Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Φιλε dimitris GM σε ευχαριστώ για την απάντηση σου είμαστε σε οικοδομή που θα πει οτι δεν θα ήθελα να στοχοποιηθω καλός ή κακός.  Θέλω να λύσω το πρόβλημα μου αλλά να μιλάω και με του γείτονες.... 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, niktac said:

...Θέλω να λύσω το πρόβλημα μου αλλά να μιλάω και με του γείτονες....  

Ποιος ο λόγος να μιλάς σε αυτούς π σε γράφουν εσένα κ το πρόβλημα σου? 

Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με καθε τρόπο κ να εκθέσεις τις θέσεις σου με επιχειρηματα κ όχι με κρυφές καταγγελίες κ κουραφέξαλα!

 

Η πολεοδομία ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ανωνυμες καταγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω να μιλάω με τους γείτονες, που έχω, γιατί τους βλέπω κάθε μέρα και το κάνω ... αλλά τους τρίζω και τα δόντια όταν παραλογίζονται, 

όπως επίσης δεν μιλάω και σε αυτούς που δεν θέλουν να ακούσουν...

 

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα,

Μετά από μια αποτυχημένη μόνωση ταράτσας , στην  οποία  υπάρχουν δύο υπνοδωμάτια που επικοινωνούν με σκάλα με το κάτω διαμέρισμα, με βαθιά θλίψη αποφάσισα να την ξηλώσω. Το σπίτι είναι οικοδομή και δεν μπορώ να προχωρήσω στο βάψιμο , λόγω υγρασίας.

Έχω βάλει ασφαλτόπανο, νεοπόρ 3άρι (δεν με έπερνε 5άρι λόγω ύψους), τσιμεντοκονία με άμμο ποταμίσια για ρύσεις, Hydrobuild της Kerakoll (τσιμεντοειδές δύο συστατικών για επιπλέον υγρομόνωση), κόλλα H40 Kerakoll και πλακάκι. Κάπου περνάει νερό περνάει κάτω από το ασφαλτόπανο και ταξιδεύει στην ταράτσα. Έχω μεγάλη υγρασία στα ντουβάρια των δωματίων και στην σκάλα που κατεβαίνει στον κάτω όροφο.

Δεν θα προσπαθήσω να την επισκευάσω εξωτερικά, διότι εάν μετά από κάποια χρόνια έχω ξανά εισροή νερού, θα έχω τα ίδια προβλήματα σε κατοικημένο (και βαμμένο) σπίτι.

Αρχικά ήθελα να εφαρμόσω την μόνωση που προτείνει ο κος Ροδόπουλος στην σελίδα 10, στο παρών topic, αλλά βρίσκομαι στην Αθήνα και δεν έχω εντοπίσει κάποιον εξειδικευμένο τεχνίτη που να εφαρμόζει τον συγκεκριμένο τρόπο.

Έτσι λοιπόν έφερα έναν εξειδικευμένο (της Alchemica) μονωσά, και μου πρότεινε σαν λύση τα εξής:

1.       Hyperdesmo μαύρο, τρία χέρια , περιλαμβανομένων γάζες στις ενώσεις με κάθετες επιφάνειες και υαλούφασμα κάτω.

2.       Γεωύφασμα

3.       Dow μαύρο 3άρι (δεν με πέρνει 5άρι λόγω ύψους)

4.       Τσιμεντοκονία με 50% άμμο και 50% άμμο ποταμίσια.

5.       Κόλλα πλακιδίων, αρμοί διαστολής και πλακάκια.

Παρατηρείτε κάποιο πρόβλημα με την προτεινόμενη μόνωση ?? 

Επιπλέον, δεν θέλω ούτε να ακούω για ασφαλτόπανο.

Ευχαριστώ εκ προτέρων για όποια απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό που έχετε και αυτό που σας πρότειναν, είναι λάθος, ψάξτε και άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παύουν όμως να ισχύουν κάποιες βασικές αρχές, όπως το οτι η στρώση των κλίσεων προηγείται της στρώσης της υγρομόνωσης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αλλά έχω περιορισμό στο ύψος.Για να κολλήσει το πλακάκι μετά, χρειάζεται δεύτερη στρώση τσιμεντοκονίας.Δεν έχω το απαιτούμενο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

1η λύση: βρίσκετε τρόπο για να εξασφαλίσετε το απαιτούμενο για την δεύτερη τσιμεντοκονία ύψος.

2η λύση: με προσεκτική επιλογή του υλικού των κλίσεων και κατόπιν μελέτης αρμών, μπορείτε να υγρομονώσετε με οπλισμένο ελαστικό τσιμεντοειδές και να κολλήσετε πλακάκι.

3η λύση: ανεστραμμένο δώμα με τελική επιφάνεια θερμομόνωση με κολλημένο πάνω της πλακάκι.

 

Λύσεις πάντα υπάρχουν και ο πιο εύκολος δρόμος για να τις βρείτε είναι να συμβουλευτείτε τον μηχανικό σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.