Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Πελάτης μου συμμετέχει στο εξοικονομώ με διαμέρισμα στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας και θέλει να μονώσει το δώμα του. Εγώ του πρότεινα να το κάνει εσωτερικά αλλά δεν θέλει να προκαλέσει αναστάτωση μέσα στο σπίτι και επιμένει να το μονώσει εξωτερικά. Δεδομένου ότι έχει κι άλλα διαμερίσματα δίπλα και δεν θέλουν να κάνουν το ίδιο, μπορεί από τεχνικής άποψης να μονώσει εκείνος το δώμα τοπικά στην έκταση που καλύπτει το δικό του διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά γίνεται, αρκεί η μόνωσή του να μη παρεμποδίζει την απορροή ομβρίων της υπόλοιπης ταράτσας.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2022 at 2:41 ΜΜ, kotor9 said:

Οκ σε όλα απλά μια επισήμανση 

Εγώ δεν έβαλα πετροβαμβακα αλλά άλλο υλικό (πολυουρεθανη πολυουρια ). Το τι θα ήταν καλύτερο για την περίπτωση σου καλύτερα να στο προτείνει μηχανικός. Απλά μιλάω για την αξία της θερμομόνωσης στην ταράτσα ή στέγη που είναι πολύ μεγάλη.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση. 

On 10/1/2022 at 10:00 ΠΜ, tetris said:

Κι επί πλέον, αν το δώμα είναι κοινόχρηστο, απαιτείται έγκριση γεν. συνέλευσης.

Αυτό χρειάζεται και στην δική μου περίπτωση, που είναι οροφοδιαμερισμα, για να μονωσω όλο το δώμα της ταράτσας από πάνω; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Marios Topalidis said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση. 

Αυτό χρειάζεται και στην δική μου περίπτωση, που είναι οροφοδιαμερισμα, για να μονωσω όλο το δώμα της ταράτσας από πάνω; 

Το δώμα είναι συνήθως κοινόχρηστος χώρος. Στο διαμέρισμα ανήκει το ταβάνι να στο πω απλά από τη μέσα μεριά.  Η ταράτσα είναι κοινόχρηστη εκτός αν προβλέπεται κάτι άλλο συμβολαιογραφικά. Αρα αν είναι κοινόχρηστο θέλει συναίνεση και των υπολοίπων.

Βέβαια εσύ θέλεις να κάνεις κάτι πολύ απλό.  Να στρώσεις πλάκες πετροβαμβακα μέσα από την στέγη.  Θεωρώ ότι είναι πολύ απλή δουλειά αλλά αν είναι κοινόχρηστος χώρος να πας να ζητήσεις συναίνεση και συμβουλή μηχανικού γιατί αν γίνει η οποιαδήποτε ζημιά μπορεί να τη χρεώσουν στην παρέμβασή που έκανες χωρίς συναίνεση.

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, είναι κοινόχρηστος χώρος λοιπόν, μια απλή στρώση πετροβαμβακα δεν νομίζω ότι μπορεί να προκαλέσει ζημιά, οπότε θα το τολμήσω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρεται σε ολους. Διαβαζω εδω και 2 μερες το συγκεκριμενο topic μιας και θελω να κανω και εγω υγρομονωση και θερμομονωση στην ταρατσα μου. Διαμερισμα 15 ετιας χωρις καποια παλια εξωτερικη μονωση 100 τετραγωνικων. Μου εμφανιζει μουχλα και υγρασια στα υπνοδωματια και σιγουρα χρίζει υγρομονωσης. Αλλα θελω να κανω και θερμομονωση γιατι εχω απωλειες χειμωνα-καλοκαιρι. 

Στην ταρατσα θα τοποθετηθουν φωτοβολταικα καλυπτοντας το 40-50 % της εκτασης. Εχω καταλληξει στις εξής διαδικασιες.

Τριψιμο και καθαρισμα.

Νερα δεν κραταει, ισως 2-3 χιλιοστα σε κανα δυο 2 σημεια οποτε θεωρω οτι ειμαι καλα απο ρυσεις. 

περασμα με Penetron για υγρομονωση

τοποθετηση βάσεων φωτοβολταικων

Τοποθετηση του novablock xps terrace 5cm για θερμομονωση αλλα και βατοτητα. 

Κλεισιμο των αρμων και περιμετρικα με ειδικη ελαστομερη κολλα. 

Ειναι αρκετα αυτα η χρειαζεται επιπλεον κατι ? 

Το penetron  μπορει να εφαρμοστει και να μεινει εκτεθημενο για μερικους μηνες μεχρι να γινει η θερμομονωση ?

Μηπως θα ηταν καλυτερη η χρηση του hyperdesmo αντι του penetron?
 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Edited by Sakisbax
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Sakisbax said:

Νερα δεν κραταει, ισως 2-3 χιλιοστα σε κανα δυο 2 σημεια οποτε θεωρω οτι ειμαι καλα απο ρυσεις. 

 

κοιταξε καλα τις ρυσεις. ειναι το κυριο προβλημα. καθως και τα λουκια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Θέλω να κάνω υγρομόνωση και θερμομόνωση σε σεισμόπληκτη πολυκατοικία. Έχει ενισχυθεί με συνδετήρια δοκάρια και με την αντίστοιχη επισκευή η μια κολώνα που έφερε ράγισμα. Θα πρέπει να απευθυνθώ σε πολιτικό μηχανικό για συγκεκριμένη μελέτη ή αντενδείκνυται οποιαδήποτε επέμβαση σε σεισμόπληκτο κτήριο; Η πιο ελαφριά και αποτελεσματική μόνωση ποια είναι; Επίσης, σε μέρος της οροφής λόγω υγρασίας έχει φύγει σοβάς, υπάρχει περίπτωση να κρύβεται μεγαλύτερη ζημία και πώς μπορώ να το διαπιστώσω;   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.