Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναστολή αύξησης των εισφορών του ΕΤΑΑ


κλεοβουλος

Recommended Posts

Συμφωνώ απολύτως με τον Akius.Ούτε βήμα πίσω!Στάση πληρωμών από τους μηχανικούς και ας δούμε τι θα γίνει στο τέλος.Αυτός είναι πραγματικός αγώνας.Όχι τα ραντεβουδάκια που δίνουνε οι κομματοτραφείς που συνδιαλέγονται μεταξύ τους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στάση πληρωμών για μείωση εισφορών και φυσικά δικαίωμα του να μη χρωστάω όταν είμαι άνεργος σε κανέναν.........

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Και τι θα πει αυτό; Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως....

Δεν λέω πως εμείς που μένουμε εκτός Αθηνών πρέπει να μείνουμε με το φραπέ στο χέρι...Εγώ προσωπικά μάζεψα από μένα και φίλους συναδέρφους 7 απο τις 233 υπογραφές που μαζεύτηκαν πανελλαδικά για την κατάργηση ασφάλισης ιδιότητας από το σχετικό group του facebook.Ενημέρωσα όσους μπορούσα.Φυσικά και χρειάζεται μαζικότερη συμμετοχή αλλά στην Αθήνα λαμβάνονται οι αποφάσεις και εκεί πρέπει να μαζευτεί ο πολύς κόσμος να διαμαρτυρηθεί.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για οικονομική ύφεση στον κλάδο που μας ρίχνει σε επίπεδα επιβίωσης

 

Σήμερα έκανα τον εξής υπολογισμό πχ: Είμαι ελεύθερη επαγγελματίας με μικτά πες 20000 το χρόνο (που λέει ο λόγος... για να είναι στρογγυλοί οι υπολογισμοί!). Με το νέο φορολογικό και τα νέα ασφάλιστρα έχουμε 4600 ΤΣΜΕΔΕ, φόρο (αν εκπίπτει όλο το ποσό του ΤΣΜΕΔΕ, που δε μου το έχει επιβεβαιώσει ακόμα ο λογιστής) 26%*15400 = 4000, 600 το τέλος επιτηδεύματος, 480 πχ μου έρχεται εμένα ο λογιστής, και... έχω και την ατυχία να έχω σπίτι 40 ετών στη Γλυφάδα, είχα 1200 ευρώ χαράτσι για το '12...

 

Οπότε μόνο για ασφάλιστρα, φόρο και χαράτσι θες χοντρικά 11000 ευρώ, δηλ το κράτος σου αρπάζει ένα χιλιάρικο το μήνα ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΔΕΗ, ΟΤΕ, τέλη κυκλοφορίας, βενζίνες, αγγλικά παιδιών κλπ, και δε μιλάμε καν το φαγητό...

 

Τι να πω. Ακουσα δε από κυρία με μια κόρη μηχανικό άνω 5ετίας και την άλλα δικηγόρο με αντίστοιχα χρόνια, ότι η δικηγόρος πληρώνει 1700 το χρόνο - και κατα τ' άλλα είμαστε όλοι στο ίδιο ταμείο (ΕΤΑΑ)! Γνωρίζετε αν ισχύει αυτό για δικηγόρους; Αν δούλεψε η προσφυγή στο ΣτΕ για αναστολή των αυξήσεων (ΟΚ, με μια ελπίδα ζούμε), πόσο θα ήθελα να γινόταν μια μεγάλη μαζική προσφυγή, με στοιχεία, που να λέει ότι πχ δε στέκει οι μηχανικοί να πληρώνουν περισσότερα από τους δικηγόρους... (Οι γιατροί επίσης ξέρω ότι πληρώνουν λιγότερα από εμάς).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι περισοτεροι μηχανικοι παρακαλαμε να ειμασταν μισθωτοι των 800 ευρω καθαρα, τι να λεμε τωρα....εμεις τα ξερουμε αυτα ,τα λεμε συνεχεια μεταξυ μας ,οι μη μηχανικοι δεν τα ξερουν , αλλα εμεις τι κανουμε;;;;.............ακομα και αυτην την απλη κινηση να μην πληρωσει κανενας μεχρι τον ιουνιο που ζητησε το ΤΕΕ, κινηση που την λεγαμε εδω στο φορουμ πολυ πριν την ζητησει το ΤΕΕ , η πλειοψηφεια των μηχανικων δεν την εκανε.....ουτε ενημεροτητα δεν χαναν ουτε καν τους ελαχιστους τοκους θα παιρναν νομιζω....ειμαστε ολοι ειδημονες να κλαιμε πανω απο την χυμενη καρδαρα , αλλα δεν εχουμε καμια διαθεση να ζητησουμε σοβαρα τιποτα, για αυτο και σαν κλαδο δεν μας υπολογιζουν .....

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω και θέλω να πιστεύω ότι η πλειοψηφία ακολούθησε... αν δεν ακολουθούσε δε θα αναστελλόταν η αύξηση...

Κάτι είδαν στα νούμερα

Link to comment
Share on other sites

Και να μην ξεχνάμε πως παρά την αύξηση των εισφορών, σχετικά με την ιατροφαρμακευτική κάλυψη, οι παροχές μας μειώθηκαν (δες ΕΟΠΥΥ).

 

Τι λογική υπάρχει στο να πληρώνουμε περισσότερα για υγεία σε σχέση με άλλα ταμεία και να έχουμε ακριβώς τις ίδιες παροχές;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με το νέο φορολογικό και τα νέα ασφάλιστρα έχουμε 4600 ΤΣΜΕΔΕ, φόρο (αν εκπίπτει όλο το ποσό του ΤΣΜΕΔΕ, που δε μου το έχει επιβεβαιώσει ακόμα ο λογιστής)

Ισχύει.

