Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

8 ώρες πριν, maneni said:

εχω την εντυπωση οτι δεν γνωριζετε τι σημαινει συμβατικη και τι ανεστραμμενη μονωση.

ψαχτε το λιγο να δειτε καποιες φωτοραφιες για να καταλαβετε.

Συνάδελφε έχεις δίκαιο. Δεν έπρεπε να γράψω συμβατική αλλά κλασσική.

Για ανεστραμμένη μιλάω λόγω του ότι ο μηχανολόγος μου είπε ότι είναι η καλύτερη λύση.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημέρα σας.

διάβασα διάφορα στο φόρουμ αλλά είπα να παραθέσω την περίπτωσή μου λόγω του οτι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..

κάνω ανακαίνιση σε ένα σπίτι και είμαι στη φάση της μόνωσης της οροφής.

έπεσε περλομπετόν για να δωθούν σωστές ρύσεις, καθώς ήταν για κλάμματα..

επόμενο βήμα είναι μια μαστίχη στους αρμούς περιμετρικά και αστάρι επάνω ?

μετά θα κάνω υδρομόνωση και επάνω θα μπει εξηλασμένη πολυστερινη 5 εκ.

μετά γεωύφασμα και πάνω του πλάκες πεζοδρομίου για συγκράτηση και βατότητα.

 

Η ερώτηση είναι :

ποιο υλικό θεωρείτε το καταλληλότερο για επάνω από το περλομπετόν?

αξίζει η διαφορά του hyperdesmo ή μπορεί να μπει κάποιο τσιμεντοειδές ελαστομερές και εφόσον θα είναι καλυμμένο θα είναι οκ?

οι πλάκες πεζοδρομίου πρέπει να μπουν κολλητά ή μπορούν και πιο αραιά με απόσταση πχ 5 εκατοστά σε μέρη που δεν θα έχει συχνή βατότητα?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κύριοι καλησπέρα  

Είναι πρώτη φορά που γράφω και επιπλέον δεν έχω και γνώση του αντικειμένου.

Ως εκ τούτου παρακαλώ για την κατανοησή σας για τα λάθη που θα κάνω.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα  υγρασίας σε μία μόνωση ταράτσας ηλικίας περίπου 15 ετών.

Συγκεκριμένα σε οροφή διαμερίσματος ηλικίας 35 ετών στην περιοχή της Καλαμάτας έγινε προς δεκαπενταετίας μόνωση η οποία περιλαμβάνει φελιζόλ ,αφρομπετόν και κάλυψη με ασφαλτόπανο επενδεδυμενο  με φύλλο αλουμινίου.

Το ασφαλτόπανο συγκολήθηκε με φλόγιστρο  και κάλυψε και τμήμα του πλευρικού τοιχίου.

Μετά από 10 χρόνια παρατηρήθηκε ότι εγκλώβιζε υγρασία κάτω από το ασφαλτόπανο και επάνω από την πλάκα.

Σήμερα ή υγρασία έχει περάσει κάτω από την πλάκα και έχει εμφανιστεί ως κιτρινίλα στα ταβάνια των δωματίων ,υπνοδωμάτια ,διάδρομο και κουζίνα.

Πιστεύετε ότι μπορεί να επισκευαστεί η υπάρχουσα μόνωση ,διάβασα για παράδειγμα την χρήση εξαεριστήρων, ή θα ήταν προτιμότερο να ξηλωθεί και όταν στεγνώσει η πλάκα να τοποθετηθεί μία καινούργια μόνωση.

Ρωτάω γιατί στην πρώτη περίπτωση έχει γίνει ήδη μια αρχική επένδυση και θα ήταν κρίμα να χαθεί.Από την άλλη όμως εάν δεν αποδίδει και συγχρόνως δημιουργεί πρόβλημα στην κατασκευή του κτιρίου καλό θα ήταν  να φύγει.

Θα εκτιμούσα τα σχόλιά σας για τα παραπάνω. 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα

Είναι πρώτη φορά που γράφω και επιπλέον δεν έχω και γνώση του αντικειμένου.

Ως εκ τούτου παρακαλώ για την κατανοησή σας για τα λάθη που θα κάνω.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα  υγρασίας σε μία μόνωση ταράτσας ηλικίας περίπου 15 ετών.

Συγκεκριμένα σε οροφή διαμερίσματος ηλικίας 26 ετών στην περιοχή της Καλαμάτας έγινε προς δεκαπενταετίας μόνωση η οποία περιλαμβάνει φελιζόλ ,αφρομπετόν και κάλυψη με ασφαλτόπανο επενδεδυμενο  με φύλλο αλουμινίου.

Το ασφαλτόπανο συγκολήθηκε με φλόγιστρο  και κάλυψε και τμήμα του πλευρικού τοιχίου.

Μετά από 10 χρόνια παρατηρήθηκε ότι εγκλώβιζε υγρασία κάτω από το ασφαλτόπανο και επάνω από την πλάκα.

