Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση για οικόπεδο με κτίσμα προ του 1955


Recommended Posts

Αν όντως βρεθούν συμβόλαια που αποδεικνύουν το "προ του 1955" μια καλή λύση είναι να πληρωθεί παράβολο προς έκδοση άδειας δόμησης.

Η άδεια δόμησης θα έχει τίτλο της μορφής "νομιμοποίηση κτίσματος προ του 1955 και επισκευές αυτού".
Πληρώνεις και 5-6 ένσημα στο ΙΚΑ (<200€) για μικροεπεμβάσεις (βαψίματα, κλπ), οπότε τελικά έχεις νόμιμο (όχι απλά τακτοποιημένο) κτίσμα στην σημερινή του, "σύγχρονη" μορφή.

Όλα αυτά με την ευθύνη σε εσένα για τα δικαιολογητικά που θα χρειαστούν.

Πρώτα απ'όλα τα συμβόλαια όμως... Να μην παραβλέπουμε τα νομικά επειδή μπορούμε να μπαλαμουτιάζουμε τα τεχνικά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν όντως βρεθούν συμβόλαια που αποδεικνύουν το "προ του 1955" μια καλή λύση είναι να πληρωθεί παράβολο προς έκδοση άδειας δόμησης.

Η άδεια δόμησης θα έχει τίτλο της μορφής "νομιμοποίηση κτίσματος προ του 1955 και επισκευές αυτού".

Δημήτρη 

και πως ζητάς νομ/ση "των επισκευών αυτού" 

αν ΠΡΩΤΑ δεν πληρώσεις πρόστιμα ανέγερσης (σκατ΄.   επισκευής θέλω να πω)

και διατήρησης από το έτος κατασκευής και εντεύθεν? 

 

υ.γ το καλύτερο για του  προ του 55 κτίσματα είναι να τα δικαιολογείς 

αφ' ενός βάσει "τεχνοτροπίας" 

με επιπλέον αναφορά για "επί μέρους και ανά απροσδιόριστα χρονικά επισκευές

διαφόρων δομικών στοιχείων του (φερόντων ή μη) προ της ισχύος του ΝΟΚ  

για τις οποίες (επισκευές) βάσει πρωθύστερων ΓΟΚ 

δεν απαιτούνταν η έκδοση Ο.Α"

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι α) άδεια νομιμοποίησης και β) άδεια επισκευών. Δηλαδή 2 άδειες σε 1, όχι αυτό που κατάλαβες ως "νομιμοποίηση των επισκευών". Γι'αυτό αναφέρω και τα ένσημα.

 

Έχω δει τέτοιες άδειες να προχωράνε, αλλά σε ακίνητα που έχουν κρατήσει στην παραδοσιακή μορφή, που δείχνουν ότι είναι παλιά. Δεν είναι ό,τι πιο σωστό σαν διαδικασία, αλλά αν η ΥΔΟΜ το δέχεται...

Link to comment
Share on other sites

Είναι α) άδεια νομιμοποίησης και β) άδεια επισκευών. Δηλαδή 2 άδειες σε 1, όχι αυτό που κατάλαβες ως "νομιμοποίηση των επισκευών". Γι'αυτό αναφέρω και τα ένσημα.

 

Έχω δει τέτοιες άδειες να προχωράνε, αλλά σε ακίνητα που έχουν κρατήσει στην παραδοσιακή μορφή, που δείχνουν ότι είναι παλιά. Δεν είναι ό,τι πιο σωστό σαν διαδικασία, αλλά αν η ΥΔΟΜ το δέχεται...

