Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έρχεται τσουχτερό χαράτσι για φωτοβολταϊκά σε στέγες


Samdreamth

Recommended Posts

δε διαφωνω. αυτη ομως ειναι η λογικη τους. εξαλλου ο καπετανιος δεν ειναι μεθυσμενος. ριχνει το καραβι στα βραχια, για να παρει την ασφαλεια και ο νοων νοειτω.....

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Δόξα τω Θεώ που δεν ασχολήθηκα μ'αυτά και δεν εκτέθηκα στους πελάτες μου...

Βασικά η δουλειά γινόταν ανάμεσα στον πελάτη και στον Αλ Καπόνε εεεεε....ήθελα να πω το Ελληνικό κράτος με το μηχανικό στη μέση και κάτι μου μύρισε άσχημα....

@cna η μάνα του δειλού ποτέ δεν χάρηκε επίσης...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρούσα το εαυτό μου σούπερ άτυχο, επειδή δύο υποψήφια ΦΒ πάρκα που είχα, μου τα βγάλανε το ένα natura - χορτολιβαδικό και το άλλο αρχαιολογικό χώρο.

Τώρα θεωρώ τον εαυτό μου σούπερ Γκαστόνε και τρέχω να αγοράσω LOTTO. (τρόπος του λέγειν, ένα πρωτοχρονιάτικο και άν ....)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ποτε δεν θα μετανιωσω που εβαλα στην ταρατσα μου.Καποτε θα κανω αποσβεση και καποτε θα βγαζω και λεφτα.(λεμε τωρα)...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και η 4η μείωση στις συντάξεις βγήκε αντισυνταγματική, αλλά το ΣτΕ τη δέχτηκε για λόγους εθνικής ανάγκης... Οπότε αυτή η εθνική ανάγκη όλα τα μπορεί...

 

 

αυτοί οι δικαστικοί,οι εισαγγελείς απορώ.... δεν νοιώθουν λίγο άσχημα που είναι τα ποτανάκια των πολιτικών?

δεν εχουν λίγο τσίπα να ανεβάσουν τα βρακιά τους που τους τ έχουν πάει στον αστράγαλο οι πολιτικοί?

 

πόσο πιο χαμηλά θα πέσουν....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ! Ας μην ξεχνάμε ότι η εθνική προδοσία είναι διαρκές ποινικό αδίκημα και αυτεπάγγελτο. Προφανώς κανείς εισαγγελέας δεν διαπίστωσε παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας κατά τρόπο που δεν συνάδει με το Σύνταγμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η δουλειά γινόταν ανάμεσα στον πελάτη και στον Αλ Καπόνε

ακριβώς!

τα Φ/Β είναι επένδυση. και απαιτεί οικονομοτεχνική μελέτη με πρόβλεψη και του αστάθμητου (?) παράγοντα Καπόνε που λες

αλλά ποιός από τους "μέσους" Ελληνες - πελάτες μας (σ.σ. δεν ασχολούμαι φυσικά με Φ/Β) έχει αυτή τη δυνατότητα;

όποιος πίστεψε -νυν και αεί- τους πολιτικούς και τις τράπεζες έχασε

κάτι σοβαροί που ξέρω και μπορούσαν να κάνουν οικονομοτεχνική μελέτη απέρριψαν την ιδέα

 

υ.γ.1 SPQR = σόνο πάτσι κουέστι ρομάνι

υ.γ.2 "ελευθερία ή στο δίκτυο;" (το οποιοδήποτε δίκτυο)

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά χωρίς να θέλω να φανώ σαν εκ των υστέρων προφήτης αυτό το μέτρο επιβεβαιώνει την αρχική μου εκτίμηση προ 5ετίας. Τα Φ/Β αποδείχτηκαν μια τεράστια φούσκα, σαν το χρηματιστήριο στα τέλη του 90. Είχα το κακό προαίσθημα από την πρώτη στιγμή και ηθελημένα προσπάθησα να απέχω από όλο αυτό το πανηγυράκι που είχε στηθεί τα τελευταία χρόνια.

 

Ελπίζω τουλάχιστον όσοι επενδύσανε να προλάβουν να κάνουν απόσβεση τα λεφτά τους γιατί από κέρδος μάλλον χλωμό το βλέπω…

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Φ/Β όχι σαν τεχνολογία αλλά σαν επένδυση στην Ελλάδα όπως ξεκίνησαν και όπως έχουν γίνει είναι η μεγαλύτερη φούσκα όλων των εποχών.....Τι να πρωτοθυμηθώ, τον κάθε πικραμένο άσχετο με τον χώρο που εμφανίζοταν σαν προμηθευτής, εγκαταστάτης Φ/Β? Από μεσίτες μέχρι στο μανάβη της γειτονιάς σου μπορούσες να ζητήσεις προσφορά....Τον κάθε πελάτη αγρότη, που αντί για σοδιές θέριζε Φ/Β? Κάπου σε όλα αυτά έπαιζε και κάποιος μηχανικός για μονογραμμικά...

Χαίρομαι που δεν ασχολήθηκα ποτέ με το συγκεκριμένο τομέα...Σε κάποια άλλη χώρα ίσως άξιζε, εδώ ούτε με σφαίρες.....

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ δεν μπήκα στο παιχνίδι , παρ' ότι σαν γραφείο το ψάξαμε , αλλά τελικά δεν έβγαινε γιατί ο ανταγωνισμός ήταν τεράστιος και το κέρδος μικρό αν δεν ήσουν του χώρου , όπως οι Μ-Η . Ασε που ο κάθε πελάτης έπαιρνε 10-20 προσφορές , οι ποιότητες ήταν μπλεγμένες και η συνεχής πτώση των τιμών οδηγούσε στην αναβλητικότητα .

 

Μην ξεχνάμε ότι το σύστημα πουλήθηκε από τις αμαρτωλές τράπεζες , με τέτοιο τρόπο που πολλοί από τους αρχικούς που τοποθέτησαν με κόστος σχεδόν στα 50000 € , αν δεν έχουν ξοφλήσει ήδη , που σημαίνει ότι έβαλαν λεφτά στην αρχή , σημαίνει ότι τώρα μάλλον θα πρέπει να βάζουν λεφτά από την τσέπη τους .

 

Θα ήταν ενδιαφέρον , γιά όσους ασχολήθηκαν με το αντικείμενο , να βάλουν τα στοιχεία του 2010 , πόσο κόστιζε η αγορά , πόσο έπρεπε να δίνουν στις τράπεζες και να τους μένει κάτι και πόσο θα τους μένει τώρα .

 

Αν θυμάμαι καλά οι επιλογές που δίνονταν τότε , ήταν η εξώφληση σε 7-8 χρόνια με όλα τα λεφτά της ΔΕΗ να πηγαίνουν στις τράπεζες , η αν πήγαιναν τα μισά , τότε τα χρόνια διπλασιάζονταν . Τώρα με την εισφορά , σημαίνει ότι μάλλον και οι δύο θα πρέπει να βάζουν λεφτά , η να παίρνουν ψίχουλα .

 

Ετσι θα δούμε με στοιχεία , τι παθαίνει ο Ελλην επενδυτής που εμπιστεύεται το κράτος .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.