Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση για οικόπεδο με κτίσμα προ του 1955


Recommended Posts

Ποιος το υπογράφει το έγγραφο; Ο Α/Δήμαρχος Πολεοδομίας (ή κάτι σχετικό) με εξουσιοδότηση Δημάρχου;

Μερικοί είναι της άποψης πως δεν μπορεί να βεβαιώσει ο Δήμος κάτι τέτοιο. Προσωπικά είμαι της άποψης πως μπορεί να το βεβαιώσει...

Ζήτα μια βεβαίωση και από την ΔΕΗ για να το έχεις δεμένο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έγγραφο υπογράφεται από την Προϊσταμένη του Τμήματος Έκδοσης Αδειών Δόμησης της αρμόδιας Υ.ΔΟΜ, φέρει στρογγυλή σφραγίδα κλπ.

 

Είναι σαφές ότι η Δημόσια αρχή μετά από την έρευνα (προβλεπόμενη σχετική διαδικασία) που έκανε το θεωρεί προ του 55 και το υδροδότησε ως τέτοιο.

 

Δεν βλέπω το λόγο να αμφισβητήσω την θέση αυτή, αισθάνομαι ασφαλής και θα προχωρήσω στην έκδοση της βεβαίωσης.

 

Ευχαριστώ για τα σχόλια.

Edited by P.A.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Kαλημέρα 

 

Σε περίπτωση πρό του 55 χωρίς ο.α  με βάση την εγκύκλιο 4, που το αφήνει στην κρίση του μηχανικού

απο τον τρόπο  κατασκευής, όταν δεν εχω μεταγενέστερες παραβάσεις, εκδίδω βεβαίωση για μεταβίβαση κανονικά?

τσεκάρωντας ναι στο πεδίο της οικοδομικής αδείας?

Χρειάζεται να κάνω κατι περαιτέρω δεδομένου ότι δεν υπάρχει ο.α κλπ παρα μόνο ενα συμβόλαιο πώλησης του 75 στο οποίο

αναφέρεται η κατοικια-χωροι χωρίς να αναφέρεται ετος κατασκευής και τα συναφή.?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα 

 

Σε περίπτωση πρό του 55 χωρίς ο.α  με βάση την εγκύκλιο 4, που το αφήνει στην κρίση του μηχανικού

απο τον τρόπο  κατασκευής, όταν δεν εχω μεταγενέστερες παραβάσεις, εκδίδω βεβαίωση για μεταβίβαση κανονικά?

τσεκάρωντας ναι στο πεδίο της οικοδομικής αδείας?

Χρειάζεται να κάνω κατι περαιτέρω δεδομένου ότι δεν υπάρχει ο.α κλπ παρα μόνο ενα συμβόλαιο πώλησης του 75 στο οποίο

αναφέρεται η κατοικια-χωροι χωρίς να αναφέρεται ετος κατασκευής και τα συναφή.?

Η περιγραφή του συμβολαίου έτους 1975 δεν λέει απολύτως τίποτα. Ο καθένας δήλωνε ότι ήθελε. Αποτελεί απλώς μια ένδειξη, η οποία οφείλει να ισχυροποιηθεί συνδυαστικά με άλλα στοιχεία,  καθώς και με τα μορφολογικά στοιχεία του κτιρίου τα οποία θα κρίνεις ότι συνάδουν με κτίσμα τέτοιας παλαιότητας.

Δεν υπάρχει περίπτωση κτίριο προ 55 να στέκεται σήμερα όρθιο και να μην υπάρχει σε αυτό μεταγενέστερη του 1955 παρέμβαση.

(αλλαγή στέγης, κουφώματα, επιχρίσματα, στοιχεία σκυροδέματος, στεγασμένες βεράντες είναι οι πιο συνηθισμένες παρεμβάσεις)

Η υπαγωγή στο ν. 4178 είναι μονόδρομος. Ακόμη και αν είσαι στην περίπτωση (μια στο εκατομμύριο) που το κτίριο δεν έχει καμία παρέμβαση, συμφέρει να "ανακαλύψεις" μια λοιπή παράβαση, ώστε το ακίνητο με χαμηλό πρόστιμο, να αποκτήσει πολεοδομική νομιμότητα για κάθε διοικητική πράξη στο παρόν και στο μέλλον.

