Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια για κλιματιστικό


Julius Caesar

Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με τοποθέτηση κλιματιστικού.

Αν και έχει τοποθετηθεί στον χώρο άλλης ιδιοκτησίας (όριο ιδιοκτησιών η μεσοτοιχία) ψάχνω και πολεοδομικές παραβάσεις καθώς εξέχει πέρα των 40 εκ από την όψη και ούτε ένα μέτρο από το έδαφος.

Μιας και η τοποθέτηση έγινε πριν το 2012 αν και έχω βρει βάσει του ΝΟΚ τις διατάξεις για ύψος και πλάτος προσπαθώ να δω και στον ΓΟΚ.

Γνωρίζει κάποιος να με καθοδηγήσει που να ψάξω;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

για σας εχω 2 αιρκοντισιον σε 1 θερμικη ζωνη, απο τα στοιχεια τους εχω την ψυκτικη ισχυ 2,64kw ανα AC και την rated input cool 1080w. απο οτι μου ειπαν ειναι 10 ετιας για ΕΕR εβαλα 2 και στην ισχυ εβαλα το αθροισμα των δυο δηλαδη 5,28 , τι πρεπει να βαλω σαν b .Στον καταμερισμο στους μηνες εβαλα 0,0,5,0,5,0,5,0,5 (θερινη περιοδο) 

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το "b";;;  Εκτός κι αν εννοείς τον βαθμό απόδοσης των μονάδων, οπότε αφού καταχωρείς τιμή για τον ονομαστικό δείκτη αποδοτικότητας (EER) ή για τον συντελεστή επίδοσης (COP), τότε καταχωρείς β.α.=1.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοω ευχαριστω πολυ!!! εβαλα τις ιδιες τιμες της ισχυς και του βαθμου απόδοσης των μονάδων και στο δικτυο διανομης με κενο χωρο διελευσης. το προβλημα μου ειναι οτι κανω την εκτελεση για να τρέξει το προγραμμα και μου ζηταει το συστημα θερμανσης την στιγμη που εχω δηλωσει απο την αρχη οτι ειναι ξενωνες θερινης λειτουργιας σε ολες τις διακλαδωσεις της επιλογης. (τα συγκεκριμενα ειναι ενοικιαζομενα δωματια αλλα με την μορφη διαμερισματος(υπνοδωματιο, κουζινα , μπανιο) )

Link to comment
Share on other sites

Τα 2,64[kW] του καθενός κλιματιστικού, είναι όλο κι όλο 9016,073 [btu/h]. Που σημαίνει πως δεν πρόκειται για συστήματα με κανένα σοβαρό δίκτυο διανομής ψυκτικού σε πολλαπλές εσωτερικές μονάδες (π.χ. Multi-split η VRF).

Πρόκειται λοιπόν για απλά split-units, δηλαδή αυτά που αποκαλούνται από την ΤΟΤΕΕ "τοπικές αντλίες θερμότητας", που σημαίνει ότι <<Σε περίπτωση τοπικών μονάδων που δεν διαθέτουν δίκτυο διανομής (π.χ. τοπικές αντλίες θερμότητας), τότε το πεδίο της ισχύος πρέπει να μένει κενό>>.

Επίσης, δεν αφήνεις κενό το κελί της διέλευσης σωληνώσεων κι ας είναι πολύ μικρό το δίκτυο. Βαθμό απόδοσης δικτύου διανομής (1 για τοπικές αντλίες θερμότητας) και τερματικών μονάδων (nem,t = nem / fim = 0,93/0,97 = 0,959 για τοπικές αντλίες θερμότητας), σύμφωνα με τα γραφόμενα στην ΤΟΤΕΕ.

 

Όσον αφορά στη θέρμανση, πιάνει Απρίλιο και Οκτώβριο, ανάλογα με την κλιματική ζώνη. Δες στην 2.3. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, την περίοδο λειτουργίας σε μήνες για ξενώνες θερινής λειτουργίας (Απριλ. ως Οκτωβρ.) και την παράγραφο που αναφέρεται στις περιόδους θέρμανσης και ψύξης.

Αδικαιολόγητα πολλά κενά στο διάβασμα (όχι ανάγνωση) των ΤΟΤΕΕ και της βοήθειας του λογισμικού....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα για τους δείκτες COP και EER με βάση το παρακάτω ταμπελάκι ενός παλιού κλιματιστικού;

 

https://www.dropbox.com/s/erpdk2lpi57te2a/20170320_194804.jpg?dl=0

 

Το κλιματιστικό ίσως αγοράστηκε και εγκαταστάθηκε γύρω στο 1998 1999.

 

ΥΓ: Καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

COP (heating) = 3,806 [kW] / 1,20 [kW] = 3,17.

EER (cooling) = 3,514 [kW] / 1,18 [kW] = 2,98.

Ή βρίσκεις την καταναλισκόμενη (input power), για cosφheating = 0,961, 230V και 5,2A & cosφcooling = 0,983, 230V και 5A.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

COP (heating) = 3,806 [kW] / 1,20 [kW] = 3,17.

EER (cooling) = 3,514 [kW] / 1,18 [kW] = 2,98.

Ή βρίσκεις την καταναλισκόμενη (input power), για cosφheating = 0,961, 230V και 5,2A & cosφcooling = 0,983, 230V και 5A.

 

Τα cosφ από που τα βρήκες, από το manual;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.