Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣτΕ: Παράνομη η νομιμοποίηση των αυθαιρέτων νέας γενιάς, να κατεδαφιστούν - Στον αέρα εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες


prozak

Recommended Posts

Εννοούσα ότι, την είδα στο site του ΙΕΚΕΜ ....

 

Από όσα γνωρίζω, το ΣτΕ δεν ¨κάθεται¨ να ασχοληθεί με έναν νόμο (στην περίπτωσή μας με τον 4014), έτσι απλά χωρίς κάποιο......ερέθισμα. Ούτε αποφάνθηκε για όλες τις δηλώσεις υπαγωγής.

Κάποιο συγκεκριμένο θέμα εξέταζαν και προέκυψε η αντισυνταγματικότητα.

 

Κάτω από αυτό το πρίσμα, λέω ότι, αν σε έχει βάλει στο μάτι ο γείτονας.... την έκανες!!! (αυτό ανεξάρτητα αν είναι από το news,.in.gr ή από το ΙΕΚΕΜ είναι ....... σωστότατο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αδιέξοδο το δημιούργησαν όσοι ψηφίσανε εξ'αρχής τον νόμο, όχι το ΣΤΕ.

Δεν είναι δυνατόν να διαμαρτυρόμαστε για την φοροδιαφυγή, την παρανομία  και την ανασφάλιστη εργασία και με νόμο να την επιβραβεύουμε.

Κάθε περίπτωση ακινήτου που "τακτοποιήθηκε" με τον 4014 ήταν επιβράβευση
- της ανασφάλιστης εργασίας
- της φοροδιαφυγής του εργολάβου και του εργάτη που πήρε μαύρο χρήμα (ποιος θα κόψει απόδειξη σε παράνομη εργασία ;)
- της μη αδειοδότησης του ακινήτου ή της προσθήκης
- της καταστρατήγησης των νόμων
- της παράνομης εργασίας

Το ΣτΕ καλά κάνει και πράττει σύμφωνα με το σύνταγμα.

 

Πως αισθάνεστε τώρα με την ανεργία, όταν βλέπετε τον πελάτη να πληρώνει πρόστιμο στο κράτος αντί να είχε δώσει τα χρήματα αυτά σε εσάς για να βγάλετε άδεια;

Προσωπικά στεναχωριέμαι όταν βλέπω τόσα εκτρώματα από τα οποία έχουν κονομήσει τα λαθραία συνεργεία (δεν φαίνονται πουθενά) που δεν τηρούν καν τους κανόνες της τέχνης και της επιστήμης μας, και εμείς πασχίζουμε να επιβιώσουμε με τα χαράτσια και τις εισφορές να αυξάνονται.

Κάθε αυθαίρετο αντιστοιχεί σε μια δουλειά λιγότερη για τον Π/Μ, Α/Μ, Μ/Μ, συμβολαιογράφο, δικηγόρο καθώς και για κάθε νόμιμο συνεργείο που περνάει από την οικοδομή (ηλεκτρολόγος, χτίστης, υδραυλικός, κτλ). Στην επαρχία τουλάχιστον τα παράνομα (χωρίς βιβλία και ασφάλεια) συνεργεία από (λαθρο)μετανάστες έχουν σκοτώσει την πιάτσα.

Edited by sdim
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Η προς έκδοση άδειες θα έχουν πρόβλημα όταν στα προς νομιμοποίηση κτήρια υπάρχουν και τακτοποιημένες αυθαιρεσίες (η πλειοψηφία αυτών).

Οπότε εύκολα καταλαβαίνουμε τι έχει να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εννοουσα...!!!!!

Οταν εχουμε χωρους που πληρωσαν προστιμο και χωρους που παμε για εκδοση ΟΑ.

Τι γινεται τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό, να βγεί εγκύκλιος ή τροπολογία του ΥΠΕΚΑ που θα λέει "εντάξει προχωρήστε",να γίνει νέα προσφυγή στο ΣΤΕ, να ακυρωθεί η συγκεκριμένη πράξη,και παει λέγοντας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, σε ένα μήνα που έχει δικαστήριο πελάτης μου που του τακτοποίησα πρόσφατα το ξεμπάζωμα στο υπόγειό του και μάλιστα είχε πάρει αναβολή από το δικαστήριο την τελευταία φορά με απόφαση του δικαστή ακριβώς για να υπαχθεί στο νόμο 4014, τώρα τι θα γίνει με αυτόν? 

Link to comment
Share on other sites

Το αδιέξοδο το δημιούργησαν όσοι ψηφίσανε εξ'αρχής τον νόμο, όχι το ΣΤΕ.

 

Δεν είναι δυνατόν να διαμαρτυρόμαστε για την φοροδιαφυγή, την παρανομία  και την ανασφάλιστη εργασία και με νόμο να την επιβραβεύουμε.

 

Κάθε περίπτωση ακινήτου που "τακτοποιήθηκε" με τον 4014 ήταν επιβράβευση

- της ανασφάλιστης εργασίας

- της φοροδιαφυγής του εργολάβου και του εργάτη που πήρε μαύρο χρήμα (ποιος θα κόψει απόδειξη σε παράνομη εργασία ;)

- της μη αδειοδότησης του ακινήτου ή της προσθήκης

- της καταστρατήγησης των νόμων

- της παράνομης εργασίας

 

Το ΣτΕ καλά κάνει και πράττει σύμφωνα με το σύνταγμα.

