Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διάγραμμα Κάλυψης με ΓΟΚ 73


yian

Recommended Posts

  • 1 year later...

Άδεια του 1983, εκτος σχεδιου, αγροτεμαχιο 8,5 στρ. Το κτιριο σημερα στεκει με τις τοιχοποιιες και καλουμαι να το αποπερατωσω με αλλαγες σε διαρρυθμιση κλπ.
Στο πλαισιο των αλλαγων εξεταζω και πιθανες τροποποιησεις στο περιγραμμα για προσθηκες, Η/Χ κλπ.

Ως νεοτερος στο χωρο δεν εχω δουλεψει τους παλαιους κανονισμους.

Προφανως η αδεια ειναι με ΓΟΚ 1973 και ΠΔ 1978 για εκτος σχεδιου δομηση.

Στο εμβαδομετρικο εξαντλειται ο Σ.Δ. αλλα εντος περιγραμματος του κτιριου, στο ισογειο, σχεδιαζεται βοηθητικος χωρος 50τμ ο οποιος εχει ανεξαρτητη προσβαση απο την αυλη (χωρις επικοινωνια με το υπολοιπο ισογειο) και ο χωρος αυτος δεν προσμετραται στο Σ.Δ.

Πραγματι εξαιρουνταν απο το Σ.Δ. τετοιος χωρος ή ειναι ταρζανια του μελετητη για να μην υπερβει την επιτρεπομενη δομηση;

Ευχαριστω!

 

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε η έννοια του βοηθητικού κτίσματος που ήταν το 5 % της δόμησης και μέχρι 60 τμ . Αλλά αυτά ήταν στο εντός σχεδίου και εκτός του συνεχούς συστήματος . Δεν ξέρω αν ίσχυε στο εκτός σχεδίου .

Εκεί υπήρχε κάτι άλλο . Η έννοια της αγροτικής αποθήκης , αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι ίσχυε . Πάντως για να το έχει στην άδεια του 83 που είχαν έλεγχο , μάλλον θα επιτρεπόταν και βέβαια δεν θα έμπαινε στον ΣΔ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.