μου είμαι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, ότι αιτία είναι η κακή δόνηση.

Είναι ξεκάθαρο ότι δεν έφτασε ο δονητής στο πάτο της κολώνας κ αν έφτασε χάιδεψε. .

Λόγω μεταλλικών καλουπιών υλικό δεν έχει φύγει από πουθενά.. Αλλά κ ξυλότυπος να ήταν, πάλι έτσι θα φαινόταν κ ίσως λίγο χειρότερο.

 

Το πρώτο μπετό που βγάζουν οι πρέσες τυχαίνει πολλές φορές να έχει πολύ χαλίκι. Δεν θα εξηγήσουμε γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά γίνεται. Βέβαια σχεδόν κανείς δεν το πετάει. Κατά την σκυροδέτηση τωρα στις πλάκες δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί λόγω μεγάλης επιφάνειας και ευκολότερης δόνησης το πρόβλημα εξαλείφεται, αλλά σε σκυροδέτηση κολωνών σε συνδυασμό με ελλιπής η κακή δόνηση παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο.

 

Εδώ να κάνω μία παρένθεση και να πούμε ότι όταν έχει διαφύγει υλικό λόγω μεγάλης ρευστότητας κ συνεχόμενης δόνησης , ακόμη και εάν έχουμε ξυλότυπους με τάβλες μικρού πάχους 10 εκ. (η χειρότερη περίπτωση) τότε εμφανίζονται χαλίκια κατα μήκος όλης της κολώνας και ακριβώς κάτω απο το σημείο όπου ενώνονται οι τάβλες .( αν παρατηρήσετε απο εκεί βγαίνουν τα ζουμιά κατα την δόνηση ) Πολλές φορές οι μπετατζήδες αφήνουν κ μικρά κενά μεταξύ των ταβλων, γιατί καθώς βρέχονται τα ξύλα κατα την σκυροδέτηση ως γνωστόν φουσκώνουν. Αν τώρα είναι και λίγο στραβές οι τάβλες τότε παρουσιάζονται τα χαλίκια εντονότερα στα σημεία αυτά κ μάλιστα προεξέχουν ελάχιστα απο την επιφάνεια της κολώνας. (αυτό φένεται στο ξεκαλούπωμα)

 

Οσο αφορά τους μπετατζήδες .

1.Φανταστείτε τον μπετατζή στην κορυφή της κολώνας , από όπου μπαίνει ο δονητής να προσπαθεί να δονήσει. Πρέπει να είναι αρκετά έμπειρος για να καταλαβαίνει πότε φθάνει το μαρκούτσι στο πάτο της κολώνας και επειδή ως συνήθως η δόνηση είναι αρκετά επίπονη διαδικασία, ειδικά όταν στέκεσαι στην κορυφή μιας κολώνας τότε την διαδικασία αυτή την αναλαμβάνουν οι εργάτες, με ότι επιπτώσεις έχει αυτό.

2. Η σωστή σκυροδέτηση της κολώνας είναι λίγο μπετό στην αρχή (για να βλέπει κ ο έρμος ο μπετατζής σε τί ύψος έχει φτάσει το μπετό) και μετά καλή δόνηση στο πάτο.

Αυτό πρέπει να γίνει 3-4 φορές μέχρι να γεμίσει .

Αν τώρα ρίξει ή πέσει λίγο μπετό παραπάνω, ο δονητής αποκλείεται να φθάσει στο πάτο. Κατά την σκυροδέτηση της κολώνας, πολλές φορές οι μπετατζήδες για να τελειώνουν γρηγορότερα την γεμίζουν μέχρι την μέση δονιζουν κ με άλλη μία δόση τελειώνουν . κ άγιος ο θεός.

3. πολλές φορές γεμίζοντας την κολώνα πολύ μπετό (για να τελειώνουν βρε αδερφέ) βάζουν τον δονητή μέσα και χώνουν τέρμα τα γκάζια (ειδικά σε μεταλλικά καλούπια που είναι πιό σταθερά) κ σε συνδυασμό με λίγο νερό παραπάνω, τα χαλίκια όλα πάνε κάτω και τα υπόλοιπα επάνω. Αν και αυτό πιστεύω ότι ποτέ δεν φαίνεται απέξω κ μόνο οι ίδιοι ξέρουν τι έκαναν .