 

Πως αισθάνεστε τώρα με την ανεργία, όταν βλέπετε τον πελάτη να πληρώνει πρόστιμο στο κράτος αντί να είχε δώσει τα χρήματα αυτά σε εσάς για να βγάλετε άδεια;

Προσωπικά στεναχωριέμαι όταν βλέπω τόσα εκτρώματα από τα οποία έχουν κονομήσει τα λαθραία συνεργεία (δεν φαίνονται πουθενά) που δεν τηρούν καν τους κανόνες της τέχνης και της επιστήμης μας, και εμείς πασχίζουμε να επιβιώσουμε με τα χαράτσια και τις εισφορές να αυξάνονται.

Κάθε αυθαίρετο αντιστοιχεί σε μια δουλειά λιγότερη για τον Π/Μ, Α/Μ, Μ/Μ, συμβολαιογράφο, δικηγόρο καθώς και για κάθε νόμιμο συνεργείο που περνάει από την οικοδομή (ηλεκτρολόγος, χτίστης, υδραυλικός, κτλ). Στην επαρχία τουλάχιστον τα παράνομα (χωρίς βιβλία και ασφάλεια) συνεργεία από (λαθρο)μετανάστες έχουν σκοτώσει την πιάτσα.

Ναι αλλά και εμείς σαν μηχανικοί ,  έχουμε ευθύνη στο ότι γίνονται αυτά , αφού τουλάχιστον στην επαρχία μπορούμε να μην το επιτρέψουμε Μπορώ να αναφέρω παραδείγματα που συνάδελφοι δεν επέτρεψαν την δημιουργία του φαινομένου αυτού στην περιοχή μου με διάφορα μέσα όπως και η καταγγελία και για αυτό εδώ είναι λίγα τα αυθαίρετα χωρίς καθόλου άδεια οικοδομής Να φύγουν από την αντίληψή μας  ένα - δυο και να ολοκληρωθούν οι κατασκευές μπορεί  , αλλά δεν μπορεί να γίνει κανόνας και να έχουμε γενίκευση του φαινομένου Εμένα αυτό όταν το βλέπω σε μια περιοχή αποκτώ συνολικά εικόνα για τον εκφυλισμό και την αλλοτρίωση όλη της τοπικής κοινωνίας Για δε την Αθήνα και το λεκανοπέδιο και γενικά τον Ν Αττικής καλύτερα να μην πως την γνώμη μου γιατί θα βγει ακατάλληλο το ποστ μου 

 

Ένα μόνο παράδειγμα θα αναφέρω , εμένα ο δήμος Καρύστου και ο υπάλληλος που ασχολείται με την εφαρμογή του σχεδίου με έχει καλέσει πολλές φορές να ελέγξω αν έχει εφαρμοστεί η Ρυμοτομική γραμμή ειδικά από ξένους συναδέλφους και ιδιοκτήτες (που δεν γνωρίζει το ποιόν τους ) , αλλά και από ντόπιους ,  όταν δει οπτικά κάτι περίεργο  , πόσο σκεφτείτε έχει πιθανότητες να περάσει μια αυθαίρετη κατασκευή  Εδώ ο πεθερός μου και χωρίς να μου πει τίποτα , έκανε δυο κολονάκια από μπετόν  για να στηρίξει μια πόρτα σε οικόπεδο σε οικισμό κάτω από 2000 κατ και ήρθε αμέσως ο δήμος και τον σταμάτησε αφού έπρεπε να βγάλει άδεια και να κάνει παραχώρηση ζώνης οδού πριν από κάποια κατασκευή Υπάρχει δηλαδή συνεχώς έλεγχος με το να ξεφεύγουν και κάποιες μικρο παραβάσεις 

 

Πάντως ένα + είναι από εμένα για το πιο πάνω ποστ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου ειναι προφανες οτι το προβλημα ειναι πολυ μεγαλο για να ΜΗΝ ξεπεραστει.

Οι προεκτασεις-συνεπειwς μιας μη λυσης ειναι τεραστιες και γι'αυτον ακριβως το λογο το προβλημα θα λυθει.

 

Αν δεν λυθει, κατ'αρχην μιλαμε για ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ της αγορας ακινητων.

Κανεις δεν θα θελει να εχει ενα προβληματικο ακινητο στα χερια του, αρα μιλαμε για ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ της αγορας μιας και η συντριπτικη πλειοψηφια των ακινητων εχουν αυθαιρεσιες.

 

Γι'αtτο το λογο δεν ανησυχω καθολου.

Θα ανησυχουsa αν το θεμα δεν ειχε ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ οικονομικες και πολιτικες επεκτασεις. (οπως πχ. η αυξηση των εισφορων μας που αγγιζει ενα περιορισμενο συνολο ανθρωπων (εμας) οι οποιοι στην υσταση στιγμη θα θεωρηθουν "αναλωσιμοι")

Κατι τετοιο δεν μπορει να γινει με τα αυθαιρετα.

Η υποθεση ειναι "too big to fail"... 8-)

Edited by Clemenza
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.