Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση για οικόπεδο με κτίσμα προ του 1955


Recommended Posts

το συμβόλαιο έγινε το 2009, όπου ο αγοραστής (σημερινός ιδιοκτήτης) αγόρασε οικόπεδο με ισόγειο κτίσμα προ του '55. Το 2010, ο σημερινός ιδιοκτήτης κατασκεύασε νέο ισόγειο στο περίγραμμα του παλιού και προσθήκη ορόφου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το 2010 λεει αυτος....

 

οι φωτο που πρεπει να ζητησεις... μπορει να δειχνουν άλλα

 

κι οσο για προ 55

αφου στο συμβολαιο λεει "προ 55", πραγματι αγορασε ενα "παληο"

 

ό,τι εκανε το εκανε μετα...

κατ' ουσια γκρεμισε  το προ 55 όπου τον βολευε και σηκωσε κι εναν οροφο.

 

ετσι λεει η απλη λογικη

 

 

[εσυ το βλεπεις τελειωμενο πριν το 2011 ??....εχει ρευμα για τον οροφο? σιγουρα οχι, αφου ηταν αυθαιρετο και επαιρνε ρευμα απο το απο κατω]

 

αυτα

 

υγ

κι οπως ειπε και ο παυλος

 

Ο ιδιοκτήτης προφανώς και θα κάνει τα πάντα για να υπογράψεις κτίριο προ 55 και να βγει λάδι.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κατασκευή μετά το 2011 όπου το μπετόν θα κάνει μπαμ ότι είναι πρόσφατης κατασκευής εγώ δεν θα το ακούμπαγα σαν προ του 55 το ισόγειο και θα το θεωρούσα όλο αυθαίρετο , εφόσον δεν έχει άδεια δόμησης  τουλάχιστον για επισκευή του ισογείου (γιατί έτσι όπως το περιγράφεις πρέπει να υπάρχει άδεια κατεδάφισης κτίσματος προ του 55 και μετά άδεια κατασκευής νέου ισογείου) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

 

δλδ αν αποδείξω ότι αποπερατώθηκε το 2010, το θεωρώ (και είναι) όλο αυθαίρετο - ισόγειο και α όροφο - χωρίς οικ. άδεια και το τακτοποιώ με 4178;

Ακριβώς αυτό πρέπει να κάνεις. Αεροφωτογραφίες από google earth αν είσαι τυχερός να φαίνεται πριν την 28/7/2011.

Δε χωράει καμία αμφιβολία. ότι το κτίριο σου είναι παντελώς αυθαίρετο.

Το άλλοτε προ 55 ισόγειο, απώλεσε την παλαιότητά του μετά από την κατεδάφιση και πλήρη ανακατασκευή του και μάλιστα με Φ.Ο οπλισμένου σκυροδέματος.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

σαν παππούς ξέρω ότι παλιά

αν υπήρχε ένα κτίσμα ας πούμε προ του 55

εκδίδαμε οικ άδεια "προσθήκης  ορόφου" με παράλληλη

ή ενίσχυσης Φ.Ο

ή και κατασκευής νέου Φ.Ο

(όταν οι φέροντες τοίχοι του παλιού

ή δεν αρκούσαν 

ή όταν ένας μελετητής έκρινε-ήθελε να 'ναι 100% ..ήσυχος από άποψη στατικής)

 

 

χωρίς  να αναγράφονται  πουθενά στην οικ άδεια τα παραπάνω στο στέλεχος της Ο.Α

Υπήρχαν όμως στο φάκελο σχέδια κανονικά σχέδια ξυλοτύπων 

 

υ.γ την παραπάνω τακτική την εφαρμόζαμε κατά κόρον 

προκειμένου σε κεντρικά παλιά  καταστήματα να μην πάμε σε κάλυψη μικρότερη 

της ήδη υπάρχουσας "ολικής κάλυψης" του οικοπέδου 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα..

δεν ηξεραν...δεν ρωταγαν  εναν "παλαιοτερο"

 

και, κατα την δηλωση του συναδελφου,

ο  νεος ιδιοκτητης

 

γκρεμισε ολο το προ 55

 

πανω στο περιγραμμα του ξαναχτισε καινουργιο κτισμα  ...και μια και  περισσευαν μερικα υλικα

εβαλε  κι εναν οροφο  καπακι... :smile: :-)

 

 

"ιδιωτικη πρωτοβουλία" :smile:

Link to comment
Share on other sites

Όπως στα λένε και παραπάνω οι συνάδελφοι, αεροφωτογραφία πρώτα για να δεις

τι φαίνεται πρίν το 11 και μετά και οι 2 όροφοι ειναι αυθαίρετοι. Τωρα δε ξέρω μήπως μπορεις να το

