Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Γειά σας και χρόνια πολλά

 

Έχω διαβάσει αρκετά θέματα για μόνωση ταράτσας  αλλά επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αποφάσισα να ρωτήσω για τη δική μου. Μένω σε κατοικία ιδιόκτητη στο 1ο όροφο και από πάνω είναι η ταράτσα η οποία είναι με πρόβλεψη ορόφου από τρίτο ο οποίος δε είναι πιθανό να κάνει   κάτι τα επόμενα χρόνια. Το σπίτι είναι κατασκευής του 1977 και πριν 3 χρόνια έκανα εφαρμογή ελαστομερούς  πάνω από προηγούμενο που είχε γίνει όταν ακόμη δε έμενα εγώ . Η σημερινή κατασταση είναι αυτή που βλέπετε στις φωτογραφίες γιατί είναι πιο εύκολο από το να τη περιγράψω. Το θέμα είναι όπως καταλαβαίνω και εγω με τις καθόλου γνώσεις είναι ότι χρειάζεται να δοθεί κλίση στη ταράτσα και μετά η όποια εφαρμογή. Το θέμα είναι ότι μετά τη διακοπή της εργασίας της συζύγου τα οικονομικά είναι πολύ δύσκολα για να γίνει μια πλήρης εγκατάσταση μόνωσης που θα στοίχιζε από ότι εχω διαβάσει 4 με 5 χιλ. ευρώ δεδομένου ότι η επιφάνεια είναι 130τμ.

 Εχω σκεφτεί (χωρις να γνωρίζω το κόστος) να βάλω πισόπανο και από από πάνω τσιμέντο για να δοθεί η κλίση που χρειάζεται  και μετά πάλι ελαστομερές. Είναι σωστό αυτό;

Ποια άλλη πρόταση είναι η πιο οικονομική για να λυθεί έστω και για λίγα χρόνια το πρόβλημα και όταν μπορέσω οικονομικά να κάνω κάτι καλύτερο;

Ευχαριστώ.

post-85467-0-21040900-1367834226_thumb.jpg

post-85467-0-55772800-1367834257_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εαν κανεις 10-20 χρονια να βαλεις προσθηκη το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να περασεις τσιμεντοκονια 4-6 ποντους (υπολογησε 8-9 το μετρο , υλικα εργασια) και απο πανω πλακακια (υπολογησε περιπου 20 ευρω το μετρο , πλακακια, εργασια, κολλες , στοκους)

 

συνολο περιπου 3500.

 

πιο φθηνη λυση ειναι να πεσει ελαφρομπετον οπου χρειαζεται για να δημιουργηθουν κλισεις και μετα ασφαλτοπανο αυτη η δουλεια θα κοστισει περιπου 1000 με 1500 ευρω φθηνοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα αποκαταστησεις την προσφυση μεταξυ του μονωτικου (που ηδη υπαρχει) και την τσιμεντοκονια?

 

ΥΓ. Θα το ξαναγραψω. Απο ποτε το πλακακι παρεχει μονωση???

Edited by terry
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

για την προσφυση εχεις δικιο δεν το σκεφτηκα. (λογικα καποιο υγρο θα υπαρχει , δεν το εχω ψαξει)

 

ομως για τα πλακακια για στεγανοτητα που ειναι το προβλημα? μπαινει σε βεραντα, σε ταρατσες, σε πισινες. αμα το παλικαρι θελει και θερμομονωση ας βαλει πολυστερινη απλα ειπε οτι ειναι οικονομικα στριμωγμενος

Link to comment
Share on other sites

ασφαλτοπανο και πισοπανο ειναι το ιδιο πραγμα; δε θα δουλεψει αν μπει κατω απο το ελαφρομπετον για τη κλιση; και μετα αντι για πλακακι ελαστομερες το οποιο θα ανανεωνετε. καθε 2-3 χρονια; 

Link to comment
Share on other sites

Πισσόπανο δεν είναι πολύ δόκιμος όρος ή εγώ δεν τον έχω ακούσει.

