Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτημα στους στατικούς για κατασκευή έρκερ


 
ARS

Recommended Posts

Δηλαδή αν δεν υπάρχει από τη μέσα πλευρά πλάκα δεν μπορεί να γίνει ο πρόβολος;

Όχι ότι μια παχιά εσωτερική πλάκα δεν κάνει αυτά που λες δημιουργώντας ένα αντίβαρο, αλλά νομίζω ότι απλώς μια μικρότερου πάχους πλάκα θα είχε ως συνέπεια μεγαλύτερη στρεπτική καταπόνηση της στηρίζουσας του προβόλου δοκού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η σύνδεση προβόλου με εσωτερική σχετικά ευκαμπτη πλάκα,δημιουργεί στην πάκτωσή του ενδοτικότητα,(ελαστική πάκτωση),με αποτέλεσμα την αυξηση της ελαστικης παραμόρφωσης του άκρου του,σε σχέση με την πλήρη πάκτωση - απλά: βέλος προβόλου με πλήρη πάκτωση<<βέλος με ενδόσιμη πάκτωση.Αν δεν έχεις μέσα πλάκα μπορεί να γίνει πρόβολος σε δοκό υπό στρέψη ,αλλά θα έχει ενδόσιμη πάκτωση ,και αρκετά μεγαλύτερο βέλος. (σημειώνω πως ένας ισοστατικός φορέας(π.χ προβολος)που στηρίζεται ελαστικά παρουσιάζει ακριβώς την ίδια ένταση που θα είχε αν στηριζόταν ακλόνητα,όχι όμως και την ίδια παραμόρφωση).Η μέσα δύσκαμπτη(παχιά) πλάκα ουσιαστικά αποτελεί έκφραση ενός πολύ δυσκαμπτου στροφικού ελατήριου στη ρίζα του προβόλου που μας δίνει την δυνατότητα να το δεχθούμε υπολογιστικά ως ακλόνητο,ενώ ευκαμπτη ή καθόλου εσ.πλάκα προσωμειάζεται με στροφικό ελατήριο αρκετά ευκαμπτο ,που οδηγεί όπως είπα , κατα περίπτωση,σε μεγαλύτερη ελαστική παραμόρφωση, το ελευθερο άκρο του προβόλου.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά δεν πρέπει να εξετάζει κανείς πέρα από το πάχος της εσωτερικής πλάκας:

1) το μήκος της εσωτερικής πλάκας κάθετα στη δοκό στήριξης του προβόλου

2) τη διατομή της δοκού στήριξης του προβόλου

3) τα υποστυλώματα ή τοιχώματα στα άκρα της δοκού στήριξης του προβόλου

4) το μήκος της δοκού στήριξης του προβόλου

 

Πώς μετράται η ελαστικότητα της πάκτωσης;

 

Με λίγα λόγια δεν είναι κάθε περίπτωση διαφορετική για να καταλήξουμε σ' ένα γενικό συμπέρασμα ότι η διαφορά των παχών εσωτερικής πλάκας και προβόλου πρέπει να είναι όχι πάνω από 3 ή 5cm;

 

Τελικά το πρόβλημα είναι λειτουργικότητας (βέλος κάμψης) και όχι αστοχίας. Αν λοιπόν δώσουμε μια εμπειρική υπερύψωση στο ελεύθερο άκρο του προβόλου, όπως εμπειρική είναι και η διαφορά των παχών, δε θα είμαστε ΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

φίλε Χάρη πιστευω όλα παίζουν ρόλο (λιγότερο κάποια ,λίγο περισσότερο άλλα)

Η απάντηση που έδωσα η αρχική ,είχε ως στόχο την ελαχιστοποιηση των παραμορφώσεων,με σημαντικότερο κατα τη γνώμη μου το θέμα της ελαστικής ή μή πάκτωσης.Για να αναφερθώ και σε άλλα θέματα γενικότερης διαμόρφωσης πρέπει να υπάρχει κάποιο σχέδιο ,ώστε να σχολιάσω και κάποια άλλα στοιχεία πιθανόν επιβαρυντικά.

 

Προσωπικά σε σημαντικού αναπτύγματος προβόλους,περαν των ,ανα περίπτωση,άλλων μέτρων, δημιουργώ συνθήκες <<ακλόνητης>>στήριξης προβόλου και ένα πολύ καλό μέτρο είναι η εσωτερικά δύσκαμπτη πλάκα. Το πόσο μικρότερη εξαρτάται απο πολλά,εγώ θέλω διαφορά 2εως max 4 εκ.

 

-Η στροφή της πάκτωσης εξαρτάται απο τον συντελεστή ελαστικής πάκτωσης

που σχετίζεται σε κάποιο φορέα :με το μήκος και τη μορφή του εξεταζόμενου στοιχείου ,μέτρο ελαστικότητας και ροπή αδράνειας-πιστευω δεν υπάρχει λόγος να παραθέσω αναλυτικούς τύπους,αφού υπάρχουν στην βιβλιογραφία και φυσικά δεν ενδύκνειται να υπολογίζεται αναλύτικά για κάθε μελέτη προβόλου που θα κάνουμε! εγώ το ανάφερα για να τεκμηριώσω θεωρητικά κάπως την άποψή μου--

 

Επίσης άσχετα αν επιλέξω υπερύψωση,πάντα κοιτάω να έχω και <<ακλόνητη>> πάκτωση - σχεδόν πάντα σε σημαντικούς προβόλους >2.20μ.

