Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση και σκυροδέτηση


 

Recommended Posts

Πλέον με τον ΚΕΝΑΚ που απαιτουνται πλουσια παχη μονωσης στον φεροντα οργανισμο, μπορουν να προκυψουν σημαντικες ασυνεχειες σε υποστυλωματα και δοκαρια.

 

πχ. δοκοσειρα που καταληγει σε προβολοδοκαρι, οπου στην θεση του προβολου δεν χρειαζεται μονωση το δοκαρι.

 

ή υποστυλωμα που καταληγει σε ημιυπαιθριο οπου εκει δεν χρειαζεται παλι μονωση το υποστυλωμα.

 

παραθετω φωτο για καλυτερη κατανοηση (κατοψη σε δοκαρι) :

 

(η 1 ειναι ο τροπος που θα επρεπε να γινει ιδανικα, η 2 ειναι ο τροπος που γινεται στην πραξη, λογω ενιαιου καλουπωματος)

 

Untitled_2.png

 

 

 

επειδη το καλουπωμα ειναι ενιαιο, αυτη η ασυνεχεια (τμημα ΒΓ δοκου ή υποστυλωματος αυξημενο σε διασταση, εδω δοκος 0,25, που στο ακραιο τμημα της γινεται 0,31) στην 2 μπορει να δημιουργησει στατικο προβλημα? (προφανως κατα την στατικη μελετη δεν λαμβανονται υπ'οψιν)

Link to comment
Share on other sites

1) κατ'αρχάς νομίζω ότι να βάλεις στο δόντι μία ταβλίτσα δεν είναι κάτι φοβερό..

2) επειδή το σίδερο το έχεις στους 25 μπορεί κάποιος να μιλήσει για επιδερμικό στους 31..(??)

Link to comment
Share on other sites

Η επικαλυψη ειναι θεμα.

Εγω τη βλεπω τουλαχιστον 9εκ.

Επιδερμικο θελει σιγουρα.

 

Εγω προσωπικα πλεον προτεινω θερμοπροσοψη.

Οποιος νομιζει οτι ειναι ακριβη, μαλλον δεν τα εχει υπολογισει σωστα.

 

Αυτα τα "δοντακια" οπου δημιουργουνται ειναι θεμα.

Σε 2-3 δουλειες μου, ο αρχιτεκτονας τα χρησιμοποιησε για να διαχωρισει επιφανειες και ογκους, οποτε δεν υπηρχε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα πλεον προτεινω θερμοπροσοψη.

Οποιος νομιζει οτι ειναι ακριβη, μαλλον δεν τα εχει υπολογισει σωστα.

Και με τυχον ρηγματωσεις στο μελλον...??? πως θα το παρακολουθεις..?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ρηγματωσεις?

Το ιδιο το συστημα δεν ρηγματωνεται παντος.

 

 

ΥΓ. Πλεον για νεες κατασκευες πρεπει να πληρουνται καποιες προδιαγραφες (κυριως στον Φ.Ο.).

Αν αυτες εφαρμοστουν δεν εχεις λογο να φοβασαι για τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με θερμοπρόσοψη, στο παράδειγμα του σαντανς, το στοιχείο θα καλυπτόταν ολόκληρο απ τη μόνωση. Άρα σε τέτοιες περιπτώσεις (μικρού μήκους) δεν είναι πιο απλό, πιο γρήγορο και ίσως πιο οικονομικό να συνεχιστεί η μόνωση σε όλο το στοιχείο, αποφεύγοντας το δόντι στην 1η περίπτωση και τον επιδερμικό στη 2η;

 

τερρυ, έχεις κατασκευάσει με θερμοπρόσοψη ή θεωρητικά το έχεις μελετήσει;

Edited by dim
Link to comment
Share on other sites

Όχι, θεωρητικά το σκεφτόμουνα. Διάφορα θέματα σχετικά με την εμπειρία των συνεργείων, κατασκευαστικές λεπτομέρειες, κόστη κτλ. Γιατί οι διάφορες εταιρείες του είδους τα παρουσιάζουν όλα παιχνιδάκι και συνήθως είναι το ακριβώς αντίθετο.... Ίσως σε κάποιο άλλο θρεντ θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε γνώμες ή να δούμε καμιά φωτό...

Edited by dim
Link to comment
Share on other sites

Παντως η αληθεια ειναι οτι τα κοστη εχουν πεσει στην θερμοπροσοψη...

 

Εγω τα χα αφησει : 38-40 Ε /.τμ με εξηλασμενη πολυστερινη, 32-34 Ε με διογκωμένη......πλεον μιλαμε για τιμες και κατω απο 30 Ε /τ.μ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.