Κάνε τους υπολογισμούς σου με αυτό το δεδομένο.

 

Αυτοί που πλήρωσαν.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι εγώ πλήρωσα. Τον λόγο τον ξέρω εγώ αλλά δεν παίζει ρόλο στην όλη κουβέντα μας.

Δε μου περίσσευαν καθόλου, ίσα ίσα.

 

Πιστεύω ότι η παρουσία μου τόσο σε αυτό το φόρουμ, όσο και σε κάποιο άλλο του ΙΕΚΕΜ (με όσους τα λέμε και εκεί) δείχνει ότι δεν το έκανα με σκοπό να αφανίσω τους συναδέλφους μου όπως έγραψε κάποιο βλακώδες υποκείμενο σε κάποιο άλλο νήμα με το ίδιο θέμα. (αυτός με τις αναφορές για (από )πίσω κτλ, ο βλάκας των 2 μηνυμάτων το οποίο το ένα του το έσβησαν αφού του έστειλα αναφορά, έχοντας προλάβει να του βάλω και -).

 

Ήμουν πάντα της άποψης ότι όσο ιερό είναι το δικαίωμα της απεργίας, άλλο τόσο ιερό είναι και το δικαίωμα της εργασίας.

Όπως επίσης και ότι δε μπορείς να δουλεύεις και ο άλλος να απεργεί, αλλά στο τέλος να χαρείς και εσύ τους καρπούς της απεργίας.

Για αυτό πάντα ήμουν υπέρ της πλειοψηφίας και ας είχα μειοψηφήσει.

Αλλά εδώ μιλάμε για άλλο πράγμα...

 

Οι λόγοι που μπορεί κάποιος να πλήρωσε είναι πολλοί:

1. τα έχει και τα δίνει

2. ζορίζεται αλλά δε θέλει να χρωστάει πουθενά

3. έχει φτιάξει έτσι του δουλειά του και χωρίς ασφαλιστική ενημερότητα είναι "τελειωμένος"

4. να βλέπει ότι αργά ή γρήγορα θα του τα ζητήσουν οπότε από το να του έρθει αναδρομικά για 6 εξάμηνα, προτιμά να έχει πληρώσει τα 2 από αυτά

5. σέβεται τον νόμο ακόμα και άμα είναι αντίθετος με αυτόν

6. σκέφτεται ότι θα μείνει στο τέλος σε μία πολύ μικρότερη ομάδα "ενήμερων" μηχανικών με μία μεγάλη πίτα

7.

8.

μπορούμε να γράψουμε πολλά....

 

Η αδυναμία πληρωμής είναι σεβαστή.

Δε ζω σε άλλο κόσμο.

Εδώ ζω και βλέπω όλους μου τους συμφοιτητές να είναι ουσιαστικά άνεργοι...

Όλοι έχουμε στην οικογένεια μας άνεργους, που δυσκολεύονται για το παραμικρό.

 

Η κουβέντα μπορεί να ανοίξει πολύ και να ρωτάμε:

1. γιατί το ΤΕΕ δε σήκωσε το θέμα από τον Νοέμβριο του 2011 που ψηφίσθηκε;

2. γιατί αυτή η κίνηση της αναστολής δεν έγινε (μετά από πίεση) τον Μάρτιο για να μην σταλούν τα ειδοποιητήρια;

3. το θέμα π.χ. για εμένα είναι το αν πληρώσω τα 2500€ που μου ήρθαν και θα είμαι ευτυχισμένος άμα μου έρθει 2000€;

4. είναι τραγικό να μην μπορείς να αναστείλεις της ιδιότητα σου και να ξεκινήσεις άμεσα όταν το θελήσεις

5. το ότι το ταμείο πηγαίνει άπατο, (δε θέλει να είσαι οικονομολόγος, ανατροπή της αναλογίας εργαζόμενοι/συνταξιούχος, λιγότεροι νέοι, πολλές διαγραφές, ενοποίηση με άλλα ταμεία. Απλά πράγματα).

κτλ κτλ κλτ

αλλά θα χάσουμε την μπάλα.

 

Η αναστολή δόθηκε, για να πετάξουν τη μπάλα ουσιαστικά σε άλλο γήπεδο.

Δε θα μπορούσαν να κάνουν βέβαια και κάτι περισσότερο.

Δεν έχουν το δικαίωμα να κάνουν κάτι παραπάνω.

Και αυτό το οφείλουμε σε αυτούς τους 500 που μαζεύονταν,

σε όσους έστειλαν την αίτηση του ΤΕΕ,

αλλά και σε όσους έπιασαν έναν βουλευτή και του εξήγησαν το θέμα (το θέμα μπήκε στη Βουλή τον τελευταίο μήνα 3 φορές τουλάχιστον),

όσους έγραψαν ένα σχόλιο σε ένα site,

όσους πήραν τηλέφωνο σε έναν σταθμό,

όσους έστειλαν ένα αρθράκι σε έναν δημοσιογράφο κτλ κτλ.

Δράσεις υπήρξαν πολλές, είτε μαζικές είτε ατομικές.

Και υπήρξαν γιατί το θέμα είναι σοβαρό. Είναι θέμα που ακουμπάει τόσο όσους πλήρωσαν, όσο και όσους δεν πλήρωσαν είτε από αδυναμία (πλήρως σεβαστή) είτε από άποψη (πολύ σωστή στάση, αλλά νομίζω ότι είναι μικρός ο αριθμός)

 

Δε νιώθω ένοχος που πλήρωσα, όποιος θέλει να μου επισυνάψει κάτι... καλή καρδιά (και μερικά "-" :smile: )

Edited by ssouanis
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.