Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταπάτηση στατικής μελέτης από τον ιδιοκτήτη - παραίτηση από επίβλεψη


bilorfan

Recommended Posts

Τι γίνεται στις περιπτώσεις όπου ο εργοδότης δεν εφαρμόζει τις μελέτες;

 

Εχω μια περιπτωση τετοια οπου ο ιδιοκτητης κοβει κολωνες, δοκαρια, σιδερα, διατομες με λίγα λόγια δεν συμμορφωνεται στις υποδειξεις μου και χλευαζει την ολη μελετη λεγοντας οτι εμεις τα ξερουμε ολα!!!

Ενω αυτος λεει πως πληρωνει στην οικοδομη του και κανει οτι θελει περαν της αδειας.......

 

Τι ευθυνες φερω και πως μπορω να αντιμετωπισω μια τετοια κατασταση;Ι

 

Τι πρεπει να κάνω για να κατοχυρωθω και να απαλλαγω απο αυτο το μαρτυριο;Ι

 

Εχω χασει τον υπνο μου!!!!!!

 

Θελω να παραιτηθω απο επιβλεπων!!!!!!!

 

Αν και στην αδεια δεν εχω πληρωσει την αμοιβη επιβλεψης....

Ενα ειναι σιγουρο οτι για παραλαβη δεν θα υπογραψω!!!!!

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

Στην χαρίζω για τις παραβάσεις, καθότι συμπονώ την κατάστασή σου....

 

Λοιπόν.... Θέλω να μου πεις αν αυτό συμβαίνει εδώ και πολύ καιρό ή είναι πρόσφατο...

1η κίνηση: Του παραδίδεις εγγράφως (πάρε και έναν μάρτυρα μαζί σου όχι 1ου βαθμού) τις παρατηρήσεις σου. Όπως επίσης το ίδιο έγγραφο θα πρέπει να κοινοποιηθεί σε ΤΕΕ, Αστ/κο τμήμα και Πολεοδομία.

2η κίνηση: Παραιτείσαι ΧΘΕΣ από τις επιβλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Έγγραφο στην πολεοδομία και στο ΤΕΕ παραίτηση απο την επίβλεψη και καλύτερα που δεν εχει πληρωθεί η επίβλεψη.

Πρέπει να μάθουν οι ιδιοκτήτες οτι η επίβλεψη, τα σχέδια και η δουλειά του μηχανικού δεν είναι έτσι για να είναι και μόνο για να βγουν μερικά χαρτιά της αδείας.

Όπως σε "πατάει" αυτος και υποβιβάζει το πτυχίο σου την υπογραφή σου την ευθύνη σου και ιδιαίτερα τον ίδιο σου τον εαυτό...ετσι και εσύ τον πατάς στο νόμιμο και σωστό. Μην κάνεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

bilorfan :

Εχω μια περιπτωση τετοια οπου ο ιδιοκτητης κοβει κολωνες, δοκαρια, σιδερα, διατομες με λίγα λόγια δεν συμμορφωνεται στις υποδειξεις μου και χλευαζει την ολη μελετη λεγοντας οτι εμεις τα ξερουμε ολα!!!

 

Αν έχουν γίνει όλα αυτά όπως τα περιγράφεις και βρίσκεσαι προ τετελεσμένου, δεν χρειάζεται να έχεις μάρτυρες ή να γράφεις έγγραφα προς τον ιδιοκτήτη. Κάνε μια τεχνική έκθεση-παραίτηση στην πολεοδομία εξηγώντας τους λόγους. Διάβασε και την νομοθεσία που διέπει γενικά τις επιβλέψεις μηχανικών στον κώδικα αμοιβών μηχανικών για να βρεις νομικά επιχειρήματα (και θα βρεις πολλά) στην αντιπαράθεσή σου.

Αν όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά, εξήγησε του ότι με την ενέργειά σου αυτή, δηλαδή της παραίτησης, μπαίνει σε μεγάλες περιπέτειες.

Link to comment
Share on other sites

Έγγραφο στην πολεοδομία και στο ΤΕΕ παραίτηση απο την επίβλεψη και καλύτερα που δεν εχει πληρωθεί η επίβλεψη.

 

Θα μπορουσε καποιος εμπειροτερος να εξηγησει γιατι ειναι καλυτερα που δεν εχει πληρωθει η επιβλεψη ?? Επισης σε αυτες τις περιπτωσεις μετα την παραιτηση και την κοινοποιηση προς ΤΕΕ, Αστ. τμημα κλπ, τι γινεται υστερα ??

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι παραιτείται....

Οφείλεις όμως να του το πεις (αν και είναι αυτονόητο) από την πρώτη στιγμή - παρανομία...

 

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την αμοιβή επίβλεψης.

Μετά την κοινοποίηση σε ΤΕΕ και αστυνομία γίνεται διακοπή εργασιών σίγουρα και νομίζω (ρωτάω και εγώ) ενημερώνεται η πολεοδομία και κάνει αυτοψία, οπότε πέφτουν πρόστιμα

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερα χωρίς επίβλεψη διότι μετα έχεις ευθύνη για αυτα που έχεουν γίνει. Ασε που θα σου ζητα να επιστρέψεις χρήματα. Μετα την παραίτηση γίνεται διακοπη εργασιών, αυτοψία (ίσως πρόστιμα με εντοπισμό αυθαιρεσιών)και ορισμός νέου επιβλεποντος μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.