Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόφαση ΣτΕ: Αντισυνταγματικός ο νόμος του 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 306
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 6 years later...

Έχω μιά δήλωση αυθαιρέτων με τον Ν.4014, η οποία έχει "ξεχαστεί" σε εκείνον τον νόμο, δηλαδή δεν έχει μεταφερθεί η δήλωση στους μεταγενέστερους νόμου (4178, 4495). Θεωρείται πλέον άκυρη νομικά αυτή η δήλωση, ή εξακολουθεί να βρίσκεται σε ισχύ;;

Link to comment
Share on other sites

ΣτΕ 1118/14. Αντισυνταγματικός ο 4014/11.

Προ 3 ημερών παλιός πελάτης μου ζήτησε την μεταπήδηση της δήλωσης του Ν.4014/11 γιατί η υπηρεσία στην οποία την εμφάνισε (δεν μου έδωσε περισσότερες διευκρινήσεις-μάλλον για άδεια λειτουργίας) δεν την έκανε αποδεκτή........

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ, επιτρέπει ακόμα την μεταφορά της δήλωσης στον Ν.4495, ή έχει περάσει η σχετική προθεσμία;

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, gp1 said:

Έχω μιά δήλωση αυθαιρέτων με τον Ν.4014, η οποία έχει "ξεχαστεί" σε εκείνον τον νόμο, δηλαδή δεν έχει μεταφερθεί η δήλωση στους μεταγενέστερους νόμου (4178, 4495). Θεωρείται πλέον άκυρη νομικά αυτή η δήλωση, ή εξακολουθεί να βρίσκεται σε ισχύ;;

Εγκυρότατη είναι! Αλλά όχι για κάποια μελλοντική διοικητική πράξη κ.λπ. επί του συγκεκριμένου ακινήτου στο οποίο αφορά! Θα "εξισωθεί" με τις του 4495 με την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας!

17 ώρες πριν, gp1 said:

Το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ, επιτρέπει ακόμα την μεταφορά της δήλωσης στον Ν.4495, ή έχει περάσει η σχετική προθεσμία;

Ναι, αφού πρωτίστως μεταφερθεί στον 4178, πληρωθεί ανταποδοτικό τέλος και στη συνέχεια στον 4495! Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή στο διαχειριστή μηχανικό που θ' αναλάβει μια τέτοιου είδους εργασία, καθότι άλλες οι απαιτήσεις του ενός νόμου κι άλλες αυτού που θα υπαχθεί σήμερα... Ταυτοχρόνως άλλες και σημαντικά διαφορετικές οι ευθύνες που αναλαμβάνονται.... Βεβαίως είναι και μεγάλο το χρονικό διάστημα που έχει μεσολαβήσει και υπάρχουν "πονηρούληδες" ιδιοκτήτες κ.λπ.

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεχασμένη δήλωση 4014 η οποία είναι μεν σε οριστική υπαγωγή αλλά δεν έχω ανεβάσει τα αρχεία. Τι πρέπει να γίνει και ποιες οι προθεσμίες; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.