Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια για κλιματιστικό


Julius Caesar

Recommended Posts

Ανέβασμα φωτογραφιών με απλό τρόπο, δηλαδή σαν συνημμένα αρχεία: "Χρήση πλήρους επεξεργαστή κειμένου" > στο "επισυνάψτε αρχεία" πατάς στο "αναζήτηση" και επιλέγεις το αρχείο που θες και στην συνέχεια πατάς το "επισύναψη αρχείου".

Μπορείς και μέσω του εικονιδίου "Image" αν την έχεις ανεβάσει σε κάποιο (δωρεάν συνήθως) σχετικό site.

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά της εξωτερικής μονάδας είναι που σου χρειάζονται. Όχι της εσωτερικής.

Τι θες από τα χαρακτηριστικά της εξωτερικής, πέρα από την αποδιδόμενη ψυκτική/θερμική θερμική ισχύ; Τα COP/EER και αν δεν τα δίνει, τότε κάποια άλλα στοιχεία για να υπολογίσεις την καταναλισκόμενη (απορροφούμενη) ισχύ, που μπορεί όμως και να την δίνει. Εάν δεν την δίνει, τότε θέλεις τα nominal current (A), την τάση λειτουργίας (230V ή 400V) και το cosφ. Το τελευταίο συνήθως δεν το δίνουν, οπότε θεώρησέ το ίσο με την μονάδα. Πολλαπλασιάζεις αυτά τα τρία, ένταση*τάση*cosφ, (P=U*I*cosφ στο μονοφασικό και P=3^(1/2)*U π *Iπ*cosφ) και έχεις την απορροφούμενη ισχύ για ψύξη και θέρμανση αντίστοιχα. 

 

Διαιρείς την αποδιδόμενη με την απορροφούμενη και έχεις τα COP/EER.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ... Μαλλον δεν εχω τπτ απο ολα αυτα...Το προβλημα μου ειναι στο τι θα βαλω στο πεδιο της ισχυος...σαν cop μπορω να βαλω συστημα 20ετιας...μιας κι εειναι οντως 20ετιας

post-97014-0-99562400-1504123156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν μπορει καποιος να με βοηθησει μιας κ οι περιπτωσεις π μ τυχαινουυν ειναι μια προς μια...


1)Κουφωματα συνθετικα με μονο τζαμι...στο ΤΕΕΚΕΝΑΚ που δουλευω περναω τα δεδομενα και μ βγαζει μνμ ''ο συνδυασμος που επιλεξατε δεν υπαρχει...εισαγετε εγκυρη τιμη U-value. Τι κανω? Πηγα να το υπολογίσω με τον τυπο της τοτεε αλλα και βγηκαν κατι u=4.83 χειροτερα κι απο ξυλινα!! Με προβληματισε ομως που ενω μπορουσα να τα επιλεξω απο την λιστα μου εβγαζε μετα αυτο το ακυρο μνμ.


2) Στον εξαερισμο εχω μηχανημα με καναλια..αλλα δεν εχω κανενα απολυτως στοιχειο και η προσβαση σε μενα δεν υπαρχει...


3) Επισης επειδη σε ολους τους τοιχους εχω γυψοσανιδα και πισω απο αυτην τοιχοποια... Το εμβαδον που χρησιμοποιω ειναι αγνοωντας την γυψοσανιδα σωστα? α


Γενικοτερα χαμος!!!


Edited by ilgi
Link to comment
Share on other sites

COP και EER 20-ετίας και θερμική ψυκτική ισχύ (στην παραγωγή) ...με το μάτι στο περίπου :mrgreen:. Έτσι κι αλλιώς για τις α/θ δεν παίζει και κανένα ρόλο* η θερμική/ψυκτική ισχύς, αφού και το Κ.Α. θεωρεί και αυτό α/θ. Τι άλλο να κάνεις για τα λ7 της αμοιβής;

 

1). Σου βγάζει το παραπάνω μήνυμα γιατί στην επιλογή χρησιμοποιεί τιμές από τον πίνακα 3.12. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010. Αυτός είναι πολύ απλοϊκός και δεν περιέχει πουθενά τον συνδυασμό που έχεις να καταχωρήσεις. Οπότε καταχωρείς με το χέρι (πληκτρολογείς) αυτά που υπολογίζεις μόνος σου.

