Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έρχεται τσουχτερό χαράτσι για φωτοβολταϊκά σε στέγες


Samdreamth

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

που στο καλο τη βρισκουμε τοση γκρινια και μιζερια?

 

Το θεμα με τα ΦΒ μου θυμιζει λιγο το "του χαριζε γαϊδαρο και το κοιταγε στα δοντια".

Φθασανε καποιες εγκαταστασεις να κανουν αποσβεση στα 2 χρονια (οχι οικιακες) και μιλαμε για ασυμφορες επενδυσεις?

 

Θα συμφωνησω οτι δεν μπορει να υπογραφεις τη συμβαση τη μια μερα και να στην αλλαζουν μονομερως την επομενη.

Θα συμφωνησω απολυτα για την ασυνεπεια και την προχειροτητα του ελληνικου κρατους.

 

Οχι ομως να αναθεματιζουμε τα παντα και τους παντες.

 

 

ΥΓ. ΝΑ χαρω ανθρωπους που κανουν "επενδυσεις" με μηδενικη συμμετοχη και μιλανε για τη σοβαροτητα της πολιτειας

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το νόμο και την έκτακτη εθνική ανάγκη έχει καταντήσει αηδία.

Δλδ όταν όλοι βγουν στο δρόμο εξαγριωμένοι απο την κλεψιά και τη λαμογιά, τι τους απαγορεύει να βγάλουν νόμο που να επιτρέπει τον πυροβολισμό των διαδηλωτών για "λόγους κοινωνικής ησυχίας και συνοχής" και μετά το κάθε δικαστήριο να τον θεωρήει συνταγματικό για "λογους εθνικής ανάγκης";

Link to comment
Share on other sites

12.5 λεπτα οι στεγες πλεον.Εχουμε τιμες γερμανιας πλεον, με ηλιοφανεια Ελλαδας.

Και παλι ως επενδυση συμφερει,κατα τη γνωμη μου,αλλα ο ελληνας θελει 1 χρονο αποσβεση και αν ειναι δυνατον να καθεται,και να ζει απ'αυτο.

Link to comment
Share on other sites

12.5 λεπτα οι στεγες πλεον.Εχουμε τιμες γερμανιας πλεον, με ηλιοφανεια Ελλαδας.

Και παλι ως επενδυση συμφερει,κατα τη γνωμη μου,αλλα ο ελληνας θελει 1 χρονο αποσβεση και αν ειναι δυνατον να καθεται,και να ζει απ'αυτο.

Εχεις  δικιο οτι συμφερει , αλλα ετσι ομως στήθηκε το παραμυθι και τους κακομαθανε , αντε πεισε εσυ τον ιδιωτη εν μεσω κρισης να βαλει στην στεγη του για να μην πληρωνει ΔΕΗ ουσιαστικα και να κανει αποσβεση σε 10 χρονια . Παντως αν το δουμε χρηματοοικονομικα εχει αποδοσεις κεφαλαιου ακομη 12 με 13 % οποτε νομιζω και εγω οτι συμφερει ...

Εκει που θα πανε τα τιμολογια της ΔΕΗ και σαν εξοικονομηση ενεργειας ειναι καλη κινηση

Edited by Varemara
Link to comment
Share on other sites

με 12,5 λεπτα συμφερει περισσοτερο με net metering.

Οι ιδιωτες θα πρεπει να δουν τα ΦΒ οπως και τους ηλιακους θερμοσιφωνες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν το οριστικο τέλος για τα φωτοβολταϊκά. Τίτλοι τέλους λοιπόν κ επισήμως . Μπράβο στο Υπεκα κ τους αρμόδιους υπουργούς, μια χαρά καταφέρνουν κ καταστρέφουν κάθε μικρή ελπίδα ανάπτυξης . Οσοι ελπιζετε για net metering και κουραφεξαλα είστε δυστυχώς αφελείς . Στον ελληναρα κακόφαινόταν τα 49 λεπτά/kwh και του φαινοτα ν μεγάλο διαστημα αποσβεσης κεφαλαίου τα 3 χρόνια κ θα τον πείσεις να δώσει 15 χιλιαρικα για να έχει δωρεάν ρεύμα για 10 χρόνια? καληνύχτα κύριοι κ ο θεός/αλλαχ/βουδας να βάλει το χέρι του

Link to comment
Share on other sites

12.5 λεπτα οι στεγες πλεον.Εχουμε τιμες γερμανιας πλεον, με ηλιοφανεια Ελλαδας.

Και παλι ως επενδυση συμφερει,κατα τη γνωμη μου,αλλα ο ελληνας θελει 1 χρονο αποσβεση και αν ειναι δυνατον να καθεται,και να ζει απ'αυτο.

Σωστό δυστυχώς λόγο των αλλαγών αυτών έχασα δυο άδειες οικοδομής (αγροτικές αποθήκες ) που θα γίνονταν ώστε να μπουν μετά Φ/Β Και τώρα εγώ προσπαθώ να τους αλλάξω την νοοτροπία ότι πρέπει να τα οικονομήσουν από χτες κιόλας πως το λένε η ψυχή βγαίνει το χούι όχι 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα της ελληνικής στρεβλής λογικής. Τόσο του κράτους όσο και του πολίτη.

Ένα κράτος που νομοθετεί χωρίς προγραμματισμό, που επανεξετάζει δικές του και μόνο δικές του αποφάσεις κάθε 3 μήνες για τις τιμές, ένα κράτος που δεν προσπαθεί σε καμία περίπτωση να εμφυσήσει στον πολίτη τη λογική της οικολογίας και της εξοικονόμισης ενέργειας.

Από την άλλη έχουμε τον πολίτη, που προσπαθεί να κάνει αρπαχτές (αναφέρομαι στις περιπτώσεις των σώνει και καλά 10ριων ενώ βγαίνει πχ 6αρι), που δεν σκέφτεται ποτέ βάσει του περιορισμού της σπατάλης ενέργειας, έναν πολίτη που θέλει να επενδύσει μόνο στο γρήγορο και ακούραστο κέρδος.

Με αυτή τη λογική δεν υπάρχει κάνενα μέλλον στον τομέα, όπως και σε πολλούς άλλους (βλέπε πράσινη κατοικία κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.