Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Βρηκα αρκετα ψάχνωντας οκ.

Αυτα τι διαρκεια ζωης μπορει να εχουν με δεδομενο οτι θα καλυφτουν απο εξηλασμενη πολυστερινη, γεωυφασμα και χαλικια; Δεν εχω λιμναζοντα νερα και μεταξυ πλακας και στηθαιου θα κανω λουκι για να μην ειναι ορθη γωνια.

Επιπλεον επειδη θα κανω τωρα τη μονωση και οχι Σεπτεμβρη θα εχω προβλημα με τη υγρασια που εχει η πλακα; Διαβασα οτι αν πχ εβαζα ελαστομερες πολυουρεθανικης βασης μπορει να εκανε ζαρες. Το τσιμεντοειδες θα εχει τέτοιο προβλημα;

Και αλλη μια απορια. Την πολυστερινη την ακουμπαω τη μια διπλα στην αλλη ή τις κολλαω μεταξυ τους με ταινια απο πανω για να μην εχουν κενο και εχω απωλειες θερμοτητας;

 

Θα κανουμε μονοι μας τη μονωση γιατι τα συνεργεια που καλεσα θελουν γυρω στα 65Ε/μ^2 (και δεν μπορω να τα διαθεσω για να κανω το τελειο) γι αυτο εχω τοσες αποριες και θελω να κανω κατι με τις λιγοτερες αστοχιες αφου δεν ειμαστε ειδικοι.

 

Με 35-40Ε/τμ βρισκεις συνεργειο να κανει ΠΑΠΑΔΕΣ.

Μονοι σας δεν γινεται, δεν εχετε τα εργαλεια, δεν ξερετε τα υλικα.

Καλυτερα να μην κανετε τιποτα.

Θα μετανιωσετε τα λεφτα των υλικων.

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι ολα πολυ πιο ακριβα... Επιπλεον η μονωση που μου προτεινουν ερχεται σε πολλα σημεια σε αντιθεση με αυτα που διαβαζω εδω. Δεν ειμαστε αυτης της δουλειας γι αυτο σκεφτομαι την ανεστραμμενη που ειναι ευκολα διορθωσιμη. Τσιμεντοειδες ελαστικο στεγανωτικο, εξηλασμενη πολυστερινη, γεωυφασμα, χαλικια. Πόσο στραβα να παει;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Πόσο στραβα να παει;

 

 

 

Δεν μπορεις να φανταστεις.

Ηδη αναφερθηκε ενα υλικο.

Αν δεν το εχετε ξαναδουλεψει, θα βλαστημήσετε...

Επισης ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ προετοιμασια της επιφανειας, οχι απλο πλυσιμο.

Δεν εχετε τα εργαλεια για κατι τετοιο.

 

Οτι και να κανετε, γνωμη μου ειναι να περιμενετε την ανοιξη.

Τωρα δεν ειναι καιρος για τετοιες εφαρμογες, ποσο μαλλον απο μη εξειδικευμενους.

 

 

γι αυτο σκεφτομαι την ανεστραμμενη που ειναι ευκολα διορθωσιμη.

 

 

Το διοθρωσιμο ειναι μια λεξη.

Αν γινει η στραβη, δεν ειναι καθολου ευκολο να φτυαρίζεις μερικα κυβικα χαλικι (και που θα το πας?), να σηκωνεις γεωυφασματα και πολυστερινη και να ψαχνεις ολη την ταρατσα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ααααχ με αποθαρρύνεις ίσα ίσα που είχα βρει λύση. Πες μου κάτι ακόμα: Το penetron για να δουλέψει θέλει φρέσκο μπετό ή να ξύσεις το υπάρχον μέχρι να βρεις λαβράκι ή καλύτερα CSH (αν το γράφω σωστά). Και το aquamat elastic της isomat το ίδιο θέλει; ή επειδή το 2ο δεν είναι με κρυστάλλους δεν έχει τέτοιο θέμα;

Όταν λέω πλύσιμο εννοώ πλύσιμο με πλυστικό όχι με τη σκούπα και το λάστιχο ή θέλει και τριβείο σαν αυτό που έχουν οι μαρμαράδες;

Η εποχή όντως με προβληματίζει γι αυτό απορρίπτω τα ελαστομερή πολυουρεθανικής βάσης και πάω κατευθείαν σε τσιμεντοειδές ελαστικό που θέλει βρεμένη μέχρι κορεσμού ταράτσα. ε? ή δεν έχω καταλάβει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου, σε ολες της εφαρμογες απαιτειται τριψιμο με μηχανη μωσαικου ή μηχανη δαπεδων με διαμαντια.

