Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Πρόκειται περί γνωμοδότησης όταν ο ορισμός ήταν διαφορετικός:

Ως όψεις του κτιρίου θεωρούνται "επίσης, οι στέγες και τα δώματα με τα κιγκλιδώματα ή/και τα στηθαία ασφαλείας, καθώς και με τις κατασκευές του Αρθ-19 και τα κλειστά τμήματα των πυλωτών. Στις όψεις του κτιρίου συμμετέχουν οι επιφάνειες των εξωτερικών θερμομονώσεων, οι επενδύσεις και τα επιχρίσματα του κτιρίου."(*).

(* Σ.Σ. Τα εντός "" στο δεύτερο εδάφιο της παρ.56 αντικαθιστούν
την φράση
(και οι στέγες) και τίθενται ως ανωτέρω σύμφωνα με την
παρ.56 Αρθ-100 του Ν-4759/20 ΦΕΚ-245/Α/9-12-20.

 

Τώρα λοιπόν υπάρχει η διχογνωμία ακόμα και στις πολεοδομίες. Προσωπικά εχω 6 περιπτώσεις που ειχα διαφορετικές απαντήσεις.

Προς κάλυψη του ιδιοκτήτη πηγαίνουμε συνήθως με το δυσμενέστερο σενάριο.

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ καταλαβαίνω ότι για την εξωτερική θερμοπρόσοψη και τη θερμομόνωση δώματος απαιτείται ΕΕΔΜΚ.

(παρ. ιθ αρθρο 29 Ν4495 σε συνδιασμό με παρ. 56 αρθρο 100 Ν4759).

Ανεξάρτητα αν για τη εξωτερική θερμοπρόσοψη χρησιμοποιούνται ή όχι ικριώματα.

 

Στο πλαίσιο του Εξοικονομώ-Αυτονομώ αν δεν έχει βγει ΕΕΔΜΚ για θερμομόνωση δώματος ή εξωτερική θερμοπρόσοψη ξέρετε αν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός μου επιμένει ότι για οριζόντιο δώμα δεν απαιτείται εεμκ.

Και επιμένει ότι με το νέο νόμο του 20 που λέει για δώματα, αφορά τις προβολές τους σε κατακόρυφο επίπεδο. Εξού και η αναφορά σε στηθαία και κιγκλιδώματα. Διότι το οριζόντιο δώμα δεν μπορεί να είναι όψη σε καμία Περίπτωση.

Τι να πω.

Εγώ ιδιώτης είμαι 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kotor9 said:

Ο μηχανικός μου επιμένει ....

Και επιμένει ότι με το νέο νόμο του 20 που λέει ...

ΟΚ. Δημοκρατία έχουμε.

Ζήτησε να σου εκδώσει λοιπόν την ηλεκτρονική βεβαίωση (που ο νέος νόμος προβλέπει) για εργασίες που δεν είναι απαιτητό άλλη άδεια....

Είναι εύκολο, ηλεκτρονικό και κλειδώνει υπογραφές ημερομηνίες και ευθύνες και κάνε ότι πρέπει μετά ....

(ζητάς όμως να περιγράψει σαφέστατα τις συγκεκριμένες εργασίες που σκοπεύεις να κάνεις)

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Didonis said:

ΟΚ. Δημοκρατία έχουμε.

Ζήτησε να σου εκδώσει λοιπόν την ηλεκτρονική βεβαίωση (που ο νέος νόμος προβλέπει) για εργασίες που δεν είναι απαιτητό άλλη άδεια....

Είναι εύκολο, ηλεκτρονικό και κλειδώνει υπογραφές ημερομηνίες και ευθύνες και κάνε ότι πρέπει μετά ....

(ζητάς όμως να περιγράψει σαφέστατα τις συγκεκριμένες εργασίες που σκοπεύεις να κάνεις)

Αυτο το έχει κάνει ήδη και έχει βάλει όλες τις εργασίες που δεν απαιτούν άδειες.

