Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Μπορειται να μου πειτε αν το παραπανω προτζεκτ που σκεφτομαι να κανω σαν μια φτηνη λυση στην θερμομονωση της ταρατσας μου,ειναι εφικτο και αν θα κερδισω την μειωση της θερμοκρασιας ή θα ειρωνευεστε???

Link to comment
Share on other sites

Το πρότζεκτ δεν είναι καν λύση θερμομόνωσης. Μάλλον ελάχιστης υγρομόνωσης. Δεν ειρωνεύομαι απαντάω στην

 

γιατι να μην πιασει????Δεν το καταλαβαινω.

Σε χρωματοπολειο που ρωτησα μου ειπε οτι πιανει.

Ποιον να πιστεψω???

Link to comment
Share on other sites

Μπορειται να μου πειτε αν το παραπανω προτζεκτ που σκεφτομαι να κανω σαν μια φτηνη λυση στην θερμομονωση της ταρατσας μου,ειναι εφικτο και αν θα κερδισω την μειωση της θερμοκρασιας ή θα ειρωνευεστε???

 

 

Eιναι το 3ο θεμα που ανοιγεις σχετικα με μονωση.

Εχεις παρει ηδη τις απαντησεις σου.

 

Αρα, μαλλον εσυ μας δουλευεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα την γνώμη σας για την παρακατω προσφορά μόνωσης ταράτσας:

  • ασφαλτικό γαλάκτωμα 
  • Pollytherm 5cm της dow
  • αφρομπετό κλήσεων βαρέως τύπου
  • αστάρωμα με ασφαλτικό γαλάκτωμα
  • επάλλειψη με ασφαλτικό βερνίκι
  • ολική επικόλληση ελαστομερούς ασφαλτομεμβράνης με ψηφίδα με οπλισμό πολυεστερικό ύφασμα 4,5Κg/m2, Palladien H τιμή για όλα αυτά είναι 4000€ ανευ ΦΠΑ, για 93m2 με 10 ετη εγγύηση.

Ερωτήσεις:

  • Είναι τα υλικά αξιόπιστα;
  • θα έχω μείωση 10 βαθμούς C όπως με διαβεβαιώνει ο κατασκευαστής;
  • επιβαρύνεται η στατικότητα του κτιρίου;(μονοκατοικία  με ισόγειο και 1ο όροφο κατασκευής1965)
  • Είναι πολύ ψιλή η τιμή για αυτά που προσφέρει;

Ευχαριστώ

Με εκτίμηση

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας παρακαλώ. Μένω στο ρετιρέ πολυκατοικίας που από το 2008 χρειαζόταν να γίνει μόνωση της ταράτσας. Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν συμφωνούσαν με αποτέλεσμα σήμερα να έχουν γίνει ζημιές από την υγρασία στο διαμέρισμα μου. 

Συγκεκριμένα, δύο τοίχοι ο βορινός και ο νότιος παρουσιάζουν σκασίματα και ρωγμές, εσωτερικά και εξωτερικά και σε όλο το μήκος του τοίχου.

Τελικά, στην τελευταία συνέλευση που έγινε πριν από δυο μήνες αποφασίσαμε να γίνει μόνωση. Οι υπόλοιποι δέχτηκαν μόνο γιατί ένας από τους καινούργιους ιδιοκτήτες  είναι υδραυλικός και πρότεινε μια μόνωση της τάξης των 300-400 ευρώ την οποία θα κάνει ο ίδιος.

Μπορεί να επέμβει χωρίς να ζητήσει την γνώμη του μηχανικού; Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος της ζημιάς και εαν τίθεται θέμα στατικότητας του κτηρίου. Και είμαι σίγουρη οτι αν και ο υδραυλικός αυτός είχει μεγάλη εμπειρία σίγουρα δεν είναι μηχανικός για να γνωρίζει. Όταν πρότεινα να ζητήσουμε μηχανικό μου αρνήθηκαν με το πρόσχημα ότι ο υδραυλικός ξέρει καλύτερα λόγω εμπειρίας (sic). 

Έχουν δικαίωμα να επέμβουν στην ταράτσα χωρίς τη γνώμη μηχανικού;Μήπως πρέπει να πάω στην πολεοδομία;

Αν φέρω ιδιώτη μηχανικό θα μπορέσουν να μην λάβουν υπόψη την γνωμοδότηση; Μπορείτε παρακαλώ να με συμβουλέψετε πως να κινηθώ γιατί ουσιαστικά δεν έχω ξαναντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικία είναι του 1980. Η ταράτσα έχει ως μόνωση μωσαικό (δεν έχει γίνει ποτέ καμμία συντήρηση) ωστόσο το στηθαίο δεν φαίνεται να έχει κάποια μόνωση.Λόγω κακής κλίσης τα νερά λιμνάζουν από την μια πλευρά της ταράτσας (νοτιοδυτικά) και η υγρασία αρχικα εμφανίστηκε ψηλα στον τοίχο (δηλαδη κάτω από το γείσο) πρώτα στον νότιο τοίχο δημιουργώντας φούσκωμα και σκάσιμο του τοίχου κατα μήκος, και στην συνέχεια στον βόρειο. Το ταβάνι του σπιτιού μου παραδόξως δεν έχει φουσκώματα/σκασίματα. Δεν ξέρω εάν βοήθησα με τα παραπάνω αλλά θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες αύριο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.