Σήμερα ή υγρασία έχει περάσει κάτω από την πλάκα και έχει εμφανιστεί ως κιτρινίλα στα ταβάνια των δωματίων,υπνοδωμάτια ,διάδρομο και κουζίνα.

Πιστεύετε ότι μπορεί να επισκευαστεί η υπάρχουσα μόνωση ,διάβασα για παράδειγμα την χρήση εξαεριστήρων, ή θα ήταν προτιμότερο να ξηλωθεί και όταν στεγνώσει η πλάκα να τοποθετηθεί μία καινούργια μόνωση.

Ρωτάω γιατί στην πρώτη περίπτωση έχει γίνει ήδη μια αρχική επένδυση και θα ήταν κρίμα να χαθεί.Από την άλλη όμως εάν δεν αποδίδει και συγχρόνως δημιουργεί πρόβλημα στην κατασκευή του κτιρίου καλό θα ήταν  να φύγει.

Θα εκτιμούσα τα σχόλιά σας για τα παραπάνω. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Stratoskours1 said:

Συγκεκριμένα σε οροφή διαμερίσματος ηλικίας 35 ετών στην περιοχή της Καλαμάτας έγινε προς δεκαπενταετίας μόνωση η οποία περιλαμβάνει φελιζόλ ,αφρομπετόν και κάλυψη με ασφαλτόπανο επενδεδυμενο  με φύλλο αλουμινίου.

Αν η μόνωση έχει γίνει με τη σειρά των υλικών που γράφεται, τότε είναι λάθος εφαρμογή της μόνωσης.

Η σωστή σειρά είναι : πλάκα - ασφαλτόπανο - φελιζόλ - αφρομπετόν

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ανέβασε και κάποιες φωτογραφίες, τόσο από την ταράτσα, όσο και από το εσωτερικό. Στο παραπάνω μήνυμα κάτω χαμηλά κλίκαρε εκεί που γράφει "επεξεργασία" και στη συνέχεια  "Drag files here to attach" για να επισυνάψεις τις φωτογραφίες.

 
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος κατασκευής της μόνωσης δεν είναι σωστός αν το δώμα είναι βατό. Από τη στιγμή που δεν λειτούργησε η υγρομόνωση και έχει εγκλωβιστεί υγρασία μεταξύ ασφαλτόπανου και πλάκας, θα πρέπει να αποξηλωθεί όλη η αυτή η κατασκευή, να στεγνώσει εντελώς η πλάκα, και στη συνέχεια να κατασκευαστεί νέα υγρομόνωση-θερμομόνωση.

Άλλη λύση δεν υπάρχει 

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον  σας.

Η σειρά είναι όπως σας την αναφέρω αρχικά δηλ.πλάκα, φελιζόλ,αφρομπετόν και ασφαλτόπανο επενδεδυμενο με φύλλο αλουμινίου. 

Εχω την εντύπωση ότι είναι μια συμβατική μόνωση που εφαρμόζονταν  κατά κόρον την προηγούμενη δεκαετία  .

Πέρα από αυτό ή απορία μου παραμένει,συγκεκριμένα επισκευάζεται ώστε να μην πάει άδικα το αρχικό κόστος κατασκευής ή είναι προτιμότερο να ξηλωθεί και να μπει μία σύγχρονης  τεχνολογίας;;

Ευπρόσδεκτα τα όποια  σχόλια  έχετε επί ου θέματος .

 

On 19/7/2019 at 1:38 ΜΜ, Pavlos33 said:

Αν μπορείς ανέβασε και κάποιες φωτογραφίες, τόσο από την ταράτσα, όσο και από το εσωτερικό. Στο παραπάνω μήνυμα κάτω χαμηλά κλίκαρε εκεί που γράφει "επεξεργασία" και στη συνέχεια  "Drag files here to attach" για να επισυνάψεις τις φωτογραφίες.

 

Ευχαριστώ  για το ενδιαφέρον σας 

Θα είμαι στην Καλαμάτα τη επόμενη εβδομάδα οπότε και θα σας στείλω τις φωτογραφίες που  αναφέρεται 

 

Σας παραθέτω τις φωτογραφίες. Ο τεχνικός που το είδε μου είπε να μην ξηλώσω το αφρομπετον και μου πρότεινε να το στεγανοποιήσω με καινούρια ασφαλτόπανα. Όμως, επειδή το κόστος επισκευής είναι υψηλό, εάν ξηλώσω το αφρομπετον και τα ασφαλτόπανα η ταράτσα θα έρθει στην αρχική της κατάσταση ή πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα στεγανότητας;

received_1087293188143658.jpeg

received_212827263003449.jpeg

received_483636432438003.jpeg

received_640475779780235.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 31/3/2015 at 8:01 ΜΜ, Didonis said:

Δες αυτά τα θέματα με βάση μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα για εσένα.

Θα βρεις δεκάδες ανάλογα θέματα για μόνωση ταράτσας και χρήσιμες απαντήσεις.

Καλησπέρα σας,

Το link δεν λειτουργεί, θα μπορουσε κάποιος συντονιστής να βοηθήσει? (Offtopic)

ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.