Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση για οικόπεδο με κτίσμα προ του 1955


Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι η Εγκύκλιος 4 ΕΛΥΣΕ (με την εξήγηση (1) για το άρ.1 παρ. 2α του Ν4178/13)

το εν λόγω ζήτημα αναφέροντας το προφανές:

 

ότι τα προ του '55 δεν χρειάζονται ειδικά ή περίπλοκα στοιχεία πιστοποίησης της ηλικίας τους.

Αρκεί η άντληση στοιχείων σχετικά με τα δομικά υλικά και τον τρόπο κατασκευής.

 

Ας μην αφαιρούμε αυτοβούλως το κυρίαρχο χαρακτηριστικό που μας κάνει μηχανικούς: την ατομική, ΟΡΘΗ (και ειλικρινή ως οφείλουμε), κρίση.

Να που και ο νομοθέτης έτσι πιστεύει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής:

Έχω κτίριο προ 55 του οποίου κατέχω το στέλεχος της οικοδομικής άδειας αλλά τα σχέδια έχουν πολτοποιηθεί (έχω βεβαίωση για αυτό). 

 

1. Εφόσον είναι προ 55 χρειάζεται βεβαίωση του μηχανικού; Ή δίνουμε απλά την οικ. άδεια στον Συμβολαιογράφο και κάνει το συμβόλαιο;

 

2. Δεν πρέπει να πάει κανείς να ελέγξει το ακίνητο;  Αν είναι όντως αυτό που περιγράφεται στο συμβόλαιο, αν έχει κλείσει εξώστες, αν έχει κάνει καμιά προσθήκη, αν είναι όντος το παλαιό κτίριο ή αν το γκρέμισαν και κάναν τίποτε άλλο στη θέση του; 

 

Αν είναι ΟΚ. Δίνουμε τελικά βεβαίωση;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

myri

καλησπέρα

H οικ άδεια αρκεί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να ελεγχθούν τα υπόλοιπα!!

Οπότε ελέγχεις τι κτίσματα υφίστανται γενικά στο οικόπεδο και προχωράς στην έκδοση της 2ης βεβαίωσης μεταβίβασης συστήματος ΤΕΕ

(ακόμη και στην περίπτωση,  που από την τεχνοτροπία κατασκευής τους τα  κρίνεις εσύ όλα ως προϋφιστάμενα του 1955  -άσχετα με την οικ άδεια που ήδη έχεις πιθανώς για ένα τμήμα τους π.χ το αρχικό του 1954) 

ή στην 3η βεβαίωση συστήματος ΤΕΕ εφόσον διαπιστώσεις αυθαιρεσίες  μετά του 1955 οπότε και θα χρειαστεί να προβείς σε δήλωση τους στο Ν 4178 επιλέγοντας και την κατηγορία 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ KANA. 

 

Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου να κάνω! 

 

Και επίσης σκεφτόμουν στον τίτλο να γράψω:  ..... σε οικοδομή προ 55 ....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι θα ήθελα να με βοηθήσετε στο παρακάτω ερώτημα μου.

Οικία προ του 1955 (κατ ερειπωμένος οικίσκος σύμφωνα με το συμβόλαιο) μέρος της οποίας έχει γκρεμιστεί. Σύμφωνα με παλαιότερα συμβόλαια δεν αναφέρεται η επιφάνεια του κτιρίου, ενώ σύμφωνα με πρόσφατο τοπογραφικό και αεροφωτογραφία 1960 είναι εμφανές τα 60μ2 του κτιρίου και το περίγραμμα του άλλου μισού 30μ2. Τα 45μ2 οικίας είναι ηλεκτροδοτημένα και έχουμε παροχή ύδρευσης (έχει δηλωθεί η καθαρή επιφάνεια της στατικά επαρκούς οικίας).    

1ο Ερώτημα:  Πως θα μπορούσα να αποδείξω την επιφάνεια 90μ2 και την παλαιότητα προ του 1955 του όλου κτηρίου. Υ/Δ μηχανικού και ιδιοκτήτη θα είναι αρκετή πέραν όλων των άλλων (τοπογραφικό, σχέδια, κατόψεις, συμβόλαια, αεροφωτογραφία).

