Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ


Recommended Posts

Μια ερώτηση για τον κωδικό 312 (κύκλος εργασιών ΦΠΑ). Λέει στις οδηγίες:

 

Κωδ. 312: Γράψτε τον κύκλο εργασιών για σκοπούς ΦΠΑ της φορολογικής περιόδου που χρησιμοποιείται για τις ανάγκες διακανονισμού του Φ.Π.Α. των εισροών. Για τον προσδιορισμό του κύκλου εργασιών αφαιρέστε από το σύνολο των εκροών (φορολογητέων, απαλλασσόμενων και εξαιρούμενων) που έχουν περιληφθεί στους κωδικούς 301 έως και 310, τις πράξεις που δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του κύκλου εργασιών για σκοπούς Φ.Π.Α. Ενδεικτικά:

• Την αξία πώλησης επενδυτικών αγαθών,

• Τις εργασίες της παραγρ. 3β' του άρθρου 31 του Κώδικα Φ.Π.Α., εφόσον είναι παρεπόμενες της κύριας δραστηριότητας,

• Τις αυτοπαραδόσεις αγαθών και ιδιοχρησιμοποιήσεις υπηρεσιών,

• Τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών, ενδοκοινοτικές λήψεις υπηρεσιών (άρθρο 14 παρ. 2 α') συμπεριλαμβανομένων των προκαταβολών που καταβάλατε για τις ενδοκοινοτικές λήψεις των υπηρεσιών σύμφωνα με το άρθρο 14 παρ. 2 α',

• Την αξία των αγορών σύμφωνα με την ΚΥΑ Π2869/1987 και την ΠΟΛ 1128/97,

• Την αξία των λοιπών πράξεων λήπτη.

Αν στα έξοδα έχουμε μόνο αγορές και δαπάνες στο εσωτερικό της χώρας (κωδ. 361) τότε το 312 το αφήνουμε κενό ή βάζουμε το σύνολο των εκροών (κωδ. 311) χωρίς να αφαιρέσουμε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τον κωδικό 312 (κύκλος εργασιών ΦΠΑ). Λέει στις οδηγίες:

Αν στα έξοδα έχουμε μόνο αγορές και δαπάνες στο εσωτερικό της χώρας (κωδ. 361)   ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΔΗΛΏΣΕΩΣ ΦΠΑ τότε το 312 το αφήνουμε κενό ή βάζουμε το σύνολο των εκροών (κωδ. 311)  ΑΥΤΑ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΟΥΔΟΛΩΣ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔ 361 (ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 365 Κ ΑΙ 365 )

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη με μπέρδεψες! Στις οδηγίες κάποιες από τις πράξεις που λέει ότι αφαιρούνται από το σύνολο εκροών (311) είναι οι κωδικοί 362-366 (που δεν έχω κάτι να συμπληρώσω εκεί). Έχω μόνο εκροές του κωδικού 303 και εισροές του κωδικού 361. Επομένως στο 312 βάζω ό,τι καιο στο 301 (που ταυτίζεται με το 311) ή το αφήνω κενό?

Link to comment
Share on other sites

αν η έκδοση λογαριασμού δεκο (πχ forhnet) είναι τον ιουνιο και έχει πληρωθεί τον ιουλιο μπορώ να πάρω το φπα πισω με τη δηλωση του 3ου τριμηνου?

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη με μπέρδεψες! Στις οδηγίες κάποιες από τις πράξεις που λέει ότι αφαιρούνται από το σύνολο εκροών (311) είναι οι κωδικοί 362-366 (που δεν έχω κάτι να συμπληρώσω εκεί). Έχω μόνο εκροές του κωδικού 303 και εισροές του κωδικού 361. Επομένως στο 312 βάζω ό,τι καιο στο 301 (που ταυτίζεται με το 311) ή το αφήνω κενό?

Έλα ντε ? Κ πιστεύω ότι αυτή η περίπτωση είναι η πιο αντιπροσωπευτική για τους περισσότερους από εμάς.......

 

@stelor : Νομίζω οτι σημασία έχει πότε έγινε η εξόφληση του λογαριασμού.... 

Edited by ΓΙΑΝΝΗΣ Γ
Link to comment
Share on other sites

@ΓΙΑΝΝΗΣ Γ

ευχαριστώ Γιάννη .ο λογιστής μου είπε ότι πλέον μετράει το πότε εκδόθηκε ο λογαριασμός  και ότι είχε ημερομηνία έκδοσης ιουνιο δεν συμψηφίστηκε  από το φπα του τρίτου τριμήνου (στα έξοδα μπήκε το καθαρό ποσό βέβαια) .αυτό δεν μου φαίνεται λογικό γιατί το ταχυδρομείο  αργεί μερικούς λογαριασμούς 1 και 1 μίση μήνα.

Edited by stelor
Link to comment
Share on other sites

@ΓΙΑΝΝΗΣ Γ

ευχαριστώ Γιάννη .ο λογιστής μου είπε ότι πλέον μετράει το πότε εκδόθηκε ο λογαριασμός  και ότι είχε ημερομηνία έκδοσης ιουνιο δεν συμψηφίστηκε  από το φπα του τρίτου τριμήνου (στα έξοδα μπήκε το καθαρό ποσό βέβαια) .αυτό δεν μου φαίνεται λογικό γιατί το ταχυδρομείο  αργεί μερικούς λογαριασμούς 1 και 1 μίση μήνα.

 

Ευχαριστείς και ? Είναι σωστό αυτό που σας υποδείχθηκε παραπάνω ? Η απάντηση είναι ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΥΠΟΔΕΙΞΗ. Ισχύει ότι σας είπε ο συνάδελφος με την διευκρίνση οτι δεν είναι πλέον έτσι , πάντα έτσι ήταν . Η περίοδος έκπτωσης του ΦΠΑ , συνδέεται με το χρόνο έκδοσης του λογαριασμού . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστείς και ? Είναι σωστό αυτό που σας υποδείχθηκε παραπάνω ? Η απάντηση είναι ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΥΠΟΔΕΙΞΗ. Ισχύει ότι σας είπε ο συνάδελφος με την διευκρίνση οτι δεν είναι πλέον έτσι , πάντα έτσι ήταν . Η περίοδος έκπτωσης του ΦΠΑ , συνδέεται με το χρόνο έκδοσης του λογαριασμού . 

ευχαριστώ  Σωτήρη.και μόνο που μπήκε στον κόπο ο συνάδελφος να μου απαντήσει θεώρησα σωστό να τον ευχαριστήσω. σίγουρα γνωρίζεις άριστα το θέμα καθότι είναι το αντικείμενο σου και βοηθάς το φόρουμ με τις παρατηρήσεις-γνώσεις  σου πάντα. ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τον κωδικό 312 (κύκλος εργασιών ΦΠΑ). Λέει στις οδηγίες:

Αν στα έξοδα έχουμε μόνο αγορές και δαπάνες στο εσωτερικό της χώρας (κωδ. 361) τότε το 312 το αφήνουμε κενό ή βάζουμε το σύνολο των εκροών (κωδ. 311) χωρίς να αφαιρέσουμε τίποτα?

 

Στην περίπτωση που περιγράφεις , ο κωδ 311 αποτελει το αθροισμα ολων των κωδικών που αναγράφονται και βρίσκονται παραπάνω από αυτόν , ενώ ο κωδ. 312 συμπίπτει με τον 311.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.