Link to comment
Share on other sites

Σε τοιχίο ειδικής κατασκευής μήκους 30μ. και ύψους 5,20μ. πως πρέπει να γίνει η σκυροδέτηση-δόνηση; και ρωτάω κυρίως τον μαστοράκο λόγω άμεσης εμπειρίας

Link to comment
Share on other sites

Evan το μεγαλύτερο μαρκουτσι σε δονητή που υπάρχει εδώ είναι 6 μέτρα ελπίζω αυτ'ο απο μόνο του να λέι κάτι.Αν λοιπόν πρέπει να πέση μονοκόματο θέλει μεγάλη προσοχή και πολύ κούραση.Σίγουρα το μονοκόματο είναι καλήτερα αλλα πολλές φορές δεν είναι εφικτό.Ειδική κατασκεύη τι ενοείς?πρόκειται για ποία χρήση ?Γενικά πάντος τα τοιχία είναι ποίο εύκολα απο τα υπόλοιπα και στην δόνηση τους ,τώρα αν υπάρχουν και υποστηλώματα μέσα αλλάζει το πράμα .Πάντος προτιμάτε μπετό με παραπάνω ρευστοποιητή και εργάσιμο παρά το νεράκι που όλα τα μαστόρια βάζουμε κρυφά.

 

giannist

Σε βρίσκω διαβασμένο .Ειλικρινά χέρομαι να βλέπω μηχανικούς να γνωρίζουν το αντικείμενο κάνουν και την δουλεία στους μαστόρουσ ποιο εύκολη.Αλλα έχει και κάτι κομάτια απο Ιταλία ποοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο ,μία φορα ένας κοίταγε τα σίδερα στο σχέδιο της κολώνας και τα έψαχνε στο δοκάρι ε δεν αντεξα με πήραν τα γέλια και ο τύπος να προσπαθη να καταλάβη γιατι γελάω.

Link to comment
Share on other sites

Evan δεν επιτρέπεται σκυροδέτηση από 5μ κανονικά από τον ΚΤΣ για τους λόγους που σε προβληματίζουν

Αν είσαι τυχερός και το πάχος του τοιχείου σου είναι στην κορυφή 30 εκ τότε να πεις στον χειριστή να κατεβάζει την πούμα χαμηλά κάθε φορά

Link to comment
Share on other sites

Δεξαμενή είναι και το πάχος είναι 30εκ. σε όλο το ύψος με κάποια κρυφοϋποστηλώματα στα σημεία που συναντιώνται κάθετα τόιχεία.

Μάλλον 3 σκυρ/σεις θα γίνουν

1. ραντιέ μια και έξω

2. τοιχεία και κολώνες μέχρι πάτο δοκού και όταν δεν υπάρχει δοκός μέχρι στέψη τοιχείου

3. δοκοί και πλάκες ανοδομής

Link to comment
Share on other sites

τι να πω

έτσι πρέπει κανονικά.

Τον αρμό διακοπής πως θα στεγανοποιήσετε είναι το θέμα....μεγάλο πρόβλημα για δεξαμενή

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει waterstop είναι σαν κορδόνι φαντάσου διατομής Τ που στερεώνεται πάνω στο μπετό και το νέο πέφτει από πάνω και σφραγίζει.

Να αυξήσω το πάχος του τοιχείου για να χωράει καλύτερα ο σωλήνας ανάμεσα από το διπλό πλέγμα Φ14 μου φαίνεται τραβηγμένο....

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω πλέον. Είχε αναφερθεί και σε παλαιότερη μου ερώτηση. Εδώ βάζουμε κορδόνι μπετονίτη αλλά μάλλον δεν κάνει και πολλά πράγματα. Τπ waterstop θέλει προσοχή στην στερέωση.

Εγώ ναι θα έκανα άυξηση στο πάχος αν χρειάζονταν, αλλά νομίζω ότι στα 30 εκ περνάει η πούμα σχετικά καλά, αν δεν έχεις δοκάρι στην κορυφη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τους δικούς μου λόγους .Θα καταλάβουν και οι άλλοι αλλα αργότερα το γιατί.Τα δούλευα στο εξωτερικό και τα γνωρίζω καλά .Πάντος στο δικό σας το σπίτη σκεφτείτε το λίγο.Αυτό είναι αποψη δική μου και προς θεού δεν την επιβάλλω σε κανέναν ,δεν θέλω να εμπλακω σε αέναες συζητήσεις επειδή είπα την άποψη μου άς έχει ο καθένας την εμπειρία του.

 

Φιλε μαστορακο.. Χωρις να θελω να γινω πιεστικος, θα ηταν πιστευω πολυ χρησιμο να μας εξηγησεις την αρνητικη σου αποψη για τους μεταλοτυπους. Βλεπεις υπαρχουμε και εμεις οι νεοι μηχανικοι με καμια 10ρια σκυροδετησεις εμπειρια και προσωπικα καμια με μεταλοτυπο.. Η αιτιολογηση λοιπον του γιατι δεν ειναι καλυτεροι θα ηταν πολυ χρησιμη.. Και βεβαια αποτελουν προσωπικη σου αποψη και εμπειρια οποτε κανενας δεν μπορει να σε κατακρινει για αυτο..

 

Οσο για τις φωτο που ειδαμε, πιστευω οτι ολοι λιγο πολυ εχουμε συναντησει τετοια "προβληματα". Τωρα το οτι ειναι ιδιοκτητο και με σημαντικα φορτια κτιριο παιζει σιγουρα καποιο ρολο στον τροπο αντιμετωπισης..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.