Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική Μελέτη Εφαρμογής


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι ιδιώτης και πρόκειται να χτίσω μια μεζονέτα.

 

Είμαστε στη φάσης της κατάθεσης της άδειας και ο μηχανικός μου έχει προτείνει να εκπονήσει μια Στατική Μελέτη Εφαρμογής.

 

Μου έκανε μια σχετική παρουσίαση και επιχειρηματολόγησε πολύ στα πλεονεκτήματα μιας τέτοιας μελέτης ειδικά σε ότι αφορά την αντισεισμικότητα του κτιρίου και την οικονομία στο μπετό.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την συγκεκριμένη μελέτη και πως γίνεται η κοστολόγηση της.

 

Κάθε άποψη είναι χρήσιμη.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασει νομοθεσιας, ολες οι μελετες που περιλαμβανονται στην εκδοση Οικοδομικης Αδειας, πρεπει να ειναι σε επιπεδο Μελετης Εφαρμογης.

 

 

 

 

Μου έκανε μια σχετική παρουσίαση και επιχειρηματολόγησε πολύ στα πλεονεκτήματα μιας τέτοιας μελέτης ειδικά σε ότι αφορά την αντισεισμικότητα του κτιρίου και την οικονομία στο μπετό.

 

 

Γινε πιο συγκεκριμενος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι ειδικός θα προσπαθήσω να το περιγράψω με απλά λόγια για αυτό συγχωρέστε μου τον εκλαϊκευμένο λόγο.

 

Πρόκειται για μια μελέτη με μεγαλύτερη λεπτομέρεια από την αυτή που ζητά η πολεοδομία.

 

Θα περιγράφει με λεπτομέρεια πώς θα τοποθετηθούν τα σίδερα μέσα σε κάθε κολώνα (τι απόσταση θα έχουν και πως θα ματίζονται) και θα υπολογίζει εκ των προτέρων την ακριβή ποσότητα σίδερου που χρειάζεται.

 

Επειδή θα γίνει λεπτομερή μελέτη του συγκεκριμένου κτιρίου και των αναγκών του, θα υπάρχει σχετική οικονομία στα μπετά και θα αυξηθεί η αντισεισμικότητα του.

 

Επίσης θα υπάρχει προσωπική επιτήρηση του μηχανικού στη φάση του σιδερώματος έτσι ώστε να εφαρμοστούν αυτά που μελετήθηκαν.

 

Μου έδειξε σχέδια μιας παλαιότερης δουλειάς και πραγματικά η λεπτομέρεια κάθε δομικού στοιχείου ήταν πολύ μεγάλη. Ήταν σαν να έκανες μια τομή π.χ. σε ένα δοκάρι και να έβλεπες τι έχει μέσα.

 

Αυτό που αποκόμισα από την παρουσίαση είναι ότι δεν αφήνεις τον μπετατζή και τον σιδερά να αποφασίσουν με βάση την εμπειρία τους για τις λεπτομέρειες της κατασκευής του σκελετού αλλά τις αποφάσεις αυτές τις παίρνει ο μηχανικός.

 

Συγχωρέστε με και πάλι για την απλοποιημένη γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος έκανε και την μελέτη για την πολεοδομία ;

 

H αλήθεια είναι ότι θα σε βοηθήσει κυρίως στον οπλισμό , στο σιδέρωμα , αγκυρώσεις στους κόμβους , συν ότι εργολαβικά θα ξέρεις ακριβώς τι θα σου κοστίσει.

Π.χ. δε θα πάρεις μία γενική τιμή ανά /μ3 ή /χλγ.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο μας ρωτάτε? Τι σας ζήτησε ο συνάδερφος, απλά την έγκρισή σας?

 

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι πως η λεπτομέρεια του οπλισμού (τουλάχιστον ως κατασκευαστικό σχέδιο) αλλά και η επίβλεψη των λεπτομερειών κατά τη τοποθέτησή του από τα συνεργεία, είναι υποχρέωση του μηχανικού για την οποία και αμοίβεται βάσει νόμου. Δεν είναι κάποια έξτρα ή προαιρετική εργασία.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

:grin: :grin: :grin:

 

Για αυτό ακριβώς το ρώτησα .

Αλλά επειδή συνήθως γίνονται υπερβολικές εκπτώσεις για μελέτες-επιβλέψεις αδειών , προφανώς ο συνάδελφος κατηγοριοποιεί τις παρεχομένες υπηρεσίες του.

Θέλεις το σύνηθες , τόσο.....

Γιατί ελάχιστοι (μάλλον κανένας) κάνουν αναπτύγματα οπλισμών.

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια έξτρα αμοιβή για να κάνω αυτό που -βάσει νόμου και επιστήμης- είμαι υποχρεωμένος να κάνω. Ok, σεβαστό.

Αυτά είναι τα ωραία της απελευθέρωσης και των εκπτώσεων..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα υπάρχει προσωπική επιτήρηση του μηχανικού στη φάση του σιδερώματος έτσι ώστε να εφαρμοστούν αυτά που μελετήθηκαν.

Γιατί

στις υπόλοιπες φάσεις θα στείλει κάποιον άλλον να επιτηρεί?

Link to comment
Share on other sites

Μην κρεμασουμε το συναδελφο.

Καλα κανει και απαιτει εξτρα αμοιβη.

Αρκει να αιτιολογησει την απαιτηση αυτη στον πελατη και να παρεχει και την αντιστοιχη δουλεια.

(πχ μην πεταξει 5 λεπτομερειες που βαζει σε καθε εργο και να το παιξει "κομματι")

 

 

ΥΓ. Εγω χαιρομαι με το συγκεκριμενο θεμα, διοτι φαινεται οτι η απελευθερωση των αμοιβων λειτουργει οπως πρεπει.

Θες εκτπωση 60%? Οκ, θα παρεις τα ελαχιστα. Οτιδηποτε εξτρα χρεωνεται. Ποσο χρεωνεται? Άναλογα τη δουλεια μου και το προιον που παραδιδω.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.