Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από εμένα

Έχω μονοκατοικία χτισμένη προ 15ετίας. Η ταράτσα επειδή λίμναζε νερά, είχαμε τότε αποφασίσει και κάναμε κλίσεις και βάλαμε πλακάκια. Το αποτέλεσμα υπέροχο, δεν έχουμε υγρασία, τα νερά φεύγουνε γρήγορα κτλ. Πάντα όμως με έτρωγε το θέμα της θερμομόνωσης, η οποία το γιατί δεν μπήκε και τι θα μπορούσα να είχα κάνει, το καταλαβαίνω είναι άλλη κουβέντα. Βασικά δεν θέλω να χαλάσω τα πλακάκια αφου το αποτέλεσμα με ικανοποιεί. Θέλω μόνο αρχικά να κάνω μία συντήρηση στους αρμούς.

Πρώτη ερώτηση, αν προτείνεται συντήρηση με κάποιο επαλειφόμενο που είναι και για μάρμαρα κτλ ή κάποιο προϊόν με είδικό ρουξούνι που είναι ειδικά για αρμούς;

Από πάνω απο το πλακάκι λοιπόν σκεφτόμουν να βάλω

γεωύφασμα 150gr/m2

εξηλασμένη 5cm

γεωύφασμα 300gr/m2

και πλάκες πεζοδρομίου

αλλά όχι κολλητά. Σκεφτόμουν οι πλάκες να απέχουν 1-1.5 μέτρο, ίσα ίσα να κρατήσουν την πολυστερίνη απο τον αέρα.

Δεν θέλω να φορτώσω με πολύ βάρος την ταράτσα αλλά δεν ξέρω αν το γεωύφασμα είναι ικανό να προστατέψει την πολυστερίνη απο τον ήλιο;

Υπάρχει ίσως και κάποιο επαλειφόμενο για να βάψω τις πλάκες και ας το ξαναπερνάω κάθε x χρόνια.

Η άλλη λύση που θα είχα θα ήταν να ταβανώσω εσωτερικά με γυψοσανίσες, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας για την "τύπου" ανεστραμένη.

Η ταράτσα είναι γύρω στα 120 τμ με περιμετρικό στηθαίο 1μ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

Μεσα απο το προγραμμα εξοικονομω ειπαμε να κανουμε θερμομονωση δωματος και μονο που δεν εχουμε χαθει στις μεταφρασεις απο τις μονωσεις που υπαρχουν και αυτα που δαιβαζουμε .τελοςπαντων θελω να σας ρωτησω εαν εχετε γνωμη για το polithern blu καθως μεαυτο οπως λενε δινεις και ρυσεις και θερμομονωνεις  σημαντικο για κατοικια που δεν μπορει να φορτωθει πολυ.εαν καποιος εχει κανει μονωση με αυτο το υλικο και ειναι ευχαριστημενος ας μας πει την γνωμη του.τελος θα θελαμε η στεγανοποιηση να γινει με επαλοιφομενο και οχι ασφαλτοπανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Ψάχνωντας για μόνωση ταράτσας βρήκα εταιρείες που χρησημοποιούν αφρό πολυουρεθάνης.

Είχα δει σε διάφορα βίντεο να χρησημοποιείται στο εξωτερικό αλλά ποτέ στην ελλάδα.

 

Έχει κανείς γνώμη/άποψη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και από μενα!

Θα ήθελα την βοηθεια σας για θερμομόνωσή. Και υγρομονωση ταρατσας. Η πλακα εχει φτιαχτει ο 1985

Μεσα στην πλακα υπαρχει ηρακλιτης αν το λέω σωστά (πεπιεσμενο φυκι)

Το 2011 έκανα ανεστραμενη μονωση με hyperdesmo πανω αποαυτο εξυλασμενη 5 εκ. Γεωυφασμα και χαλίκι.

Η ταράτσα δεν έχει καλές ρυσεις και είχα σκοπό να φύγει το χαλίκι να γίνουν ρυσεις και μετά κάποια υγρομόνωση,λογο οικονομικων δυσκολιων εχει μεινει η μόνωση όπως προειπα.

