Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στατική Μελέτη Εφαρμογής


darvinos.gr

Recommended Posts

Δεν διαφωνούμε terry, αλλά στο ενδεχόμενο που ο ιδιοκτήτης δεν συμφωνήσει με τα extra, θα πούμε ότι καλά κάνει ο συνάδερφος και δεν πατάει στην επίβλεψη αφού πληρώθηκε λίγα χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο. Εγώ που δεν είμαι του χώρου και θέλω να φτιάξω ένα σπίτι για να βάλω μέσα την οικογένεια μου, πως κατοχυρώνομαι ότι η μελέτη που έχει γίνει είναι πλήρης.

 

Ο νόμος δεν προβλέπει τις προδιαγραφές που πρέπει να έχουν οι μελέτες; Ο καθένας δηλαδή εφαρμόζει τους κανόνες σε διαφορετικό βαθμό λεπτομέρειας;

 

Αυτό που αναφέρει ο spy1551 ως αναπτύγματα οπλισμών είναι κάτι που γίνεται έτσι και αλλιώς και είναι στα τυπικά απαιτούμενα της άδειας;

 

Όταν πάντως ο μηχανικός έδειξε μια προηγούμενη τέτοια μελέτη στον εργολάβο, φάνηκε να μην την έχει ξαναδεί και είναι πολλά χρόνια εργολάβος και κατασκευαστής.

 

Ο μηχανικός μου ανέφερε για παράδειγμα, ότι με αυτή τη μελέτη θα είναι σε θέση να συντάξει με ακρίβεια 100% τον πίνακα οπλισμού που αν έχω καταλάβει καλά είναι τα σίδερα που θα χρειαστούν (ποσότητα και ιδιότητες) για τον οπλισμό του κτιρίου. Λίγο που το έψαξα, έμαθα ότι αυτό είναι μια δουλειά που την κάνει ο σιδεράς με βάση την εμπειρία του.

 

[/size]

Γιατί

στις υπόλοιπες φάσεις θα στείλει κάποιον άλλον να επιτηρεί?

 

Δηλαδή όλοι οι μηχανικοί στη φάση που γίνεται το σιδέρωμα είναι πάνω από τον εργάτη και παρακολουθεί πως γίνονται οι ματίσεις;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Να σταματησεις να ψαχνεις, γιατι μαθαινεις ΜΠΟΥΡΔΕΣ.

 

Ακου εκει.

 

Λίγο που το έψαξα, έμαθα ότι αυτό είναι μια δουλειά που την κάνει ο σιδεράς με βάση την εμπειρία του

 

Δηλαδή όλοι οι μηχανικοί στη φάση που γίνεται το σιδέρωμα είναι πάνω από τον εργάτη και παρακολουθεί πως γίνονται οι ματίσεις;

 

 

Oχι δεν ειναι πανω απο τον εργατη. ΔΕΝ ειναι αυτη η δουλεια του.

Αλλα υπαρχει η λεγομενη "παραλαβη του οπλισμου" απο τον επιβλεποντα

 

 

 

Ο μηχανικός μου ανέφερε για παράδειγμα, ότι με αυτή τη μελέτη θα είναι σε θέση να συντάξει με ακρίβεια 100% τον πίνακα οπλισμού που αν έχω καταλάβει καλά είναι τα σίδερα που θα χρειαστούν (ποσότητα και ιδιότητες) για τον οπλισμό του κτιρίου

 

Διαφορετικα, τι ακριβεια δινει?

Να πουμε 50%, καλα ειναι??

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Άρα μου λες οτι έτσι και αλλιώς ο μηχανκός πρέπει να ξέρει εκ των προτέρων με ακρίβεια τα σίδερα που θα χρειαστούν και κακώς μου το αναφέρει σαν πλεονέκτημα και μου το πουλάει σαν extra;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα αυτο.

 

Δουλεια του μηχανικου ειναι να παραδοσει μια σωστη μελετη.

Η οποια εξτρα λεπτομερεια/υπηρεσια πληρωνεται και εξτρα.

 

Το αν ο μηχανικος θα επιμετρησει τον οπλισμο ή οχι δεν ειναι θεμα εξτρα μελετης αλλα συμφωνιας με τον πελατη.

 

Το σιγουρο ειναι οτι ο επιβλεπων πρεπει να παραλαβει τον οπλισμο στο εργο, πριν τη σκυροδετηση.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν είμαι μηχανικός πώς ξέρω οτι είναι σωστή η μελέτη και τι σημαίνει έξτρα λεπτομέρεια/ υπηρεσία; Ποιά είναι η standard τότε;

Edited by darvinos.gr
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω στην παραλαβή του οπλισμού, δηλαδή την επίβλεψη των στατικών ποιός Μηχανικός θα είναι?

Επιβλέπων είναι ο κατασκευαστής, είναι Μηχανικός?

Εχουν προκύψει αλλαγές, δηλαδή απο τα σχέδια της αρχικής μελέτης γίναν ή θα γίνουν αλλαγές που απαιτούν νέα μελέτη?

Δεν είναι σπάνιο ανάλογα τη δυσκολία του έργου ο Μηχανικός (που αν δεν είναι ο κατασκευαστής, ζητήται Μηχανικός) να λύνει με το χέρι λεπτομέρειες!

Ζητήθηκαν μεγάλες εκπτώσεις στην νόμιμη αμοιβή της μελέτης ή άλλαξαν (για κάποιο λόγο τα σχέδια πάνω απο δύο φορές?

Υπάρχουντεχνικές δυσκολίες? Εξεζητημένο έργο? Λόγος που έπρεπε να βιαστεί η μελέτη πολεοδομιας κοκ?

Link to comment
Share on other sites

Οσο σωστο ειναι το τζιν που αγοραζεις απο το οποιοδηποτε μαγαζι, οσο σωστη ειναι η επεμβαση που σου κανει καποιος γιατρος στο νοσοκομειο (ή καποιος που εσυ επελεξες), αλλο τοσο σωστη ειναι η μελετη που θα σου παραδωσει ο συναδελφος τον οποιο εσυ επελεξες.

 

Αν δεν υπαρχει εμπιστοσυνη, τι καθομαστε και κουβεντιαζουμε????

 

 

ΥΓ. Εξτρα υπηρεσια θα ηταν για παραδειγμα να κανει τουμπες ο μηχανικος στην οικοδομη, για να ψυχαγωγησει τα μαστορια.

Αυτο χρεωνεται εξτρα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.