Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση και όσοι έχετε ανάλογη εμπειρία να με διαφωτίσετε:

Σε ταράτσα νεόδμητης πολυκατοικίας (2 ετών) η οποία έχει ιδιαίτερα προσεγμένη υγρομόνωση και θερμομόνωση εμφανίζεται το έξης φαινόμενο: το μεσημέρι - απόγευμα, και αφού η ταράτσα όλη μέρα έχει εκτεθεί στο φως και τη ζέστη του ήλιου σε κάποια σημεία (κυρίως γωνίες) "ξερνάει" υγρασία (σα να διαβρέχεται ελαφρά η συγκεκριμένη γωνία). Όταν πέφτει ο ήλιος (απόγευμα - βραδάκι) η υγρασία στεγνώνει και μένει λευκός λεκές - άλατα. Αυτό συμβαίνει κάθε μέρα με ηλιοφάνεια. Η ταράτσα έχει μόνωση με φράγμα υδρατμών, dow, τσιμεντοκονία, ασφαλτόπανο, τσιμεντοκονία και μετά γρανιτοπλακάκι με αρμό δύο συστατικών kerakoll, και αρμούς διαστολής με μαστίχι. Επίσης όλο το κτήριο και τα στηθαία φέρουν θερμοκέλυφος. Το φαινόμενο αυτό μου μοιάζει σαν μία "διαπνοή" της ταράτσας που ότι μικρές ποσότητες υγρασίας μπορεί να περνάνε μέσα από τους αρμούς του πλακιδίου, μετά από έντονη ηλιοφάνεια αποβάλλονται στα συγκεκριμένα σημεία "γωνίες". Eπίσης μικρές ποσότητες αλάτων βρίσκω κάποιες φορές (σαν λεκές) σε μεμονωμένα σημεία πάνω σε αρμούς.

Είναι φυσιολογικό το φαινόμενο αυτό? πρέπει να λάβω κάποια μέτρα? Ευχαριστώ πολυ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι λεκέδες στους αρμούς των πλακιδίων του δώματος είναι φυσιολογικοί και αναμενόμενοι.

Οι λεκέδες εσωτερικά στο σπίτι, δεν είναι φυσιολογικοί και δυστυχώς χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος.

Edited by Charkiolakis Kostas
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Charkiolakis Kostas said:

Οι λεκέδες στους αρμούς των πλακιδίων του δώματος είναι φυσιολογικοί και αναμενόμενοι.

Οι λεκέδες εσωτερικά στο σπίτι, δεν είναι φυσιολογικοί και δυστυχώς χρειάζεται περαιτέρω έλεγχος.

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οι λεκέδες - ξέρασμα υγρασίας είναι πάντα προς τα έξω από τους αρμούς των πλακιδίων και κυρίως σε γωνίες της ταράτσας, μέσα στο σπίτι δεν υπάρχουν φαινόμενα υγρασίας.

Οι λεκέδες στους αρμούς οφείλονται σε διαπνοή της ταράτσας μέσω των αρμών?

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2018 at 11:36 ΜΜ, Charkiolakis Kostas said:

1η λύση: βρίσκετε τρόπο για να εξασφαλίσετε το απαιτούμενο για την δεύτερη τσιμεντοκονία ύψος.

2η λύση: με προσεκτική επιλογή του υλικού των κλίσεων και κατόπιν μελέτης αρμών, μπορείτε να υγρομονώσετε με οπλισμένο ελαστικό τσιμεντοειδές και να κολλήσετε πλακάκι.

3η λύση: ανεστραμμένο δώμα με τελική επιφάνεια θερμομόνωση με κολλημένο πάνω της πλακάκι.

Λύσεις πάντα υπάρχουν και ο πιο εύκολος δρόμος για να τις βρείτε είναι να συμβουλευτείτε τον μηχανικό σας.

