Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διάγραμμα Κάλυψης με ΓΟΚ 73


yian

Recommended Posts

Χαιρετώ,

έχει κάποιος συνάδερφος κάποιο πρότυπο Διαγράμματος Κάλυψης με τον ΓΟΚ του 73 (ή μπορεί να μου στείλει με pm κάποιο ΔΚ αντίστοιχης περιόδου) για να εξετάσω τους ελέγχους που πραγματοποιούνταν με τις τότε διατάξεις?

Διότι μια εικόνα, χίλιες λέξεις..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Οτι ελέγχουμε και τώρα . Κάλυψη , δόμηση και ύψος . Δεν υπήρχαν γκαράζ πριν το 1981 και δεν υπήρχε περιβάλλον χώρος .

 

Υπήρχε η απόληξη του κλιμακοστασίου και το δώμα 5 % της καλυψεως και από 12-60 τμ . Αν δεν το έκανες μπορούσες να το ενσωματώσεις στον τελευταίο όροφο καθ΄υπέρβαση του ΣΔ .

 

Πατάρια στα μαγαζιά μέχρι 50 % του εμβαδού . Ερκερ , 0,40 μ το 25 % της όψης . Βοηθητικό κτίσμα στον ακάλυπτο εκτός συνεχούς συστήματος , εμβαδού 60 τμ .

 

Αν θες κάτι άλλο ρώτα .

  • Thanks 1
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικότατος και σε ευχαριστώ!

Ως προς ΗΧ και εξώστες τι ελέγχους πραγματοποιούμε? ΗΧ προφανώς όχι, αλλά ποσοστό εξωστών υπολογίζουμε? (οι οποίοι δεν μετρούσαν σε δόμηση και κάλυψη, σώστα?)

Link to comment
Share on other sites

ΗΧ δεν υπήρχαν .

Εξώστες μπορούσες να κάνεις μέσα στο Δ το 1/5 . Αν είχαν πλάτος πάνω από 1,80 μετρούσαν στην κάλυψη .

 

Τι σύστημα δόμησης έχεις ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάλυψη 70 % η παραπάνω αν είναι γωνία . Ακάλυπτος από 1 μέτρο και πάνω , εφ΄όσον δεν φτάνει το Δ=2,50 . Το θέμα είναι ότι 4 μέτρα από την Ο.Γ. εφ' όσον κάνεις υποχώρηση , μετράει στην κάλυψη .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρήσιμες οι πληροφορίες BAS! Να ρωτήσω και μια λεπτομέρεια... έχω στα χέρια μου μια άδεια με 2 μπαζωμένες βεράντες (σημερινοί ημιυπαίθριοι) που καλύπτονται με πλάκα και έχουν υποστύλωμα στην άκρη. Στην άδεια έχει σημειώσει ο μηχανικός με στυλό ότι το υποστύλωμα είναι ξύλινο διακοσμητικό, ενώ έχει κατασκευαστεί από μπετόν. Μου είπαν από την πολεοδομία ότι το δήλωσε σαν ξύλινο διακοσμητικό για να μην μετρήσουν οι βεράντες στην κάλυψη. Έχει καμία λογική αυτό βάσει ΓΟΚ '73? Είναι δυνατόν να θεωρηθεί ως αυθαιρεσία ΥΚ? (πάρα πολύ τραβηγμένο κατά τη γνώμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Στον ΓΟΚ/73 δεν υπήρχε η έννοια του ΗΥ οπότε το υποστύλωμα την έβαζε μέσα στην κάλυψη . Αν όμως δεν ήταν Φ.Ο.  , τότε θεωρείται εξώστης και βέβαια δεν μετράει στην κάλυψη . Το θέμα είναι αν στατικά μπορούσε να θεωρηθεί εξώστης , λόγω του μεγέθους του . 

 

Σε κάθε περίπτωση περίμενε τον νέο νόμο ώστε να είσαι είτε πριν το 1975 , είτε πριν το 1983 .

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.