Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα Ηλεκτρονικός ΤΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Τον Δεκέμβριο επιτέλους πραγματοποιήθηκε αυτή η ριμάδα η ορκωμοσία( όχι οτι την περίμενα για κάποιο ιδιαίτερο λόγο,έτσι για το πανηγυράκι :grin:) .

Ηλεκτρονικός ΤΕ λοιπόν και με την "βούλα"!!!

έχω δουλέψει 2 χρόνια πάνω στις ΑΠΕ σαν μηχανικός μικρών έργων εως 10kWp και λίγο απόλλα ( γραμματειακή υποστήριξη,διαχείρηση πωλήσεων και διαχείρηση προμηθευτών)

 

Από τότε ΤΙΠΟΤΑ ιδιαίτερο. Τώρα σαν Ηλεκτρονικός από ΤΕΙ τι με συμβουλέυετε να πράξω για να μπορώ να βγω με αξιοπρέπεια στην αγορά εργασίας μιας που η πολύ καλη προυπηρεσία μου δν νομίζω να μπορεί να φανεί χρήσιμη πλέον ? μετά τον απαγχονισμό των ΑΠΕ. Να κάνω κάποια σεμινάρια?πχ προγραμματισμού,Java κ.τ.λ????

 

τα έχω χάσει πραγματικά!ΒΟΗΘΕΙΑ :cry: :cry: :blink: :wacko: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ασχολήσου με τον προγραμματισμό, αμα μπορείς όπως λες να το συνδυάσεις με κάποια σεμνάρια και όλα καλά θα πάνε. Στις ΑΠΕ δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορείς να προσφέρεις εκτός από αυτά που ήδη έκανες. Η γνώμη μου είναι προς προγραμματισμό να κινηθείς.

Link to comment
Share on other sites

2.500e στην καλύτερη. 5 μήνες δουλειάς δλδ!!!!! :shock: :shock: :shock: :confused: :mrgreen:

Δυστυχώς οτι έχει σχέση με εκπαίδευση και certifications κοστίζει.

Νομίζω (χωρίς να το έχω ψάξει και ΔΕΝ είμαι σίγουρος) οτι μπορείς να μην παρακολουθήσεις καθόλου και να πας κατ'ευθείαν στις εξετάσεις πληρώνοντας μόνον τα εξέταστρα.

 

Δες και την πλατφόρμα National Instruments LabView και ότι κολλάει πάνω σ'αυτά. (Certifications and exams required, πάλι λ7)

Αν θές να φύγεις απο τα ηλεκτρονικά δες τον τομέα IT security. (Firewalls, scripts, attacks, virus, worms etc. etc.)

Αν θές κάτι με προγραμματισμούς δες DSP και microcontrollers, assembly, IDE κλπ. (C ή κάτι σχετικό θα ξέρεις)

Τώρα σε ποιό απο τα παραπάνω βγαίνει μεροκάματο, (για καριέρα και εξέλιξη ας μην μιλάμε τώρα) δεν ξέρω...

 

Εχεις το background να ασχοληθείς με πολλά... τι σου αρέσει?

Τα PLC και βιομηχανικοί αυτοματισμοί κάποτε ήταν (είναι άραγε ακόμα?) της μόδας, μπορεί να υπάρχει ζήτηση ακόμα.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ισχύει ότι δεν χρειάζεται να κάνεις μαθήματα για το CCNA. Ένας συμφοιτητής μου με το που το πήρε βρήκε δουλειά στην sony ericsson.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.