Δυστυχώς ο μηχανικός μου έχει αποσυρθεί για λόγους υγείας. Οι λοιποί που έχω έρθει σε επαφή δεν με πείθουν,Ακούω για λύσεις ασφαλτόπανου Hyperdesmo κλπ. Γενικά, πρέπει πρώτα να ξηλώσω την παλαιά για να δω το ύψος που έχω στην διάθεσή μου.Όσον αφορά τις επιλογές που προτείνετε, στην β' λύση δεν αναφέρετε για την θερμομόνωση  και στην γ' λύση, απορώ αν μπορούμε να κολλήσουμε πλακάκι στην θερμομόνωση,Πιστεύω ότι με την βατότητα , θα υπάρξει καθίζηση 

Link to comment
Share on other sites

@Everget οι λεκέδες στους αρμούς οφείλονται στο οτι η τελευταία τσιμεντοκονία είναι χωρίς υγρομόνωση και υπόκειται σε κύκλους κορεσμένης σε νερό / ξηρής.

@ΝίκοςΜς την υφιστάμενη μόνωση θα πρέπει να την ξηλώσετε για να ελέγξετε αν υπάρχει πρόβλημα διάβρωσης στην πλάκα σας. Στην 2η λύση εννοώ συμβατικό δώμα (που φυσικά περιλαμβάνει θερμομόνωση) με υγρομόνωση με  ελαστικό τσιμεντοειδές. Θέλει δουλειά & μελέτη για να γίνει σωστά, αλλά είναι εφικτή.

Στην 3η λύση υπάρχουν στην αγορά έτοιμες πλάκες θερμομόνωσης με πλακάκι (κανονικό εξωτερικού χώρου). 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους συναδέλφους.

 

Πρόσφατα ανέλαβα μία άδεια οικοδομής. Διώροφη πολυκατοικία. Σήμερα μίλησα με τον μηχανολόγο που τρέχει τη μελέτη ΚΕΝΑΚ και μου είπε ότι απαιτείται μόνωση 10εκ στο δώμα.

Σε επόμενη επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη αφού του ανέφερα αυτό μου ζήτησε να κάνω κοστολόγιο.

Προφανώς οι 10 πόντοι μόνωσης δεν μπορούν να τοποθετηθούν συμβατικά αλλά μόνο ανεστραμμένα

Ποιον τρόπο προτείνετε με δεδομένο ότι οι κλίσεις θα είναι οκ; (πχ. ασφαλτόπανο, μονωτικό, πλακάκια);

Επίσης επειδή με έχουν καλέσει πολλές φορές σε προβληματικά δώματα με υγρασίες κλπ αρχίζω να σκέφτομαι ότι η στέγη είναι πλέον καλύτερη λύση για μακροζωία κλπ

Edited by vaioslar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ. @vaioslar.

Για πιο λόγο δεν είναι δυνατόν να γίνει συμβατική μόνωση;

Κατά τ´αλλα σωστή μόνωση είναι αυτή που κάνει αυτό που πρέπει να κάνει και επιπλέον δεν συμπυκνώνει πουθενά. Γενική απάντηση είναι δύσκολο να δωθεί μιας και εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες (το κλίμα της περιοχής σας, τα διαθέσιμα συνεργεία & το βάθος της τσέπης του ιδιοκτήτη).

Link to comment
Share on other sites

Συμβατική λέγοντας, το γκοφρέ xps που συνήθως βάζαμε κάτω του "ταβανιού". Δηλαδή καλούπωμα, xps και σκυρόδεμα.

Τα 10εκ μόνωσης δεν μπορούν "κρεμαστούν". Γι αυτό μόνο ανεστραμμένη.

Ο ιδιοκτήτης θέλει την μέση λύση, δηλαδή με ορολογία πελατών, το φθηνότερο και το καλύτερο....

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι δεν γνωριζετε τι σημαινει συμβατικη και τι ανεστραμμενη μονωση.

ψαχτε το λιγο να δειτε καποιες φωτοραφιες για να καταλαβετε.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

κ. @vaioslar ok, αυτό που περιγράφετε είναι εσωτερική θερμομόνωση. Δυστυχώς θα πρέπει να ενημερώσετε τον ιδιοκτήτη ότι "φτηνότερο & καλύτερο" στην μόνωση δεν υπάρχει. Το είδος της υγρομόνωσης εξαρτάται κατά κύριο λόγο από το κλίμα της περιοχής σας και από τα διαθέσιμα συνεργεία. Μία μόνωση που για εμένα στο Ηράκλειο μπορεί να είναι άψογη, για εσάς πχ.στην Δράμα μπορεί να είναι επικίνδυνη. Χρειάζεται τουλ. επίλυση glazer και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.