Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρειάζεται νομιμοποίηση κτίσμα προ του 1955;


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω μπερδευτεί λίγο με τα προ του '55. Πρι το νόμο 4014 δεν θεωρούνταν νομίμως υφιστάμενα και αν ναι με ποιο νόμο? Τώρα που εγώ έχω ενα κτιριο που αποδεικνυεται ότι είναι προ του 55 με συμβόλαια, και έτσι το δέχονται στο υγειονομικό και συνεπως δεν χρειάζεται να κανω νομιμο περίγραμμα, βάση ποιου νόμου λέω ότι είναι νομίμως υφιστάμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τα προ του55 εξαιρούνται από τον Νόμο αυθαιρέτων Ν.4014/11. όμως για να είναι ενα σπίτι προ 55 πρέπει να χαρακτηριστεί από Πολεοδομία έτσι..Η διαδικασία λέγεται Πιστοποίηση Νομίμου Περιγράμμτος προ 55 και εφόσον έχεις και αποδεικτικά θα είναι πιο εύκολη δουλειά. Οπωσδήποτε ομως πρέπει να κατατεθεί φάκελος στην Πολεοδομία με 1) Τοπογραφικό, 2) Πλήρης Αρχιτεκτονικά (διάγραμμα, όψεις, τομές κ.τ.λ.), 3) στατική επάρκεια υπογεγραμένη από 2 Μηχανικούς μόνο, 4) ΦΩΤΟΓΡΑΦΊΕς ΚΑΙ αποδεικτικά στοιχεία.

Δεν έχει φορολογικά επομένως η τιμή είναι καθαρά τι σου χρεώνει ο μηχανικός για τον φάκελο.

καλή συνέχεια

Έχει ήδη απαντήσει ο συνάδελφος παραπάνω στο ερώτημά σου...

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τον ΝΟΚ τα προ του 55 για να είναι νομίμως υφιστάμενα πρέπει να είναι εντός νομίμου περιγράμματος αλλιώς εξαιρούνται απλά από την κατεδάφιση ως προϋφιστάμενα του 1955. Νομίμως υφιστάμενα θεωρούνται μόνο τα προ του 1923 για τα εντός σχεδίου ή εντός οικισμού και τα προ του 1928 για τα εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ψήφιση του νέου νόμου αυθαιρέτων, για τα προ 55 θα ισχύουν τα ίδια (δλδ νομιμοποίηση περιγράμματος) ή θα πρέπει να πάνε ως προ 75 αυθαίρετα; Προφανώς το πρώτο, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχετικά με το παραπάνω ερώτημα μου, για την περίπτωση καταστήματος που προϋφίσταται του '55, στα σχέδια της αποτύπωσης έβαλα εδάφιο που αναφέρεται στο άρθρο 23 παρ.1 του ν.1577/85 όπως τροποποιήθηκε με το ν.2831/2000 καθώς και επικαλέστηκα συμβόλαιο του καταστήματος το οποίο αναφέρει ημερομηνία πριν από το 1955. Και έτσι δεν μου ζητήθηκε νόμιμο περίγραμμα ή κάποια άλλη διαδικασία. 

Link to comment
Share on other sites

¨οπως εγραψα και σε αλλο παρομοιο θεμα....πρεπει να γινει αιτηση για το περιγραμμα του σπιτιου για να ισχυει η νομιμοποιηση προ 55.

Ομως εκτος απο τα παραπανω που εγραψαν οι συναδερφοι θα χρειστει να περασει και απο Συμβουλιο Αρχιτεκτονικο (πρωην ΕΠΑΕ). Οποτε μιλαμε για αρκετο χρόνικο διαστημα που θα πρεπι να περασει μεχρι να παρουμε την νονιμοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα.Μία ερώτηση θέλω να κάνω.Εχω κτίσμα πρίν του ΄55 και έκαναν σε αυτό επέκταση το 2004 τότε βάζουμε οτι είναι στην κατηγορία 4 μέ άδεια και απλά βάζουμε τα τετραγώνικα της επέκτασης ως παράβαση ή βάζουμε κατηγορία 5 αλλα πάλι μόνο τα τετραγωνικά της παράβασης??

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημέρα, 

               σε κτίριο προ του έτους 1955 (νομίμως υφιστάμενο σύμφωνα με τίτλους ιδιοκτησίας που βεβαιώνουν την παλαιότητά του) θα εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης για αλλαγή των όψεων, προσθήκη wc, επισκευές στο εσωτερικό του για αντιμετώπιση υγρασίας και εσωτερικές διαρρυθμίσεις (και οτι άλλο προκύψει). Πρέπει να γίνει και αλλαγή χρήσης? Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί μελέτη ΚΕΝΑΚ, απαιτήσεις για μόνωση κλπ..

Ποια είναι η γνώμη σας?

Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο?

                                                                       Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΝΑΚ απαιτείται αν η επιφάνεια του κτίσματος είναι μεγαλύτερη των 50μ2 άσχετα με το αν θα γίνει αλλαγή χρήσης.

 

Και μικρότερο όμως να είναι θέλεις θερμομονωτική επάρκεια κτιρίου, που σημαίνει ότι τις μονώσεις δεν τις γλυτώνεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.