Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

 

Προσπαθώ να βρω άκρη για μια πολύ απλή περίπτωση που πολύ πιθανό να το έχετε αναλύσει εκατοντάδες φορές,

 

αλλά ψάχνωντας και διαβάζοντας σχεικά topics δεν έχω βγάλει άκρη καθότι οι περιπτώσεις διαφέρουν. Οποτε συγγνώμη

 

αν επαναλαμβάνουμε και αναλύουμε τα ίδια και τα ίδια.

 

Η περίπτωση λοιπόν είναι η εξής:

 

Ημιυπόγειος χώρος πολυκατοικίας με χρήση αποθήκης αλλάζει χρήση και γίνεται κατοικία.

 

Απο την πίσω πλευρά εξακολουθεί να είναι ημιυπόγειος ( ταιριάζουν τα ύψη με την ο.α) από μπροστά όμως εχει γίνει

 

ισόγειος χώρος με ξεμπάζωμα και έχουν διαμορφώσει τον περιβάλλοντα χώρο.

 

Πώς το ρυθμίζω;

 

1)υπερβαση δομησης χωρων κυριας χρήσης χωρίς αλλαγή χρήσης;

 

2) Για το ξεμπαζωμα με αναλυτικό σωστα;

 

Κάτι άλλο πρέπει να προσέξω σ'αυτην την περίπτωση;

 

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για την επανάληψη του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχουν εφαρμοστεί τα υψόμετρα της άδειας υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου χωρίς αλλαγή χρήσης και με ξεμπάζωμα (1 παράβαση με αναλυτικό)

Εάν δεν έχουν εφαρμοστει τα υψόμετρα της άδειας υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου με συντελεστή υπέρβασης ύψους χωρίς αλλαγή χρήσης

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Στην αδεια τα τεραγωνικα δηλωνονται 79 ενώ στην πραγματικοτητα επειτα απο αυτοψια βγαινουν λιγοτερα, 68. Θα εχει καποια διαφορα στον υπολογισμο

 

ή απλα θα το αναφερω στην τεχνική εκθεση;

 

ευχαριστω για την απαντηση...

Edited by zafsimop
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν δεν έχεις υπέρβαση σε δόμηση, κάλυψη ύψος και φυσικά τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής δεν χρειάζεται να αναφέρεις τίποτα κατά τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω κι εγώ όμοια περίπτωση ημιυπογείου. Έχει γίνει ξεμπάζωμα (όχι 100% - κατεβαίνεις δύο σκαλιά)

 

Το θέμα είναι ότι πουθενά στο φάκελο της άδειας δεν υπάρχουν υψόμετρα (τοπογραφικά, κάλυψη). Το μόνο στοιχείο που έχω είναι μία τομή στην οποία φαίνεται η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου σε σχέση με το κτίριο.

 

Πως θα το αντιμετωπίζατε;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση τα υψόμετρα είναι αυτά που δείχνει η τομή. Εάν δεν υπάρχει σταθερό σημείο εξάρτησης, τόσο το καλύτερο για τον πελάτη σου. Και ας έρθει ο επόμενος να αποδείξει πως δεν είναι ξεμπάζωμα. Καπίσι;

 

Και όπως πάντα αυτήν είναι η γνώμη μου.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση τα υψόμετρα είναι αυτά που δείχνει η τομή. Εάν δεν υπάρχει σταθερό σημείο εξάρτησης, τόσο το καλύτερο για τον πελάτη σου. Και ας έρθει ο επόμενος να αποδείξει πως δεν είναι ξεμπάζωμα. Καπίσι;

 

Και όπως πάντα αυτήν είναι η γνώμη μου.

 

Τα παραπάνω για άδεια στην οποία λόγω του χρόνου έκδοσης δεν απαιτούνταν βεβαίωση υψομέτρου. Εάν είναι καινούργια άδεια που βγήκε χωρίς βεβαίωση υψομέτρου (πράγμα λίγο δύσκολο αλήθεια) τότε το ζήτημα αλλάζει.

 

Συγνώμη για την διπλή ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είναι του 1989. Δεν ξέρω αν ήταν υποχρωτική τότε η βεβαίωση υψομέτρου.

 

Συμφωνώ με την άποψη σου ότι αφού δεν υπάρχει σταθερό υψόμετρο, τότε δεν μπορεί να αποδειχθεί τίποτα. Απλώς ήθελα και τις απόψεις συναδέλφων, καθώς το πρόστιμο είναι διπλάσιο στην περίπτωση που θεωρήσω υπέρβαση ύψους.

 

Έχει άποψη κάποιος τρίτος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.