Πισσόχαρτο ναι. Και είναι διαφορετικό από το ασφαλτόπανο.

Το πισσόχαρτο μπαίνει ως στεγανωτική στρώση σε κεραμοσκεπές.

 

 

Τώρα μιλάς για μία λύση που θα αλλάζεις κάθε 2-3 χρόνια;

Είναι πολύ πολύ λίγα.

 

Με ένα ασφαλτόπανο μπορείς να τα κρατήσεις χαλαρά 15 χρόνια (με καλή εφαρμογή).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το ασφαλτοπανο μπορει να μπει αναμεσα απο το ελαστομερες που υπαρχει τωρα και το τσιμεντο που θα μπει για να διορθωθει η κλιση; ποσο κοστιζει το ασφαλτοπανο για 140 τμ; 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι να στεγανωθεί ή ΚΑΙ να θερμομονωθεί?

Γιατί πρόκειται για πράγματα που απαιτούν διαφορετικές παρεμβάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεί να εφαρμοστεί εάν πρώτα δεν γίνει αποξήλωση του ελαστομερούς.

 

Η σωστή λύση είναι να ρίξεις κονίαμα για την  δημιουργία σωστών ρύσεων πάνω από το ελαστομερές (ετσι το ελαστομερές θα παίζει τον ρόλο του φράγματος υδρατμών), στην συνέχεια βάζεις ασφαλτόπανο και   τελικά μπορείς να προστατέψεις το ασφαλτόπανο με χαλίκι ή με γαρμπιλομωσαικό ή με τσιμεντοκονία και πλακάκι. Θεμομόνωση έχεις ή όχι ? εάν δεν έχεις πρέπει να προσθέσεις και μία στρώση μονωτικού κάτω από το κονίαμα ρύσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι Χημικός Μηχανικός και μπορώ να δώσω την ακόλουθη εξαιρετική λύση και ταυτόχρονα φτηνή (ναι εάν κάνεις χρήση της τεχνολογίας ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ)
 
 
Με κρουστικό εργαλείο και ξύστρες αφαιρείς όλο το ελαστομερές, στα δύσκολα σημεία εφαρμόζεις φλόγιστρο και μπουκάλα αερίου για να μαλακώσει και να αφαιρεθεί πιο εύκολα
 
Αφού εμφανίσεις το σκυρόδεμα, κάνεις μια καλή πλύση να φύγει όλη η σκόνη εντελώς
 
Μετά εφαρμόζεις σύμφωνα με τις οδηγίες ένα τσμεντοειδές υλικό το οποίο κλείνει τους πόρους στο σκυρόδεμα μέσω κρυσταλλοποίησης (π.χ. penetron)
Με τέτοια υλικά φτιάχνουν τα φράγματα (προφανώς σε κατασκεύες φραγμάτων δεν χρησιμοποιούν πισσόχαρτα :smile:   )
 
και τελείωσες, υγρασία δεν περνάει ακόμη και να μείνουν στάσιμα νερά, εκτός εάν υπάρχουν ρωγμές τις οποίες καλύπτεις με ενέσεις λεπτόρευστης εποξικής ρητίνης
 
Κόστος: περίπου 400- 500 EUR / 100 m2
 
εάν θέλεις πριν το υλικό κρυσταλοποίησης βάλε και ένα υγρό για το σταμάτημα της διάβρωσης του οπλισμού (άλλα 100 EUR) ώστε να σταματήσεις εντελώς οποιαδήποτε πρόσθετη διάβρωση του οπλισμού στο μέλλον

 

 

Συνάδελφε, αφού είσαι χημικός μηχανικός, πρόσθεσε την ιδιότητά σου στο προφίλ σου και ενημέρωσέ μας ώστε να σε μετατρέψουμε σε "μηχανικό".

Ευχαριστώ. Γιάννης
 

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.