Τώρα που σας γράφω εχω μπει στο εξοικονομώ και ψάχνω να δω τι να κανω.εχω μια προσφορά να βάλω κυρίως για να γλυτώσω βάρος , διογκομενη πολυστερινη και με αυτή θα δωθουν οι ρυσεις , θα γίνει επαλειψη με κολες θα μπει υαλοπλεγμα και κάποιο επαλειπτικο για την στεγανοποιηση.με αυτό τον τρόπο θα είναι η ταράτσα ημιβατη

Ηθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος άποψη για την μόνωση αυτη , αν παω σε άλλη μόνωση και κανω ρυσεις γα να μην εχω πολυ βαρος τι πρέπει να βάλω ? Διαβάζω για αφρομπετον -περλομπετον και για υγρομόνωση ασφαλτοπανα ή κάποιο ελαστομερες τυπου hyperdesmo?

Είμαι στα νοτια προαστια και παρότι έχει η ταράτσα έχει  εξυλασμενη κατω κατεβαζει παγωνια ,αλλα φανταζομαι πως αυτό γίνεται λογο οτι δεν είναι καλυμενη και κυκλοφορεί ο αέρας ..

Και κάτι τελευταίο πως θα αποφύγω να να περάσει υγρασία πως τα κάτω αν τυχόν υπάρχει και εγκλωβιστεί με την μόνωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πρόσφατα ολοκληρώθηκε η κατασκευή του σπιτιού μου-ισόγεια μονοκατοικία . Και εγώ ως κλασικός μικροαστός άφησα αναμονές (τα παλούκια της ελπίδας που λέει κάπου και ο κύριος Ροδόπουλος). Σκοπεύω να κάνω επέκταση καθ ύψος στα επόμενα 10 χρόνια. Για να μην κρατά πολλά νερά η πλάκα, έχουμε δώσει μια κλίση του 1%.(+4cm στο κέντρο)

Για θερμομόνωση της στέγης έχουμε βάλει πετροβάμβακα σε επαφή με τη πλάκα και από κάτω (σε απόσταση 40 cm) ψευδοροφή.

-Έχει νόημα για 10 χρόνια να κάνω υγρομόνωση;

-Υπάρχει κάποια οικονομική λύση ;

-Αν κάνω υγρομόνωση, μετά θα μπορώ  να χτίσω, να ρίξω αμμοκονία κλπ  πάνω σ'αυτο το μονωτικό ή θα πρέπει να το αφαιρέσω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οκ, επειδή δεν απαντά κανείς να το κάνω πιο απλό.

Σε πλάκα ταράτσας καινούργια(υπάρχουν κλίσεις και εχει μπει και penetron admix), που πρόκειται να γίνει επέκταση καθ'υψος σε 5-10 χρόνια, για υγρομόνωση(θερμομόνωση εσωτερικά) τι προτείνετε?

ακρυλικό μονωτικό ή τσιμεντοειδές 2 συστατικών?

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρετε καλό υλικό - εφαρμοστεί σωστά - από καλό συνεργείο μικρότερη σημασία έχει αν θα είναι ακρυλικό μονωτικό ή τσιμεντοειδές ή πολυουρεθάνη. Εντάξει έχει, αλλά οι πρώτοι παράγοντες θα μετράνε περισσότερο. Αντοχή σε στάσιμο νερό πάντως δεν έχει τίποτα, παρά τα αντιθέτως διαφημιζόμενα. Εγώ είμαι περισσότερο φίλος των τσιμεντοειδών λόγω καλύτερης διαπνοής. Αλήθεια κλίσεις δώσατε με την πλάκα σκυροδέματος ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δώσαμε στη πλάκα σκυροδεματος

Είναι μακρόστενο κτίριο, μικρή διάσταση περίπου 8 μέτρα, οπότε το σηκώσαμε στη μέση 3-4 cm.οπότε υπάρχει μια κλίση περίπου 1%. Γενικά κρατάει ελάχιστα νερά.

Σκέφτομαι να προτιμήσω το τσιμεντοειδες λογω

-Μικρό κοστος(3-4€/τ.μ.)

-μετά(σε επεκταση καθ υψος) θα μπορώ εύκολα να βάλω τούβλα, πάτωμα κλπ χωρίς να χρειαστεί να το ξηλώσω.

είναι σωστές οι σκέψεις μου?

Edited by macnick
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.