Ολα αυτά βέβαια με ημερομηνία πριν τα έργα και τα σχετικά παραστατικά των έργων. 

Μου εβγαλε αυτή την ηλεκτρονική βεβαίωση και στην περιγραφή αναφέρει: 

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗΣ ΔΩΜΑΤΟΣ, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΝΤΛΙΑΣ
ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΗΛΙΟΘΕΡΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗ -
ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ Ζ.Ν.Χ. ΒΕΒΙΑΣΜΕΝΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ
ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ
ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ (1) Α' ΟΡΟΦΟΥ ΔΙΩΡΟΦΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ - ΑΥΤΟΝΟΜΩ

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ότι υπάρχει διχογνωμία...

Από την άλλη επειδή το συζητάς...

Η στέγη είναι όψη σωστά; Μέχρι τι κλίση; 20% 30, 10, 5, 2;  Πόσο; Ακούω αριθμό ο οποίος να προκύπτει από νομοθεσία.

Το οριζόντιο δώμα από την άλλη είναι οριζόντιο; 0% ή έχει κάποια κλίση; 

Καταλαβαίνεις λοιπόν με τι καθόμαστε και ασχολούμαστε και τι αντιμετωπίζουμε καθημερινά...

 

Όσο για τον ορισμό του σώματος και εκεί υπάρχει διχογνωμια..

Ορισμοί:

18α. Δώμα κτιρίου είναι η οροφή του τελευταίου ορόφου του....

56.Όψεις του κτιρίου είναι οι επιφάνειες του κτιρίου προς τους κοινόχρηστους ή και ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου και ορίζονται, σύμφωνα με τον προσανατολισμό τους. Ως όψεις του κτιρίου, θεωρούνται επίσης, οι στέγες και τα δώματα...

Άρα έχουμε για ορισμό σώματος ΔΥΟ διαφορετικά πράγματα...

δώμα το [δóma] Ο48 : 1. επίπεδη στέγη. α. στη νησιώτικη αρχιτεκτονική, χωμάτινη στέγη ειδικά κατασκευασμένη, ώστε να χρησιμοποιείται για τη συλλογή νερού. β. η ταράτσα, στη σύγχρονη αρχιτεκτονική. 2. δωμάτιο ή μικρό διαμέρισμα σε ταράτσα. 

Με δεδομένο λοιπόν ότι οι μικρής κλίμακας εκδίδονται με ευθύνη μηχανικού και όχι πολεοδομίας  ΕΣΥ τι θα έκανες στην θέση του μηχανικού; Θα υπέγραφες ή όχι;

Σε κάθε περίπτωση ομως  δεν με αφορά τι κάνει ο άλλος... 😊

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, jbosdas said:

Είπαμε ότι υπάρχει διχογνωμία...

Από την άλλη επειδή το συζητάς...

Η στέγη είναι όψη σωστά; Μέχρι τι κλίση; 20% 30, 10, 5, 2;  Πόσο; Ακούω αριθμό ο οποίος να προκύπτει από νομοθεσία.

Το οριζόντιο δώμα από την άλλη είναι οριζόντιο; 0% ή έχει κάποια κλίση; 

Καταλαβαίνεις λοιπόν με τι καθόμαστε και ασχολούμαστε και τι αντιμετωπίζουμε καθημερινά...

 

Όσο για τον ορισμό του σώματος και εκεί υπάρχει διχογνωμια..

Ορισμοί:

18α. Δώμα κτιρίου είναι η οροφή του τελευταίου ορόφου του....

56.Όψεις του κτιρίου είναι οι επιφάνειες του κτιρίου προς τους κοινόχρηστους ή και ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου και ορίζονται, σύμφωνα με τον προσανατολισμό τους. Ως όψεις του κτιρίου, θεωρούνται επίσης, οι στέγες και τα δώματα...

Άρα έχουμε για ορισμό σώματος ΔΥΟ διαφορετικά πράγματα...