Αν υπάρχουν παλαιά συμβόλαια πριν του 55 πυο το αναφέρουν ή κοντά στο 55 και αεροφωτογραφία που τα δείχνει τότε η ΥΔΟΜ θα το δεχτεί Δεν μου έχει τύχει να έχω πρόβλημα ειδικά αν έχω τοίχους με πάχος 70 εκ. από λιθοδομή 

Link to comment
Share on other sites

Για να βγεί όμως άδεια νομιμοποίησης πρέπει να ικανοποιούνται πλάγιες αποστάσεις κλπ 

λογικα με βάση τον ΓΟΚ  σωστά?πληρώνει παράβολο,παει η αδεια πολεοδομια σχέδια αμοιβές κλπ

και παει και στο ΙΚΑ για να βγούν ένσημα κλπ.

Αν πάει σε τακτοποίηση και με βάση το ότι τα πρό του 55 βάσει νόμου θεωρούνται νόμιμα τακτοποιεί τυχον 

λοιπές μεταγενέστερες θεωρούμενο στην δήλωση ακίνητο με ο.α?και ως νόμιμο το πρό του 55 ανεξάρτητα αν δεν πληροί πλάγιες κλπ?

και ενα φ.κ κατ 4 για λοιπές μεταγενέστερες αρα ενα 500ρι...το κακό είναι οτι λόγω κατ.4 αυξάνεται η γραφειοκρατία σχέδια ΔΕΔΟΤΑ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα συνάδελφοι,

είναι λίγο ακατάλληλη η περίοδος αυτή για επαγγελματικά ζητήματα, παρόλαυτά, θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας.

Σύμφωνα με συμβόλαιο και τοπογραφικό που επισυνάπτεται στο συμβόλαιο, υπάρχει κτίσμα ισόγειο, προ του '55. Επισκέφτηκα το ακίνητο προκειμένου να τακτοποιήσω τον αυθαίρετο α όροφο. Στην αυτοψία διαπίστωσα (και στη συνέχεια μου το επιβεβαίωσε και ο ιδιοκτήτης) πως το ισόγειο προ του '55 κατεδαφίστηκε και στο ίδιο περίγραμμα κατασκευάστηκε κτίσμα με ΦΟ από οπλισμένο σκυρόδεμα και στη συνέχεια έγινε και α όροφος. 

Πως το αντιμετωπίζω; ακυρώνεται η νομιμότητα του ισογείου παρόλο που είναι στο ίδιο περίγραμμα; και για να υπολογίσω τις παραβάσεις θεωρώ πως υπάρχει οικ. άδεια ή όχι;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη περίπτωση και εγώ προβληματίζομαι με τέτοιες περιπτώσεις που βλέπω πχ να έχουν αλλάξει ένα ή δυο τοίχοι σε ένα κτίριο σαφώς πριν το 55 και χωρίς αλλαγή του περιγράμματος Προσωπικά βλέπω την κατασκευή και εκτιμώ τι θα κάνω Αν πχ μου δίνει την εντύπωση νέας κατασκευής που έχει γίνει πρόσφατα και ας είναι στο περίγραμμα δεν κάνω τίποτα και την θεωρώ αυθαίρετη .Τώρα βέβαια δεν θα φωνάξω αρχαιολόγο να την χρονολογήσει με τον άνθρακα 14 (που δεν γίνεται κιόλας για τόσο μικρό διάστημα) ή να πάρω δείγμα του μπετόν (καρότο) 

 

Μια λύση θα ήταν αν βέβαια από συμβόλαια και αεροφωτογραφίες μπορούσα να πείσω την πολεοδομία για την παλαιότητα , να έβαζα το ισόγειο με έκδοση άδειας περιγράμματος προ του 55 (εφόσον πληρεί της δυνατότητες για τέτοια έκδοση άδειας δόμησης ) και το υπόλοιπο κανονικά με το ειδικό πρόστιμο και να έβγαζα μια τέτοια άδεια και να εισπράξω καλύτερο εγώ έστω και ένα ποσό μικρότερο από το ειδικό πρόστιμο που θα πλήρωνε αν το έβαζα σαν αυθαίρετο Για τον υπολογισμό των προστίμων θα το έβαζα χωρίς άδεια 

 

Λογικά η άδεια περιγράμματος πρέπει να βγαίνει και χωρίς να δηλώσω την επιφάνεια του κτίσματος πριν του 55 για αυτόν το λόγο , δηλαδή με έκδοση άδειας δόμησης . 

