Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτώση τάσης γραμμής μετρητή - ΓΠΧΤ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την πτώση τάσης απο την ΔΕΗ μέχρι τον πίνακα μας πόσο την υπολογίζεται. Βάση ΕΛΟΤ παίρνουμε 4% απο τον πίνακα μας μέχρι το φορτίο (ηλεκτικές συσκευές κλπ) αλλά έχω την ΔΕΗ 350m μακρία οπότε δεν ξέρω πόσο τις % πτώση τάσης πρέπει να λάβω υπόψιν μου για να βγάλω το καλώδιο. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια. Ευχαριστώ

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Το πιο σωστο ειναι η πτωση τασης να ειναι 4% απ' το ρολοι της Δεη μεχρι τα φορτια.Αυτο κατα την μελετη γινεται αφου εχουμε υπολογισει την πτωση ταση σε ολα τα φορτια της μελετης μας επειτα επιλεγουμε το δυσμενεστερο φορτιο (δηλαδη αυτο που εχει την μεγαλυτερη πτωση τασης) και υπολογιζουμε και την πτωση ταση στο παροχικο καλωδιο και πρεπει στο συνολο να ειναι μικροτερη απο 9,2Volt.Ελπιζω να σε κατατοπισα καπως...Ας γραψει και καποιος που ξερει 100% να ξερεις και εσυ σιγουρα!

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Από την 525.1 και τον ορισμό 202.01.02, όπως εξάλλου είναι λογικό, προκύπτει ότι υπολογίζεται η συνολική πτώση τάσης, συμπεριλαμβανομένης της γραμμής μετρητής - πίνακας.

 

Σημείωση: το όριο του 4% είναι σύσταση και όχι υποχρέωση.

 

Mixalis 1988, προσπάθησε να μην χρησιμοποιείς άσκοπα την παράθεση μηνυμάτων.

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο σας κάπως έτσι το υπολόγισα και εγώ απλά δεν ήξερα αν υπήρχε κάποια οδηγία από την πλευρά της ΔΕΗ και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τον εξής προβληματισμό μου! Σε υφιστάμενη κατοικία  με παροχή ρεύματος 40Α , σε απόσταση περίπου 235 μέτρων από τον μετρητή, το σπίτι έχει καλώδιο 3 x 10mm, με αποτέλεσμα να υπάρχει πτώση τάσης. Είναι πιθανή λύση  άλλο ένα καλώδιο 10mm να συνδεθεί με την υφιστάμενη φάση (αθροιστικά) ή πρέπει να πάω σε νέο 3 x 16mm; Η λύση του ενός έξτρα αγωγού είναι πιο προσιτή λόγο κόστους και εργασίας αλλά στέκει λειτουργικά;

Link to comment
Share on other sites

πριν ασχοληθεις με την προσθηκη ή αντικατασταση αγωγου θα πρεπει να βρεις ποση ειναι η (συνολικη) διατομη που χρειαζεσαι.

Η μεταφορα ισχυος με πολλαπλους αγωγους (ανα φαση) δεν απαγορευεται αρκει να τηρουνται καποιες πτοϋποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On ‎6‎/‎1‎/‎2019 at 12:20 ΠΜ, Dr Paul said:

 Είναι πιθανή λύση  άλλο ένα καλώδιο 10mm να συνδεθεί με την υφιστάμενη φάση (αθροιστικά) ή πρέπει να πάω σε νέο 3 x 16mm; Η λύση του ενός έξτρα αγωγού είναι πιο προσιτή λόγο κόστους και εργασίας αλλά στέκει λειτουργικά;

Αν εννοείς ότι θα προσθέσεις ένα καλώδιο 1x10 μόνο για τη φάση, είναι λάθος μεγάλο και αντικανονικό!

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2019 at 12:20 ΠΜ, Dr Paul said:

Η λύση του ενός έξτρα αγωγού είναι πιο προσιτή λόγο κόστους και εργασίας αλλά στέκει λειτουργικά;

Πρέπει να αλλάξεις καλώδιο. Αλλιώς πρέπει να φτιάξεις ηλεκτρικό πίνακα κόντα στο μετρητή και μετά να αναδιαμορφώσεις τον γενικό σου πίνακα.

Edited by stayros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.