δώμα το [δóma] Ο48 : 1. επίπεδη στέγη. α. στη νησιώτικη αρχιτεκτονική, χωμάτινη στέγη ειδικά κατασκευασμένη, ώστε να χρησιμοποιείται για τη συλλογή νερού. β. η ταράτσα, στη σύγχρονη αρχιτεκτονική. 2. δωμάτιο ή μικρό διαμέρισμα σε ταράτσα. 

Με δεδομένο λοιπόν ότι οι μικρής κλίμακας εκδίδονται με ευθύνη μηχανικού και όχι πολεοδομίας  ΕΣΥ τι θα έκανες στην θέση του μηχανικού; Θα υπέγραφες ή όχι;

Σε κάθε περίπτωση ομως  δεν με αφορά τι κάνει ο άλλος... 😊

Προφανως η νομοθεσία σας δίνει δικαίωμα ερμηνείας.  Εγώ δεν είμαι μηχανικός. Το ξαναείδα είμαι ιδιώτης.  Ο δικός μου μηχανικός λέει και επιμένει σε αυτό. Και το υπογράφει στη σχετική ηλεκτρονική βεβαίωση.  Εσύ λες το άλλο. Αλλά όπως καταλαβαίνεις ο τελευταίος που θα λύσει τη διχογνωμία ειιμαι εγώ δηλ ένας πελάτης _ ιδιώτης.

Απλά καλο θα ήταν τα δικαιολογημένα νεύρα που έχετε εσείς οι μηχανικοί γιατί πολλοί νόμοι είναι διφορούμενοι να κατευθύνονται προς τη σωστή κατεύθυνση (υπουργείο ΤΤΕ κα) και όχι προς εμάς. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι το παρεξηγησες... Δεν επιτίθεμαι σε κανέναν. Με άλλη χροιά είναι γραμμένο... 

Τέλος πάντων το ρεζουμε είναι ότι το να βγάλεις μια μικρής κλίμακας είναι ενίοτε εύκολο κ ξεμπλέξεις από κακοτοπιες... Αν τώρα υπάρχουν αλλά θέματα που δυσκολεύουν την έκδοση μιας μικρής κλίμακας τότε θέτεις άλλη γραμμή...

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, jbosdas said:

Όχι όχι το παρεξηγησες... Δεν επιτίθεμαι σε κανέναν. Με άλλη χροιά είναι γραμμένο... 

Τέλος πάντων το ρεζουμε είναι ότι το να βγάλεις μια μικρής κλίμακας είναι ενίοτε εύκολο κ ξεμπλέξεις από κακοτοπιες... Αν τώρα υπάρχουν αλλά θέματα που δυσκολεύουν την έκδοση μιας μικρής κλίμακας τότε θέτεις άλλη γραμμή...

Οκ . 

Να σαι καλά. 

Τελικά θα δούμε τι θα γίνει με το θέμα αυτό όταν είναι να εκταμιευτουν τα λεφτά.

Εκτός αν βγει νέος νόμος ή εγκύκλιος ή τροπολογία ή γνωμοδότηση που το αλλάζει .

Πάντως αν μπλεχτείς με όλα αυτά η κουβέντα δεν τελειώνει ποτέ!

Σας καταλαβαίνω και σας τους μηχανικούς και δεν καταλαβαίνω γιατί οι επαγγελματικες σας ενώσεις (ΤΕΕ) δεν βλέπουν πιο σοβαρά τέτοια θέματα ώστε να τα λύνουν κεντρικά και να στέλνουν κατευθύνσεις σε σας.

Βέβαια ξεφεύγει η κουβέντα.  Οπότε καληνύχτα σε όλους 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχεις πρόβλημα με την εκταμιευση και ούτε άλλο πρόβλημα αν δεν "φτου φτου" γινει εργατικό ατύχημα και πάνε όλα καλά. Ο μηχανικός σου άλλωστε ειναι  υπέυθυνος, αυτον θα ακούς και  όχι τα του φορουμ ή του φβ...

το τεε ; σσσστττ!  αστο. κυοφορεί πολιτικούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.