ορίσεις με οικοδομική άδεια στην αντίστοιχη επιλογή αφου έχεις αδεια στο οικόπεδο. Απο κεί και πέρα

εφόσον εχεις τα απαιτόυμενα ύψη-πλάγιες κλπ τσεκαρε μήπως μπορείς να βγάλεις αδεια νομιμοποίησης με παραβολο

μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kαλημέρα 

 

Σε περίπτωση πρό του 55 χωρίς ο.α  με βάση την εγκύκλιο 4, που το αφήνει στην κρίση του μηχανικού

απο τον τρόπο  κατασκευής, όταν δεν εχω μεταγενέστερες παραβάσεις, εκδίδω βεβαίωση για μεταβίβαση κανονικά?

τσεκάρωντας ναι στο πεδίο της οικοδομικής αδείας?

Χρειάζεται να κάνω κατι περαιτέρω δεδομένου ότι δεν υπάρχει ο.α κλπ παρα μόνο ενα συμβόλαιο πώλησης του 75 στο οποίο

αναφέρεται η κατοικια-χωροι χωρίς να αναφέρεται ετος κατασκευής και τα συναφή.?

Επανέρχομαι στο παρόν θέμα. Ψάχνοντας βρήκα συμβόλαιο του 1947 στο οποίο αναφέρεται η κατοικία σαν χώροι, προφανώς χωρίς τ.μ

Η κατοικία είναι πρό του 55. Το θέμα είναι ότι προφανώς στο πέρασμα των χρόνων μικροπαραβάσεις όπως αλλαγη σε κάποια κεραμιδια, μερεμέτια κλπ

έχουν γίνει. Δεν έχει γίνει αλλαγή διαστάσεων λόγω προσθήκης μεταγενέστερα κτλ. Μπορώ να δώσω βεβαίωση παρ΄ αυτά αν έχω μόνο μικροπαραβάσεις (κάπου νομίζω έχει ξανασυζητηθεί αυτό)? 

Επίσης η συμβολαιογράφος μου ζητά πέρα απο την βεβαίωση και την δήλωση υπαγωγής για την εφορία επειδή δεν υπάρχει καμία αναφορά στην εφορία για το σπίτι αυτό.

Την ενημέρωσα ότι λογικά αναφέρεται στην αναφορά τη δήλωσης απο την οποία θα εκδοθεί η δίμηνης ισχύος βεβαίωση,

και επέμενε ότι δέν έχει σχέση το ένα με το άλλο, Μου διαφεύγει κάτι??Κανω δύο δηλώσεις??

Link to comment
Share on other sites

ειχαμε πει για το θεμα σου

οτι  θα  εψαχνες  το συμβολαιο του 75 να δεις τι λεει εκει για το  πώς απεκτησε ο  εκει πωλητης το οικοπεδο μετα του κτισματος

και αν κανει καποια αναφορα στο κτισμα σε καποιο παλαιοτερο συμβολαιο

 

και επειδη η συμβ/ος  σου  λεει

"Επίσης η συμβολαιογράφος μου ζητά πέρα απο την βεβαίωση και την δήλωση υπαγωγής για την εφορία επειδή δεν υπάρχει καμία αναφορά στην εφορία για το σπίτι αυτό."

 

υποθετω οτι ο πελατης σου δεν το δηλωσε στο Ε9 ποτε, αρα δεν μπορει να της προσκομισει πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ

 

αυτο αφορα τον πελατη και τον λογιστη του

 

υγ

εσυ, Ε9 με περιγραφη του κτισματος σε τμ. και παλαιοτητα  ,  εχεις δει???

 

 

 

αυτο που σου λεει η συμβ/φος, μαλλον εννοει οτι χρειαζεται πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα

 

Τελικώς η συμβολαιογράφος εννοεί την εκτυπωμένη δήλωση από το σύστημα του 4178 απλώς το ζήταγε κάπως λάθος...

Όσον αφορά το θέμα της βεβαίωσης, βρήκα συμβόλαιο του 1947 που περιγράφει το οίκημα ως προς τους χώρους κλπ.

Όσον αφορά τα μεταγενέστερα του 55, προφανώς δε λαμβάνω τα βαψίματα, έχει γίνει επισκευή της στέγης και κάποια μερεμέτια.

Επειδή ο πελάτης θέλει έπειτα από την μεταβίβαση να επισκευάσει την στέγη με μικρής κλίμακας, σε περίπτωση που δέν γίνει τακτοποίηση

με 1 λοιπή παράβαση, και δοθεί βεβαίωση προ του 55 που ακριβώς κολλάει η διαδικασία της μικρής κλίμακας που αναφέρει παραπάνω ο Pavlos33?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.