 

ΥΣ Τυπικά εφόσον έχει κάνει καινούργια κατασκευή στο ισόγειο είναι αυθαίρετη , πώς το ξέρουμε εμείς όμως ? Για αυτό και η πρώτη παράγραφος μου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

 

Σύμφωνα με συμβόλαιο και τοπογραφικό που επισυνάπτεται στο συμβόλαιο, υπάρχει κτίσμα ισόγειο, προ του '55. Επισκέφτηκα το ακίνητο προκειμένου να τακτοποιήσω τον αυθαίρετο α όροφο. Στην αυτοψία διαπίστωσα (και στη συνέχεια μου το επιβεβαίωσε και ο ιδιοκτήτης) πως το ισόγειο προ του '55 κατεδαφίστηκε και στο ίδιο περίγραμμα κατασκευάστηκε κτίσμα με ΦΟ από οπλισμένο σκυρόδεμα και στη συνέχεια έγινε και α όροφος. 

Πως το αντιμετωπίζω; ακυρώνεται η νομιμότητα του ισογείου παρόλο που είναι στο ίδιο περίγραμμα; και για να υπολογίσω τις παραβάσεις θεωρώ πως υπάρχει οικ. άδεια ή όχι

Προφανώς και δεν μπορεί να θεωρηθεί πλέον κτίριο προ 55. Δεν διαθέτει καν τα μορφολογικά στοιχεία εκείνα που θα το χαρακτήριζαν ως τέτοιο. Αναζήτησε άλλα στοιχεία (π.χ αεροφωτογραφίες) ώστε να δεις περίπου πότε το έχει αποπερατώσει.

Ο ιδιοκτήτης προφανώς και θα κάνει τα πάντα για να υπογράψεις κτίριο προ 55 και να βγει λάδι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις,

δλδ αν αποδείξω ότι αποπερατώθηκε το 2010, το θεωρώ όλο αυθαίρετο - ισόγειο και α όροφο - χωρίς οικ. άδεια και το τακτοποιώ με 4178;

Edited by anken
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι,

είναι λίγο ακατάλληλη η περίοδος αυτή για επαγγελματικά ζητήματα, παρόλαυτά, θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας.

Σύμφωνα με συμβόλαιο και τοπογραφικό που επισυνάπτεται στο συμβόλαιο, υπάρχει κτίσμα ισόγειο, προ του '55.

[πότε εγινε αυτο το συμβολαιο?   εννοεις  προφανως σε αυτοτελες οικοπεδο...οκ?]

 

Επισκέφτηκα το ακίνητο προκειμένου να τακτοποιήσω τον αυθαίρετο α όροφο.

[επομενως ο οροφος εγινε απο τον νεο ιδιοκτητη μετα το συμβολαιο]

Στην αυτοψία διαπίστωσα (και στη συνέχεια μου το επιβεβαίωσε και ο ιδιοκτήτης) πως το ισόγειο προ του '55 κατεδαφίστηκε και στο ίδιο περίγραμμα κατασκευάστηκε κτίσμα με ΦΟ από οπλισμένο σκυρόδεμα και στη συνέχεια έγινε και α όροφος. 

Πως το αντιμετωπίζω; ακυρώνεται η νομιμότητα του ισογείου παρόλο που είναι στο ίδιο περίγραμμα; και για να υπολογίσω τις παραβάσεις θεωρώ πως υπάρχει οικ. άδεια ή όχι;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

επόμενως

σωστοι οι προβληματισμοι  εως και   αρνηση των  συναδελφων

 

[που προτιμησαν το αιρκοντισιον  του γραφειου/σπιτιου......απο τον...μπατη...] :smile: :-)

 

παιδες τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.