Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Την καλησπερα απο μενα.

 

Με χαροποιει το γεγονος οτι βαλλατε στην ακρη του μυαλο σας την ουσιαστικη συμβολη του μηχανικου.

Χωρις να ξερω το προβλημα και φυσικα δεν μπορω να ενημερωθω απο 5 γραμμες κειμενου, σας λεω οτι το προβλημα δε θα λυθει απο τον υδραυλικο με 300-400Ε.

 

Έχουν δικαίωμα να επέμβουν στην ταράτσα χωρίς τη γνώμη μηχανικού;

 

 

5οροφα αυθαιρετα φτιαχνουν, στην ταρατσα θα κολλησουμε?

 

 

Αν φέρω ιδιώτη μηχανικό θα μπορέσουν να μην λάβουν υπόψη την γνωμοδότηση;

 

 

Εφοσον η "αποψη" του μηχανικου σας δοθει γραπτως και ενυπογραφα, ασφαλως και πρεπει να τη λαβετε υποψη σας.

Αλλα πρεπει να μιλησετε με μηχανικο ο οποιος θα εχει εμπειρια απο αντιστοιχα προβληματα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
 
Επισυνάπτω φωταγραφίες με την κατάσταση της ταράτσας και τις ζημιές ωστε να καταλάβετε καλυτερα τι εννοώ.
 
Με την σειρά είναι η επιφάνεια της ταράτσας, το στηθαίο που βρίσκεται στον βορεινό τοίχο γιατί  από τις άλλες πλευρές έχει κάγκελα και το δώμα,  ο νότιος τοίχος εσωτερικά και εξωτερικά και η γωνία που ξεκινάει στο σκάσιμο του βόρειου τοίχου εσωτερικά και εξωτερικά. Να πω ότι η ρωγμή συνεχίζεται σε όλο το μήκος του τοίχου αλλά δεν μπορούσε να βγεί στην φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω ωστόσο και να φέρω τον μηχανικό οι άλλοι ιδιοκτήτες αποκλείεται να δεχτούν μια πιο ακριβή λύση. Νομίζουν ότι υπερβάλλω και ότι απλως έχει φύγει "λίγη μπογια από τον τοίχο" παρόλο που τους έχω υποδείξει τις ζημιές.Αυτά είπαν στην συνέλευση.

Θεωρείτε ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα; Ισως εάν ζητήσω από την πολεοδομία να έρθει, λέτε μετά να είναι πιο συζητήσιμοι με το θέμα του μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

300-400 ευρώ σου λύνει το πρόβλημα για ένα χρόνο (το καλοκαίρι δεν βρέχει για αυτό είμαι αισιόδοξος ως πρός το χρόνο).Πολεοδομία δεν χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις!Το σωστό είναι να δείτε τι συμβαίνει κάτω από το μωσαϊκό  με κάποιες τομές.Αν τα πράγματα είναι κακά που θα είναι τότε βλέπεις ανάλογα σε ποιά λύση πας.(πχ Ανεστραμμένη μόνωση-ξήλωμα του μωσαϊκού κτλ).Αφού λοιπόν υπολογιστεί το κόστος ανέφερε τους το ανέφερε και τα πλεονεκτήματα μιας μόνιμης(με συντήρηση και σωστή δουλεία εξ αρχης) λύσης και μετά πράττεις αναλόγως 

 

ΥΓ. Τα ρημάδια τα μεταλλικά κάγκελα δημιουργούν προβλήματα πάντα 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα έγκειται κυρίως στο γείσο της ταράτσας (το κομμάτι μετά τα κάγκελα) γιατί αυτό δεν έχει καμμία μόνωση και οι υγρασίες και οι ρωγμές έχουν βγει στο πλάι των τοίχων μου.

Στο ταβάνι δεν έχει βγει ακόμα τίποτα. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

στην πρώτη φωτο και στην τέταρτη βλέπω την υδρορροή (κουτσουνάρα) και βλέπω το πρόβλημα συγκεντρωνεται εκεί οι κλίσεις του δώματος προφανώς είναι εκεί.Τα κάγκελα με την οξείδωση δημιουργούν ρωγμές και περνάει το νερό.Αν δεν δείς  σε αυτήν την περιοχή κάτω από το μωσαικό τι γίνεται δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα όλα τα άλλα που ανέφερα είναι εικασίες

Link to comment
Share on other sites

να μην μιλήσουμε περί διάβρωσης οπλισμού......................αυτή είναι τουλάχιστον εμφανής. Στον μηχανικό σου χθες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν μπόρεσα να βγάλω ακρη με τους υπολοίπους ιδιοκτήτες. Μου λένε ότι "ο μάστορας θα τα φτιάξει όλα" και ότι δεν ακόμα και αν φέρω μηχανικό δεν θα δεχτούν να κάνουν τίποτα παραπάνω. Αν θέλω άλλη μόνωση να την πληρώσω μόνη μου... Επειδή το βλέπω να πάμε δικαστικά, ξέρετε/συνεργάζεστε με κάποιον δικηγόρο με εμπειρία σε τέτοια θέματα; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.