Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Ε, φέρε τον μάστορα και εσύ και άμα δεν κάνει δουλειά, πες τους τον επόμενο να τον πληρώσουν αυτοί....Πάντως δεν βρίσκεις άκρη τι θα πεις δικαστικά?

Link to comment
Share on other sites

σε μια πολυκατοικία τον λόγο έχει η γενική συνέλευση με το καταστατικό, αν το καταστατικό  λέει ότι ένας ιδιοκτήτης δεν μπορεί να απαιτήσει να τελεστούν εργασίες που αφορούν το σύνολο και επιμερίζεται το κόστος το σύνολο,  με τον έυκολο τρόπο δεν γίνεται. Μπορεί να πας δικαστικά, να περάσουν 5 χρόνια, να φτάσει η υπόθεση σου και να σας πει το δικαστήριο πληρώνετε. Οι λόγοι φαντάζομαι τότε που δεν πληρώνουν οι συνιδιοκτήτες είναι οικονομικοί, αν Οταν Θα σας πει το δικαστήριο, σου απαντήσουν αυτοί ότι δεν έχουν λεφτά. Τι θα τους πεις εσύ τότε?

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω ενημερώσει από το 2009 σε γενική συνέλευση ότι έχει πρόβλημα η ταράτσα και ότι έχει σκάσει ο τοίχος μου από την υγρασία (τότε ήταν μικρή ζημιά και μόνο στον ένα τοίχο. Τον έφτιαξα μια φορά και τον επόμενο χειμώνα ξανά τα ίδια. Απόφαση για μόνωση δεν έπαιρναν όταν το ζήτησα και μου έλεγαν θα το δούμε και δεν υπάρχουν λεφτά. Για άλλες εργασίες όμως ως δια μαγείας βρέθηκαν χρήματα. Arche  το καταστατικό όντως δεν το αναφέρει αυτό, ωστόσο αναφέρει ρητά ότι ζημιές σε κοινόχρηστους χώρους πρέπει να επισκευάζονται άμεσα και χωρίς την έγκριση της γενικής συνέλευσης και ότι ο διαχειριστής ως εκπρόσωπος της πολυκατοικίας ευθύνεται για ζημιές που έχουν γίνει στα διαμερίσματα λόγω αμέλειας του (έκανε τουλάχιστον  5 χρόνια να συγκαλέσει συνέλευση λέγοντας ότι δεν είχαμε θέματα να συζητήσουμε, ενώ τον είχα ειδοποιήσει και εγγράφως).

Θεωρώ ότι έχετε δει πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις και καταλαβαίνετε ότι μερικές φορές και εφόσον δεν μπορούν οι ιδιοκτήτες να συνεννοηθούν μεταξύ τους θα πρέπει να αναλάβουν οι δικηγόροι. Τι να κάνω δηλαδή να περιμένω να αρχίσουν να μου πέφτουν σοβάδες από το ταβάνι; 

Ίσως να μην χρειαστεί να φτάσουμε μέχρι το δικαστήριο όμως βαρέθηκα να περιμένω. Αυτούς μπορεί να μην τους νοιάζει εμένα όμως καταστρέφεται το σπίτι μου.   

Αν μου πουν δεν έχουμε λεφτά αναλαμβάνω εγώ το  80% του κόστους και δεν πληρώνω κοινόχρηστα μέχρι να συμπληρωθεί το ποσό. Απ'ότι κατάλαβα πάντως στην συνέλευση αυτό που θέλουν είναι να τα πληρώσω όλα εγώ γιατί εγώ έχω το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπαρχει ομόφωνη απόφαση δεν μπορεις να υποχρεώσεις καποιον να βάλει λεφτα..ξεχνά το. Και στην τελική σου πρότειναν λύση αλλα εσυ θελεις την πιο ακριβή, με λίγα λόγια ειναι καλυμμένοι. Σε αντίστοιχες περιπτώσεις δεν εχει βγει άκρη ούτε δικαστικά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

margo45

 

λύση υπάρχει... δεν ξέρω μόνο κατά πόσο οικονομικά σε/σας συμφέρει.... και είναι απλή....

 

μιλάς με δικηγόρο ... ζητάτε με ασφαλιστικά μέτρα πραγματογνωμοσύνη από πραγματογνώμονα μηχανικό που θα ορίσει το δικαστήριο... και ζητάτε επίσης προθεσμία εντός της οποίας θα γίνουν οι απαραίτητες επισκευές βάσει του κανονισμού της πολυκατοικίας σε ό,τι αφορά τις κοινόχρηστες δαπάνες...

 

αν δεν συμορφωθεί η "πολυκατοικία" με όλα αυτά... προχωράς στην επισκευή βάσει της πραγματογνωμοσύνης, την εξοφλείς εσύ... και έπειτα αγωγή προς τους ιδιοκτήτες για να καταβάλουν την αναλογία της δαπάνης αυτής.... 

 

εν ολίγοις, νομικά το πρόβλημα είναι λυμένο... οικονομικά δεν ξέρω ποιος μπορεί να το αντέξει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και μόνο αυτό :)

Το να αναγκάσεις την πολυκατοικία να επιμεριστεί τα έξοδα να κάνετε ΘΕΡΜΟ μόνωση ταράτσας που η δικιά σας δεν έχει και επιβαρύνει το διαμέρισμα του τελευταιου ορόφου κυρίως με περριτά έξοδα θέρμανσης και έμεσα λιγότερο τους υπόλοιπους. Θα αποτελούσε λόγο να βλέπατε επίσης την εργασία θερμομόνωση, με υγρομόνωση , επισκευές βλαβώς υγρασίας του τελευταίου διαμερίσματος. Αυτό όμως απαιτεί την συγκατάθεση των άλλων, οι οποίοι θα πρέπει να καταλάβουν, το εξηγείς όπως σου εξηγώ, ότι επειδή η ταράτσα σας δεν έχει θερμομόνωση, τα διαμερίσματα όλα, περισσότερο τα ψηλότερα και λιγότερο οι ενδιάμεσοι ορόφοι, έχουν απώλειες θέρμανσης, η υγρομόνωση, αφού θα γίνει η εργασία να γίνει σωστά. Θα πρέπει να πάρετε Πολιτικό Μηχανικό, που θα επιβλέψει την κατασκευή και θα κάνει μελέτη, με επίβλεψη τεχνική, ώστε να λύσετε τα θέματα υγρομόνωσης και θέρμανσης της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην πληρώσει ο αλλο απο τον δεύτερο θερμομόνωση ταράτσας ποιο το όφελος του; Αλλο το να αποκαταστησεις μια ζημιά.. Ίσως για αυτο πρότειναν το μάστορα, εν παση περιπτωση για τετοια θέματα υπαρχουν συνεργεία που κανουν μονώσεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι γενικότερο θέμα και πρέπει να το δούμε σφαιρικότερα, το πρόβλημα υγρασίας είναι ένα θέμα, το μόνωσης είναι άλλο. Ο πρώτος όμως επίσης εξίσου επηρεάζεται όπως ο δεύτερος, ο τρίτος, έγραψα ότι αναλογικά με τον όροφο άλλος επηρεάζεται πολύ άλλος πιο λίγο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.