Π.χ θα πάει μετά ο ιδιοκτήτης να βγάλει μια ΕΕΜΚ και θα φάει πόρτα, ενώ αν έχει τη δήλωση υπαγωγής θα μπορέσει να την εκδώσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ του λεω ότι καλά είναι να βγάλουν και μια άδεια περιγράμματος προ του 1955 και έτσι και βγαίνει και δουλίτσα και δεν θα έχουν πρόβλημα στο μέλλον Αυτά βέβαια αν από Α/Φ  , τα υλικά κατασκευής στο μεγαλύτερο τμήμα του  , και τα συμβόλαια είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για κατασκευή προ του 1955 Αυτό θα κάνω σε μια σημερινή περίπτωση που έχω κτήρια που φαίνονται σε αεροφωτογραφία του 1960 (του 1955 δεν υπάρχει εκεί) και είναι όλο από τοίχους με λιθοδομή εμφανώς παλαιούς και αναγράφεται επίσης σε συμβόλαιο του 1962 σαν παλαιά κτίσματα Φυσικά έδωσα βεβαίωση 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν οι ΥΔΟΜ συνεχίζουν να εγκρίνουν τέτοια περιγράμματα. Ακόμη όμως και αν το κάνουν βρίσκω πιο εύκολη τη διαδικασία υπαγωγής με μια μικροπαράβαση ώστε να αποκτηθούν εύκολα στοιχεία νομιμότητας και να μην καλείται κάθε φορά ο ιδιοκτήτης να αποδεικνύει τη νομιμότητα των κτισμάτων του.

Ουσιαστικά με την διατύπωση της εγκυκλίου 4, ο μηχανικός παίρνει την ευθύνη για την ύπαρξη ενός προ 55 κτιρίου, τεκμηριώνοντας στην τεχνική έκθεση της δήλωσης υπαγωγής, προκειμένου να υπάγει στο ν. 4178 μεταγενέστερες αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από αυτό το συμβόλαιο δεν υπάρχει κάτι?

(πχ προικοσύμφωνο, αποδοχή κληρονομιάς, κλπ)

 

σωστα οσα ανεφεραν οι προηγουμενοι...

αλλα δεν εχει απαντηθει το σωστο ερωτημα του συνονοματου

 

Το 1975 που εγινε το συμβολαιο, τι γραφει οτι "ειχεν περιελθει εις τον πωλητη δυναμει του υπ' αριθ......συμβολαιου, νομιμως μεταγραφεντος εις τον τομον....και αριθμον.....του υποθηκοφυλακειου...." κλπκλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν οι ΥΔΟΜ συνεχίζουν να εγκρίνουν τέτοια περιγράμματα. Ακόμη όμως και αν το κάνουν βρίσκω πιο εύκολη τη διαδικασία υπαγωγής με μια μικροπαράβαση ώστε να αποκτηθούν εύκολα στοιχεία νομιμότητας και να μην καλείται κάθε φορά ο ιδιοκτήτης να αποδεικνύει τη νομιμότητα των κτισμάτων του.

Ουσιαστικά με την διατύπωση της εγκυκλίου 4, ο μηχανικός παίρνει την ευθύνη για την ύπαρξη ενός προ 55 κτιρίου, τεκμηριώνοντας στην τεχνική έκθεση της δήλωσης υπαγωγής, προκειμένου να υπάγει στο ν. 4178 μεταγενέστερες αυθαιρεσίες.

Εγώ έχω το πλεονέκτημα να γνωρίζω πολύ καλά ποια είναι παλαιά και ποια όχι κατασκευή γιατί πολύ απλά κατοικώ στην περιοχή (δουλεύει πολύ καλά το 2 γραφείο δηλαδή το κουτσομπολιό ) Δεν ξέρω μόνο πότε έγινε το κάθε κτήριο αλλά και τι έχει γίνει εκεί , την ιστορία του Επομένως μένει να το αποδείξω και τεχνικά Αρα καλύτερα να βγάλω άδεια περιγράμματος και να πάρω εγώ τα χρήματα και όχι να πληρώσει ειδικό πρόστιμο 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστω πολύ όλους σας για τις αμεσες απαντήσεις.

Οπώς αναφέρεται σωστά παραπάνω όντως θα αναζητήσω παλαιότερα συμβόλαια και θα επανέλθω.

Απο κει και πέρα όντως νομίζω και εγώ οτι η διαδικασία νομιμου περιγράμματος απο τις ΥΔΟΜ εχει καταργηθεί 

αλλα θα το ψάξω.

Βεβαια συγκλίνω και εγώ στο ότι κανοντας τακτοποίηση με τον 4178 είναι πιο καλυμμένος απ όλες τς απόψεις και ο ιδιοκτήτης.

Το πρό του 55 σε αυτή την περίπτωση τμήμα θεωρείται νόμιμο απο εγκ 4 αρα η δήλωση αφορα ή μεταγενέστερα τμηματα( φκ κατ.1,2,5) ή λοιπές (1φκ κατ 5.)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.