Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διάγραμμα Κάλυψης με ΓΟΚ 73


yian

Recommended Posts

Αν είναι το τοιχίο μόνο του ΗΧ, δηλαδή δεν έχει χώρο κ.υριας χρήσης από την άλλη πλευρά τότε δεν προσμετράται κάλυψη/δόμηση. Σε κάθε περίπτωση θα βόλευε να ανέβαζες κάποιο σχέδιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μια βοηθεια σε αδεια του 1975 με τον ΓΟΚ 73.

στο διαγραμμα καλυψης ο συναδελφος δεν ειχε αναλυσει τι δομηση επιτρεπεται.

διαβασα και τον ΓΟΚ 73 και ρωταω το εξης:

στο ισογειο εχει δειξει ενα τμημα του ΑΔΙΑΜΟΡΦΩΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟΝ δηλαδη κατι σαν πυλωτη. αυτος ο χωρος λοιπον κατα ΓΟΚ 73 μετραει στο συντελεστη δομησης?

ανεβαζω το τοπογραφικο-διαγραμμα καλυψης με το υπομνημα του, την κατοψη ισογειου σε 2 μερη και το στελεχος. οποιος συναδελφος απο παλια μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω προκαταβολικα.

post-76396-0-69160500-1389890569_thumb.jpg

post-76396-0-02478800-1389890575_thumb.jpg

post-76396-0-37377000-1389890610_thumb.jpg

post-76396-0-91771700-1389890673_thumb.jpg

post-76396-0-85193000-1389890694_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αρα μετραγανε κανονικα οι αδιαμορφωτοι χωροι στο συντελεστη δομησης. σε ευχαριστω για την γνωμη σου συναδελφε και για τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Mια και μιλαμε για παλαιοτερους ΓΟΚ εχω και γω μια ερωτηση για γοκ 55!

Εξωτερικη ανοιχτη κυρια κλιμαμα στον α οροφο αδειας 1965 δεν μετρουσε σε καλυψη δομηση Σημερα θελω να κτισω διπλα στο παλιο αυτο κτιριο

α) η κλιμακα του 65 θα μετρησει σε καλυψη;(κατα ΝΟΚ δεν μετραει σε δομηση)

β) θα πρεπει να υπολογισω Δ απο την κλιμακα για το νεο κτιριο;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα. θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου έμπειρου μηχανικού. Σε πολυκατοικία του 1977 κάνω ανασύσταση φακέλου. Το ποσοστό κάλυψης του οικοπέδου είναι 0.85 και ο συντελεστής δόμησης 2.38. 

 

Στο στέλεχος αδείας που έχω η κτισμένη επιφάνεια είναι 393 τμ. Βάσει του σ.δ. η δόμηση έπρεπε να είναι 371.78τμ. Έχω υπόλοιπο 21.22 τμ.

 

Εάν προσθέσω και τα 12τμ που επιτρέπονται στο δώμα μου απομένουν 9.22τμ να δικαιλογήσω. Σε μια κάτοψη συμβολαιογραφική ο μηχανικός αναφέρει πως προσθέτει στα τ,μ του τελευταίου ορόφου 16.10 τμ τα οποία αντιστοιχούν στο κουβούκλιο. (αναφέρει βάσει 127/1976 γνωμοδοτήσεως του Συμβ. Δημ. Εργων).

 

Έχω επισκεφτεί δύο φορές την πολεοδομία και άκρη δεν έχω βγάλει. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων....

 

Link to comment
Share on other sites

Στον τελευταίο όροφο ενσωμάτωναν την απόληξη του κλιμακοστασίου και το δώμα που ήταν 5  της καλύψεως και από 12-60 τμ .

 

Ετσι δικαιολογείται .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Η καλυπτόμενη επιφάνεια μου είναι 148, οπότε το 5% = 7,4τμ. Συνεπώς από το δώμα μπορεί να πάρει μόνο τα 12τμ. που είναι και τα ελάχιστα. 

Στην κάτοψη του τελευταίου ορόφου το εμβαδό της σκάλας προσμετράται στον όροφο?

Link to comment
Share on other sites

Το εμβαδό της σκάλας του τελευταίου ορόφου προσμετράται στην δόμηση , αλλά εδώ ενσωματώνει την απόληξη στο επίπεδο του δώματος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.