Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πτώση τάσης γραμμής μετρητή - ΓΠΧΤ


χριστίνα

Recommended Posts

εγώ θα σου εξηγήσω αλλά κάνε αν θες και συ το ίδιο.

εννοώ ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει τον αγωγό προστασίας για αύξηση της διατομής του ουδέτερου αγωγού.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, maneni said:

εγώ θα σου εξηγήσω αλλά κάνε αν θες και συ το ίδιο.

εννοώ ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει τον αγωγό προστασίας για αύξηση της διατομής του ουδέτερου αγωγού.

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως ακριβώς θα γίνει αυτό;

Εγώ εννοώ πως επειδή είναι μεγάλη η απόσταση πίνακα-μετρητή, η διατομή του αγωγού γείωσης να είναι κατάλληλη ώστε να επιτυγχάνεται η ελάχιστη δυνατή αντίσταση γείωσης και επίσης να υπαρχει ισοδυναμικότητα μεταξύ της θεμελιακής γείωσης (εάν υπαρχει στο ακίνητο) και της γείωσης στον μετρητή στο σημείο παροχέτευσης

Edited by VirusX2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τι να εξηγησω? θα χρησιμοποιήσει τον αγωγό προστασίας ως ουδέτερο (για την ακρίβεια ΡΕΝ).

 

Δηλ ποια θα ήταν η κατάλληλη διατομή για εσένα ώστε να επιτυγχάνονται τα ανφερόμενα? Το υφιστέμενο 10αρι έχει λιγότερα από 0,5Ω αντίσταση.

Για ποιο λόγο μας ενδιαφέρει τόσο πολύ η γείωση (και η ισοδυναμικότητα) στον μετρητή?

Edited by maneni
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν επαρκεί το 10αρι, απλά το τόνισα. Μας ενδιαφέρει γιατί δεν ξέρουμε την κατάσταση της γείωσης στο κτίριο.

Επίσης η μετατροπή του PE και του Ν σε PEN αν και επιτρέπεται, δεν θα την συνιστούσα γιατί μπορεί εύκολα να γίνει λάθος. Γι αυτό είπα να εξηγήσεις, γιατί ο άλλος το διαβάζει και μπορεί πχ να πάει να κουμπώσει καμιά γείωση στην μπάρα ουδέτερου). Η χρήση PEN σε ΕΗΕ συνήθως γίνεται σε μεγάλα κατανεμημένα κτίσματα με μια παροχή. Όχι ότι είναι λάθος στην περίπτωση μας, απλά δεν θα το πρότεινα εγώ (ειδικά χωρίς θεμελιακή γείωση το θεωρώ εγκληματικό).

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, VirusX2 said:

......... (ειδικά χωρίς θεμελιακή γείωση το θεωρώ εγκληματικό).

σοβαρές κουβέντες πολύ εύκολα διατυπωμένες........  Άσε με να μαντέψω: η "εγκληματικότητα" επίκειται σε περίπτωση μηδαμινών πιθανοτήτων.....

 

Επίσης μια συμβουλή. Πρόσεχε πως χαρακτηρίζεις κάτι (ή κάποιον) που είναι εντός προδιαγραφών......

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα σε κάτι προσωπικό για εσένα, για το θέμα μίλησα. Προφανώς από εδώ δεν θα κάνουμε και μελέτη της εγκατάστασης..

Λίγες οι πιθανότητες πράγματι, αλλά όχι ανύπαρκτες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.