Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδόσεις μηχανημάτων εκσκαφής


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω τις ωριαίες αποδόσεις μηχανημάτων; Εννοώ πόσα m3 μπορεί να σκάψει για παράδειγμα μια ερπυστριοφόρα LIEBHER 942 (κουβάς ή σφυρί ανάλογα) σε γιαώδες/ημιβραχώδες/βραχώδες, θεωρώντας πάντα ότι δεν υπάρχει σταλία;

Link to comment
Share on other sites

Στο Α.Π.Θ είχαμε τα βιβλία του Παναγιωτόπουλου:

"Δομικαί μηχαναί" Ι & ΙΙ

"Η Εκμετάλλευσις των δομικών μηχανών" Ι & ΙΙ

 

Στη σχολή δεν τα εκτίμησα τόσο όσο όταν ξεκίνησα την πρώτη μου δουλειά σα νέος μηχανικός σε έργο οδοποιίας

Αυτό που ζητάς νομίζω το πραγματεύεται περισσότερο το "Δομικαί μηχαναί" ΙΙ.

Τώρα το που μπορείς να τα βρεις δεν ξέρω να σου πω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτός ο τρόπος κατάταξης εδαφών θα σε οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα. Η εκσκαψιμότητα μετριέται αλλιώς..Πχ συνεκτικό αργιλικό (γλίνα για τους χωματουργούς) σκάβεται πολύ πιο δύσκολα από ένα χαλαρό αμμοχάλικο. Το πρώτο είναι γαιώδες το δεύτερο ημιβραχώδες. Πες μας για πιο λόγο θες να υπολογίσεις απόδοση για να βοηθήσουμε περαιτέρω..

 

ΥΓ με 942, με το αμάξι στο πλάι (ημιπεριστροφή) σε γαιώδη έχεις ταβάνι τα 50μ3/ώρα.. σε βράχο συμπαγή δεν πιάνεις τα 10μ3/ωρα..και εννοείται χώρις εμπόδια ΟΚΩ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ο george.eng έχει δίκιο!Αν δεν πεις λεπτομέρειες, δε θα λάβεις ουσιαστική βοήθεια! Επίσης αν φορτώνεις όλα τα προϊόντα, αλλάζουν πολύ τα πράγματα! Πάντως η 942 είναι αξιόλογων δυνατοτήτων μηχάνημα,με την προϋπόθεση ότι ταιριάζει για τη δουλειά που το θες!

Link to comment
Share on other sites

Eϊναι πάρα πολλές οι λεπτομέρειες.

 

Τι γαιώδες απ'ολα; αργιλικό; αμμοχαλικώδες;

Βάθος εκσκαφής; άλλο ένα μηχάνημα να σκάβει στο όριο του (4 μέτρα ας πούμε) και άλλο στα 2μ.

Που θα τα φορτώνει; συχνότητα φορτηγών;

Λαστιχο ή ερπύστρια;

 

Με 932 πάντως σε αργιλικό έδαφος (κοίτα ρέματος) έβγαζε σχεδόν 1000μ3 στο 10ωρο με 4 τετραξονικά κι ένα τριαξονικό αλλά με διαλείματα της τσάπας (δηλαδή προλάβαινε κι άλλο φορτηγό).

 

Ομως για να πιάσει τα θεωρητικά κυβικά εκσκαφής, πρέπει όλα να'ναι "τέλεια". Δηλαδή μέσο βάθος εκσκαφής (αν ειναι ερπύστρια ακομη καλύτερα, δεν εχει θέμα με το ξάκρισμα), το φορτηγό δίπλα για ημιπεριστροφή κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Για εκτίμηση διάρκειας εργασιών σε χρονοδιαγράμματα (όχι αποκλειστικά 942-την έγραψα ως παράδειγμα). Προφανώς δεν μιλάω για εκσκαφή που καθυστερεί από δίκτυα κοινής ωφέλειας.

Σε ασβεστόλιθο RQD 94, 2 942 σφυριά και 2 DUMPER, μου έβγαζαν 500m3 την ημέρα (απόρριψη στα 500m). Με ενδιαφέρει η αναμενόμενη παραγωγή τσάπας θεωρώντας ότι δεν έχω καθόλου σταλία.

Τα βιβλία τα είχα ξεχάσει, Κάπου τα έχω και εγώ.

Edited by panosbrick
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να δει κάποιος για να βρει την απόδοση ενός μηχανήματος,εδώ μιλάμε για ελπυστριοφόρα τσάπα τύπου 942,δεν μας διευκρίνισες αν εινα 942 ή 942 litronic [μεγάλη διαφορά στις αντλίες],τι χωρητικότητα ειναι ο κουβάς που φέρει?τι υλικό ειναι?ειναι νωπό??!!φορτώνει φορτήγα?αν ναι ειναι εσωτερικά δρομολόγια?απο τι βάθος φορτώνει? 2? 4? 6? είναι πιο ψηλά απο τα φορτηγά η τσάπα κατα την φόρτωσει?τι μέτρηση θέλεις να κανεις σε m3 επι συμπάγες εδάφους?διαφορέτικα πρέπει να υπολογίζεις και το επίπλησμα εδαφους,σημάντικο ρόλο εχει και ο χειριστής..
αυτα...και άλλα πολλα πρέπει να λάβει υπ οψην ο ενδιαφερόμενος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.