Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση για οικόπεδο με κτίσμα προ του 1955


Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση όπου υπάρχει κτίσμα πρό του 1955 και θέλει να βάλει παροχή ρεύματος. Δεν γνωριζω για ποιο λόγο τόσο καιρό δεν είχε αλλά τώρα πρέπι να του εκδωσω βεβαιωση για να ηλεκτροδοτηθεί. Το θέμα είναι οτι ένα τμήμα του κτιρίου βρίσκεται έξω από την οικοδομική γραμμή και ρυμοτομείται. Γνωρίζει κανείς εαν μπορώ να εκδώσω αυτή την βεβαίωση για σύνδεση με την ΔΕΗ ή δεν επιτρέπεται λόγω της ρυμοτόμησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.
Έχω επαγγελματικό κτίσμα που καλύπτει όλο το οικόπεδο και αναφέρεται ως μαγαζί σε συμβόλαιο του 41. 
1. Με αυτό το συμβόλαιο η ΥΔΟΜ μου χορήγησε βεβαίωση ως προ 55 με διευκρίνηση ότι δεν αποδεικνύεται το νόμιμο περίγραμμα και η χρήση του. 
2. Επιβεβαιώνεται σε αεροφωτογραφίες προ του 55 κτίσμα αυτής της επιφάνειας και 
3. έχω βεβαίωση ΔΕΔΔΗΕ πρώτης ηλεκτροδότησης το 45 ως επαγγελματικό.

Σήμερα μπαίνοντας στο χώρο είναι άδειος και υπάρχει αποτύπωμα στον τοίχο που δείχνει αρχικά δίρριχτη στέγη και σήμερα πλέον μονόριχτη από λαμαρίνα αρκετά πιο ψηλά (1,5μέτρο περίπου). 
Από τις α/φ η αλλαγή στο ύψος μπορεί να είναι από το 1970 αλλά δεν είναι και σαφες. Πως το αντιμετωπίζω για συμβόλαια μεταβίβασης?

α. Προ 55 θεωρείται νόμιμο και αναφέρω τα δικαιολογητικά?
β. Χρεώνω μόνο υπέρβαση ύψους για όλη την επιφάνεια με επιλογή ΝΑΙ στην άδεια?
γ. Χρεώνω μία λοιπή για αντικατάσταση στέγης?

Σημείωση: Το οικόπεδο έχει υπόλοιπο συντελεστή και δεν έχει υπέρβαση ύψους περιοχής. Επομένως μετά τη μεταβίβαση θα εκδοθεί άδεια για αλλαγές στο κέλυφος.
 
 
Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι διότι δεν τα είπα όλα όπως φαίνεται..

Το ακίνητο είναι σε ιστορικό κέντρο. Σκοπεύω μετά τη μεταβίβαση να καταθέσω για άδεια προσθήκης η οποία θα τροποποιήσει την μορφή της επίστεψης όπως υπάρχει τώρα.

Ο μηχανικός της Πολεοδομίας μου είπε εφόσον θα πάω σε άδεια, να μην προχωρήσω σε ρύθμιση που θα θέλει και Σ.Α. λόγω ιστορικού τόπου αλλά να δώσω απευθείας βεβαίωση ως προ 55 και να περάσω Σ.Α. για την κατάθεση αδείας. Δικαιολογείται η κυματιστή λαμαρίνα ως υλικό προ 55? :oops:

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, Μέρσα said:

 Δικαιολογείται η κυματιστή λαμαρίνα ως υλικό προ 55? :oops:

Δεν δικαιολογείται διότι είναι μια κατασκευαστική προσθήκη η οποία έγινε μεταγενέστερα του έτους 1955 και ως εκ τούτου δεν μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση προ τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Μια βεβαίωση ότι ένα κτίσμα είναι προϋφιστάμενο του 1955 η οποίο πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για τακτοποίηση την εκδίδει ιδιώτης μηχανικός ή πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω όταν ήταν στις υπηρεσίες χρειαζόταν κάποια δικαιολογητικά: 

  1. Φωτογραφίες κτίσματος
  2. Τοπογραφικό διάγραμμα με διάγραμμα κάλυψης, για να αποδειχθεί η νομιμότητα του κτίσματος.
  3. Τίτλοι ιδιοκτησίας παλιοί, κοντά στο 1955, στους οποίους να αναφέρεται το κτίσμα, ή οποιοδήποτε άλλο νόμιμο αποδεικτικό παλαιότητας, όπως ρευματοδότηση, αποσπάσματα σχεδίου του 1958 εφ’ όσον το κτίσμα φαίνεται καθαρά, κ.λ.π.
  4. Δήλωση στατικής επάρκειας από δύο μηχανικούς

Άρα εγώ θα μαζέψω αυτά ως αποδεικτικά στοιχεία και και θα γράψω μια τεχνική έκθεση που θα δικαιολογώ γιατί είναι προ του 55 σωστά; Πειράζει όταν βγάζει τη βεβαίωση ο ίδιος μηχανικός που κάνει και την τακτοποίηση; Επίσης η δήλωση στατικής επάρκειας με παραξενεύει λίγο, είναι ακόμη απαραίτητη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.