 

Με το penetron, αν μιλαμε για crystal growth, δεν θα πιασει ρωγμες πανω απο 0.4mm.

Aν μιλας για ελαστομερες τσιμεντοειδες (2 συστατικων) ειναι κατι εντελως αλλο.

 

Γενικα τα υλικα βασεως νερου θελουν διαβροχη μεχρι κορεσμου της επιφανειας. Αυτο δεν ειναι το ιδιο με μια επιφανεια που βρεχεται πχ 10 μερες απο τη βροχη ή εχει και σημεια που λιμναζουν τα νερα και απλα τα σκουπιζω να φυγουν.

Προσωπικα εχω ξεχασει τη διαβροχη και παω σε καταλληλο ασταρι, για πολλους λογους.

 

Αν θες να κανεις κατι σωστο και απλο, τωρα, κανε προετοιμασια της επιφανειας (τριψιμο κτλ) και περασε δυο χερια υλικου crystal growth.

Ειναι φτηνο σαν υλικο.

Τα υπολοιπα τα κανεις την ανοιξη. (μπορεις να περασεις και τσιμεντοειδες με ελαστομερες αν θελεις)

 

ΥΓ. Οτι κουβεντιαζουμε ειναι θεωρητικο. Δεν ξερουμε ουτε σε τι κατασταση ειναι η πλακα...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή πονοκεφάλιασα να διαβάζω για μονώσεις και άκρη να μην βγάζω κάλεσα έναν μονωσά και συμφωνήσαμε στα εξής (έτσι για να δείτε και τις τιμές εδώ).

1) πλύσιμο δώματος και κατι μερεμέτια στο στηθαίο

2) επάλειψη δώματος και τμήματος στηθαίου με aquamat της isomat 2 χέρια

3) fibran 5cm και λωρίδες διογκωμένου πολυαιθυλενίου 5mm στην ένωση στηθαίου-πλάκας

4) γαρμπιλομπετόν ρύσεων περίπου 8 cm και περιμετρικό λούκι στην ένωση στηθαίου-πλάκας

5) αστάρωμα και hyperdesmo 2 χέρια όταν στεγώσει καλά το προηγούμενο

 

τιμή αν τμ 46 + φπα

Link to comment
Share on other sites

Για αυτα που λεει οτι θα κανει το συνεργειο, θα ελεγα τιμη πανω 60€ /τμ

Με τη τιμη που σου λεει, θα κανει προχειρο δουλεια.

Αν θες τη συμβουλη μου. Μην κανεις τιποτα πριν την ανοιξη.

Μετα:
- προετοιμασια
- πολυουρεθανικη βαφη με καταναλωση 2κιλα/ τμ ( +ασταρι + ενισχυση οπου πρεπε)
- 5εκ πολυστερινη
- γεωυφασμα
- χαλικι

Δεν γραφω τις λεπτομεριες.

Κοστος για τα παραπανω, κατω απο 40€/ τμ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μετα τη βροχή και μολις σταματησαν οι υδροροες να τρεχουν ανεβηκα πανω να δω. Στο κεντρο ειναι ενταξει, σε μια περιοχή ακτίνας περιπου 1 μ^2 στο μεσο του ψηλοτερου -χαμηλοτερου σταματαει λιγο νερο υψους 2-3 χιλιοστα και στην βορινη πλευρα ολου του τοιχου διπλα στη μια υδρορροή μαζευει αρκετο. Δηλαδη μια περιοχή 4μ επί 0.5μ κραταει 5 χιλιοστα νερο.
Αρα εχεις μετριως ικανοποιητικες ρύσεις με τοπικα προβληματα. Του γειτονα κανει λακκο στη μεση, τα χρυσοψαρα του λειπουν.

Διορθωνεται χωρίς γαρμπιλομπετο παντου;

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για 5mm νερο, απλα δεν χρειαζεται καν να μιλαμε, οτι και να σου λενε

Αρκει να ειναι 5mm και οχι 5cm.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.