Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή νέου κτιρίου πάνω απο βόθρο


 
mallias77

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοί ,

Θα ήθελα την γνώμη σας στο έξης θέμα. Ο πελάτης μου ζήτησε να κατασκευάσει επέκταση 40τμ διπλα στο παλαιό σπίτι του . Το πρόβλημα είναι οτί στο σημείο που θέλει να κατασκευαστεί υπάρχουν 2 παλαιοί βόθροι (πιθανόν απο πέτρα) , Πρέπει να πώ ότι και απο τις τρείς πλευρές υπάρχει κτίριο προ 55 λογικά με θεμέλιο σε μικρό βάθος.

Στον πρώτο μηχανικό που μιλήσε του παρουσιάσε μια λύση με πέδιλο περιμέτρικά του κτιρίου (3 πλευρές) και να κλέισει το 1 βόθρο.

Όταν με ρώτησε την γνώμη μου του είπα να φύγουν και οι 2 βόθροι καλύτερα. Το κόστος ενός νέου δεν είναι μεγάλο σε σχέση με τι προβλήματα μπορούν να υπάρξουν .

1. Επιπλέον δεν γνωρίζω την κατάσταση του εδάφους μετά απο τόσα χρόνια που υπάρχουν οι βόθροι.

2.Το χειμώνα η περιόχη έχει νέρο και ανεβαίνει ψηλά .

3. θα αντέξουν οι παλαιοι βόθροι το βάρος του κτιρίου.

4. ενιαία κίνηση του νέου κτιρίου.

Βάσει όλων των παραπάνω του είπα , την κατασκευή θεμελίου ραντιε.

 

Τι πιστεύετε; Ο πελάτης επιμένει αν γίνεται να κρατήσουμε τον βόθρο και να ρίξει λιγότερα μπετά.

εικονα.pdf

Link to comment
Share on other sites

- Τα θεμέλια δεν μπορούν να πατήσουν πάνω σε βόθρο ή σε μπάζο, άρα ξήλωμα και θεμελίωση σε βαθύτερη στάθμη.

 

- Το αν η θεμελίωση θα είναι ραντιέ ή πέδιλα ή πάσσαλοι δεν έχει να κάνει με τους βόθρους.

Link to comment
Share on other sites

....

Τι πιστεύετε; Ο πελάτης επιμένει αν γίνεται να κρατήσουμε τον βόθρο και να ρίξει λιγότερα μπετά.

Κάκιστη έως και απαγορευτική ως ιδέα (αν δεν υπάρξουν ειδικά μέτρα) και ας επιμένει ο πελάτης.

Πέραν των 4 σημείων που εντόπισες υπάρχει και η κακιά συνήθεια των βόθρων να συνεχίζουν να υποσκάπτουν και σε οριζόντια διεύθυνση τα χώματα.

 

Ορθά του είπες να φύγουν οι βόθροι και φυσικά να μπαζωθούν και με μπετουδακι ….

 

(αυτό το να ρίξει λιγότερα μπετα φυσικά δεν αλλάζει σημαντικά το τελικό φορτίο της προσθήκης)

 

 

 


εδιτ

Αλέξη μαζί γράφαμε.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Τα μπετά δεν τον ενδιαφέρουν για το φορτίο άλλα για το κόστος. Και πάλι σας ευχαριστώ , γιατί προσπαθούσε (πολύ ευγενικά) να μου πει οτί ο τρόπος του προηγούμενου συναδέλφου μήπως είναι καλύτερος και πιο συμφέρων! Αλλά επέμενα, έστω και αν μου δημιουργήθηκαν αμφιβολίες λόγω μικρότερης εμπειρίας.

 

το ραντιε το σκέφτηκα γιατί δεν γνωρίζω την κατάσταση του εδάφους , ούτε την τωρινή ούτε την μελλοντική (μετά το κλείσιμο των βόθρων). Άρα με μεγαλύτερη επιφάνεια θα έχω πιο μικρές καθιζήσεις . Είμαι υπερβολικός;

Edited by mallias77
Link to comment
Share on other sites

Να φύγουν υποχρεωτικά οι βόθροι. Στη συνέχεια να αξιολογηθεί το υπέδαφος και μετά ακολουθεί η στατική μελέτη για την στήριξη του νέου κτιρίου. Δεν παίζουμε με τέτοια πράγματα, όσο και αν επιμένει για διάφορους λόγους ο πελάτης. Την ευθύνη την έχουμε ΕΜΕΙΣ οι ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

... γιατί προσπαθούσε (πολύ ευγενικά) να μου πει οτί ο τρόπος του προηγούμενου συναδέλφου μήπως είναι καλύτερος και πιο συμφέρων! Αλλά επέμενα, έστω και αν μου δημιουργήθηκαν αμφιβολίες λόγω μικρότερης εμπειρίας.

 

Καλά, και εγώ όταν πρωτοξεκίνησα, συνάδελφος προσπαθούσε να πείσει πελάτη μου, ότι δεν χρειάζονταν θεμελίωση η οικοδομή, που θα κατασκευάζαμε, για να γλυτώσει μπετά και σίδερα! :shock:

 

Ό,τι λένε παραπάνω οι συνάδελφοι. Βόθροι out!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.