2ο Ερώτημα:  Ποιες εργασίες επιτρέπονται και σύμφωνα με τι άδεια;

Να σημειωθεί ότι τα 60μ2 της οικίας είναι στατικά ανεξάρτητα και μπορούν να συντηρηθούν ως έχουν, ίσως και χωρίς αντικατάσταση δώματος, το υπόλοιπο είναι γκρεμισμένο και το μόνο εμφανές σημείο είναι η μία πλευρά του εξωτερικού τοιχίου. Υπάρχει δυνατότητα ανακατασκευής του.

Να σημειωθεί ότι το εν λόγω κτίριο βρίσκεται σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο, εντός ΖΟΕ και δεν επιτρέπεται δόμηση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αντιμετωπίζω την παρακάτω περίπτωση:

 

Θέλω να εκδόσω βεβαίωση μεταβίβασης για ένα διαμέρισμα στο δώμα μιας 4όροφης πολυκατοικίας.

 

Το διαμέρισμα αυτό αναφέρεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας το 1962, όπου γράφεται ότι η πολυκατοικία  αγοράστηκε το 1937 από τον τότε ιδιοκτητη.

 

Αναφέρεται ότι το διαμέρισμα αυτό προέκυψε από αλλαγή χρήσης βοηθητικών χώρων στο δώμα και ότι αυτή η μετατροπή έγινε μετά το 1937. Δεν αναφέρεται όμως πότε ακριβώς έγινε (π.χ. προ του 55?).

 

Ο τότε ιδιοκτήτης έκανε διαθήκη το 1957 όπου και αναφέρεται το εν λόγω διαμέρισμα.

 

Επομένως από τα έγγραφα που έχω στη διάθεσή μου προκύπτουν τα παρακάτω:

 

Το διαμέρισμα προέκυψε με μετατροπή από αποθήκες μεταξύ του διαστήματος 1937 όπου και αγοράστηκε το κτίριο και 1957 όπου και αναφέρεται στην διαθήκη.

 

Αυτά τα πιθανά 2 χρόνια μετά το 55 με προβληματίζουν.....

 

Να το ψάξω από την ΔΕΗ λέτε με την χρήση?

 

Οι γνώμες σας ευπρόσδεκτες.

Edited by P.A.
Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ είναι η λύση....

Εκτός και αν έπαιρνε ρεύμα αυτόνομο από την αρχή και όχι από το Κ/Χ.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ είναι η λύση....

Εκτός και αν έπαιρνε ρεύμα αυτόνομο από την αρχή και όχι από το Κ/Χ.....

 

Ο πελάτης (πωλητής) μου έφερε ένα έγγραφο από την αρμόδια Πολεοδομία που αφορούσε την αίτηση υδροδότησης που είχε κάνει ο ίδιος το 2014 στην ΕΥΔΑΠ για το συγκεκριμένο ακίνητο. Η ΕΥΔΑΠ (ή ο πωλητής) απευθύνθηκε στην αρμόδια Υπηρεσία Δομ. για να διαπιστώσει αν η οριζ. ιδιοκτησία είναι προ του 1955.

 

Το έγγραφο φέρει τον τίτλο '' Υδροδότηση κτίσματος προ του έτους 1955'' και απευθύνεται στην ΕΥΔΑΠ.

 

Μέσα αναφέρεται θετική γνωμοδότηση του τμήματος αδειών της αρμόδιας Πολεοδομίας για την συγκριμένη οριζ. ιδιοκτησία (γράφει οτι τηρήθηκε η προβλεπόμενη σχετική διαδικασία) και λέει πως η ΕΥΔΑΠ μπορεί να υδροδοτήσει την συγκεκριμένη οριζ. ιδιοκτησία.

 

Εν ολίγοις έχω ένα έγγραφο από το τμήμα αδειών που έμμεσα χαρακτηρίζει την συγκεκριμένη οριζ. ιδιοκτησία ως κτίσμα προ του 55. Κατά την εξέταση της άιτησης για την υδροδότηση η υπάλληλος του τμήματος αδειών έκανε έρευνα για την συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία και την θεώρησε προ του 55 και απάντησε θετικά ως προς την υδροδότησή της.

 

Θεωρώ πως το συγκεκριμένο έγγραφο αφού είναι δημόσιο έγγραφο με καλύπτει.

 

Τι γνώμη έχετε?

Edited by P.A.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.