Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ


Recommended Posts

ευχαριστω, γιατι μέχρι τώρα όλες οι εκτυπώσεις είχαν τελευταία μέρα πληρωμής στην τράπεζα 26/1, 26/4 κλπ

  

Πλέον στις 20 η εμπρόθεσμη πληρωμή (αν η 20 είναι ΣΑΒΒΑΤΟ, ΚΥΡΙΑΚΗ, ΑΡΓΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΓΕΝΙΚΗ , την αμέσως επόμενη εργάσιμη ημέρα ).

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλώς επέστρεψες

 

Μας έλειψες και εσυ και οι τεκμηριωμένες απόψεις σου

 

Έχεις δίκιο για τις 20 του μήνα για το ΦΠΑ

 

Εγω εγραψα λάθος στις 22/7 γιατί το συνέδεσα με τη κατάθεση της φορολογικής δήλωσης μου στς 22/7 που λήγει σε 2

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ εαν βάλεις ένα μικροτερο ποσό στον κωδ.521 και πατήσεις υποβολή σου πετάει προσαύξηση λόγω δόσεων! οτι ναναι!

 

edit: τελικώς φαίνεται οτι το αλλάξανε σήμερα. Δεν συμπληρώνεις τον 521 και σου δέχεται εφαπαξ το ποσό.

Edited by castor_troy
Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ εαν βάλεις ένα μικροτερο ποσό στον κωδ.521 και πατήσεις υποβολή σου πετάει προσαύξηση λόγω δόσεων! οτι ναναι!

 

edit: τελικώς φαίνεται οτι το αλλάξανε σήμερα. Δεν συμπληρώνεις τον 521 και σου δέχεται εφαπαξ το ποσό.

 

 

Δεν είναι οτι νάναι.  Μπορείς να στείλεις τη χρεωστική δήλωση με μίνιμουμ ποσό ΄πληρωμής τα 10 ευρώ. Επι του υπολοίπου φυσικά και υπάρχει προσαύξηση. Ωστόσο είναι ενα σύστημα πολυπλοκότερο αυτού που αντικατέστησε και κατά τη γνώμη μου το μόνο που κάνει είναι να επισπεύδει κατά 5 ημέρες την πληρωμή .

Link to comment
Share on other sites

Στὸ 1ο 3μηνο τοῦ '13 βγῆκε πιστωτικὸ ὑπόλοιπο Χ.
Στὸ 2ο 3μηνο δὲν ὑπάρχουν καθόλου ἔξοδα-ἔσοδα μὲ ΦΠΑ, ἄρα μηδενικὴ δήλωση. Μεταφέρω ὅμως τὸ πιστωτικό ὑπόλοιπο Χ ἀπὸ τὸ περασμένο 3μηνο στὸν κωδικό 401 (πιστωτικό ὑπολ. προηγ. φορολ. περιόδου) καὶ βγαίνει καὶ αὐτὴ ἡ περιοδική πιστωτική κατά Χ.
Κ.Ο.Κ γιὰ τὰ ἐπόμενα 3μηνα μέχρι νὰ ὑπάρξουν ἔσοδα.
Εἶναι σωστὸς ὁ συλλογισμός μου; (δὲν μοῦ ἔχει ξανατύχει πιστωτική περιοδική).

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστωτικά πάνε τέλος του μήνα. Σωστά;

  

Για την ακρίβεια πιστωτικές δηλώσεις σε περίπτωση που δεν υπάρχουν ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.