Λογικό να σου βγάζει χειρότερο και από τα ξύλινα κουφώματα Uw, αφού τα απλά συνθετικά (πολυουρεθάνης) έχουν συντελεστή πλαισίου Uf = 2,80 [W/(m2*K)] > 2,20 [W/(m2*K)] που είναι των απλών ξύλινων (~27,3% μεγαλύτερο). Έχεις και μονό υαλοπίνακα...

 

2). Βάλε θεωρητικό σύστημα. Αλλιώς θέλει μετρήσεις και πρόσβαση, που δεν την έχεις.

 

3). Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

* Παίζει ρόλο, στο αν καλύπτονται οι θερμικές/ψυκτικές απαιτήσεις, αλλά θα έπρεπε να αντιμετωπίζονταν σοβαρά όλο εκείνο το εκείνο το κομμάτι που λέγεται <<Ποιότητα Εσωτερικού Περιβάλλοντος>> :sad:.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΤΟΤΕΕ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΟΝΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ , ΒΑΖΩ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ Η ΤΑ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗΝ ΘΖ ΤΟΤΕ ΠΕΡΝΑΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΘΕΩΡ.ΣΥΣΤΗΜΑ;;

 

Παρακαλώ, μη γράφετε με κεφαλαία.

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω τρια κλιματιστικα σε διαμερισμα 98 τ.μ. , δυο 18 αρια και ενα 12 αρι , και εχοντας τα τεχνικα χαρακτηριστικα του ενος γιατι των αλλων δυο που ειναι παλια σχετικα (απο το 2006) , πως τα καταχωρω ;;σαν ενα συνολικο και με τι cop kai eer

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω μόνο την ψύξη για να κλείσω ένα ΠΕΑ αύριο πρωί, και η πινακίδα είναι αυτή παρακάτω. Μετέτρεψα την ισχύ που αναφέρει σε hp σε kw (1,865) και τα BTU  επίσης σε kw και τα διαίρεσα για να βρω το EER (το κλιματιστικό πρέπει να είναι άνω της 10ετίας). Μου βγαίνει 3,93 που μου φαίνεται τεράστιο. Καλά έκανα ή εντελώς άκυρο και απλά να το πάρω 2,2 με τη νέα ΤΟΤΕΕ;

 

Δυστυχώς για το μοντέλο του A/C δεν βρίσκω απολύτως τίποτα στο ίντερνετ. Το site της εταιρίας είναι για τα θηρία.

post-25949-0-70528100-1521067097_thumb.jpg

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Ψυκτική ικανότητα  = 25000 BTU/h = 7.327 W

ισχύς κατανάλωσης = 13 Α x 230 V = 2.990 W

eer = 7327 / 2990 = 2.45

 

Υ.Γ. Η ισχύς κατανάλωσης πρέπει να πολλαπλασιαστεί με κάποιο συντελεστή ισχύος, που περίπου είναι 0,8.

Επειδή όμως πρέπει να προστεθεί και η κατανάλωση του εσωτερικού μηχανήματος που είναι 100 με 200W, θα έλεγα καθώς δεν έχεις ακριβή στοιχεία, να το αφήσεις 2,45.    

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν έψαχνα, την ισχυ κατανάλωσης... Τελικά το έκλεισα με το 3,93 EER, γιατί βιαζόντουσαν για μια ενοικίαση. Είδα ότι και 2,2 να έβαζα δεν μου άλλαζε το βαθμό, μόνο λίγο την κατανάλωση ενέργειας. Τελικά ήταν λάθος και οι 2 προσεγγίσεις μου. Σε ευχαριστώ πολύ, θα το έχω υπ'ίοψη  μου τουλάχιστον όταν ξανασυναντήσω τέτοια πινακίδα!

 

Βλακεία μου που δεν το σκέφτηκα, είναι σχετικά απλή φυσική... Αλλά αυτά παθαίνεις όταν τελειώνεις ΠΕΑ στις 1 τη νύχτα.

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.