Link to comment
Share on other sites

ΣτέφανοςΒ

Δεκτό αυτό που κάνεις αλλά νομίζω από τη μια δεν σε εξασφαλίζει, πχ όταν η εσωτερική πλάκα είναι μικρού μήκους κάθετα στη δοκό και από την άλλη είναι "υπερβολική" (κατά τη δική μου άποψη) όταν πχ η δοκός στήριξης του προβόλου είναι μικρού μήκους, ισχυρή και στηρίζεται σε τοιχώματα.

 

Ο υπολογισμός του βαθμού πάκτωσης στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω ότι είναι και τόσο απλός.

Αν έχεις κάποιο τύπο ή κάποια σχετική βιβλιογραφία που να είδες κάτι τέτοιο θα σου ήμουν ευγνώμων αν την παραθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Δεν μπορεί απάντηση 5 σειρών να καλύψει όλες τις παραμέτρους όλων των υποπεριπτώσεων-μάλλον αυτό θα μπορούσε να είναι διπλωματική εργασία σε σχέση και με τους συντελεστές πάκτωσης :lol: .

 

Εγώ αυτό που είπα εξαρχής είναι ότι ΓΕΝΙΚΑ η ακλόνητη πάκτωση δίνει μικρότερη παραμόρφωση-δεν το παρουσίασα σαν πανακια-αλλά σαν ΕΝΑ βοηθητικό μέτρο.

 

Δεν μίλησα για εξασφάλιση,εσύ το αναφέρεις.

 

θέλω να ρωτήσω πρακτικά τώρα: εσύ Χάρη σε πρόβολο με l=2.5μ με πάχος 24ε. και γενικά σωστή -μη προβληματική διαμόρφωση όλων των άλλων στοιχείων (έστω ιδανική),η μέσα πλάκα είναι ΟΚ λόγω διαστάσεων και συνθηκών στήριξης με πάχος 16εκ-Τι θα κάνεις ,θα την αφήσεις 16 ,πόσο θα την κάνεις;

 

Γενικά η επιδίωξη να έχω ακλόνητη στήριξη-δυσκαμπτη εσωτερική πλάκα και αναφορά στους συντελεστές γίνεται σε αρκετά βιβλία, πολύ καλό είναι η '' ΣΤΑΤΙΚΗ ΤΩΝ ΔΟΜΙΚΩΝ ΦΟΡΕΩΝ'' Λ.ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ-καθ.ΕΜΠ-εκδ.ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα κατασκευαστικά μέτρα για το περιορισμό του βέλους είναι η διάταξη θλιβόμενου οπλισμού,επιπλέον τοποθέτηση εφελκυόμενου οπλισμού,υπερύψωση του ξυλοτύπου(όχι περισσότερο από το επιτρεπόμενο),προσθήκη δοκών(αν είναι εφικτό).Επίσης περιορισμός των τάσεων για τα φορτία λειτουργίας και Lπροβόλου<0.5 Lανοίγματος.

Link to comment
Share on other sites

Στέφανος Β

Πλάκα πρόβολος μήκους 2,5μ έχει απαιτούμενο d=20cm, άρα h=d+2-2,5cm=22-22,5cm.

 

Ναι, κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια και αυτό ήθελα να τονίσω.

Ότι δηλαδή υπάρχουν πολλοί παράγοντες απ' τους οποίους εξαρτάται το αν θα αυξήσω το πάχος της εσωτερικής πλάκας ή θα το αφήσω 15cm.

 

Ένας ακόμα δείκτης που μας δείχνει τι χρειάζεται να γίνει με το πάχος της εσωτερικής πλάκας είναι η ροπή της πλάκας αυτής στη στήριξη και η σύγκρισή της με αυτήν του προβόλου.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μια τετοια διατομη (στην τομη που επισυναπτω ) θα ηταν καλο αν ειχε μηκος προβολου 7.5 μ και πλατους 0.35 μ (ο κάτω πρόβολος) να δεθεί με τον πάνω πρόβολο με καποιες ακραιες κολωνες για τη κοινη μετατόπιση τους?

Πως θα προμοιωναται κατι τετοιο?

Προτεινω να λυνουμε τον προβολο με ιβ. και βαρος τοιχοποιιας και προσθετουμε την ροπη που βρισκουμε στην υπαρχουσα ροπη από εξώστη , για ευρεση ολικού οπλισμου δοκού...

Αν μπορει καποιος να βοηθησει...

38013714en6.th.png

 

57690298jf3.th.png

 

kapoia voitheia?

 

στο 0,35 βάζεις και το πλάτος της δοκού έτσι; (25cm)

άρα σου μένει πρόβολος 10cm. δε νομίζω οτι είναι τόσο σημαντικό διότι το ύψος της τοιχοποιίας είναι μικρό άρα μικρό φορτίο και επίσης και ο μοχλοβραχίονας είναι μικρός (5cm). Κάντο όπως είπες και θα είσαι καλυμένος. Αν ο πρόβολος στο άνοιγμα των 7,5m ακουμπάει απο κολώνα σε κολώνα άφησε 5cm κατά την σκυροδέτηση για να μην λειτουργήσει ώς αυξημένη διατομή δοκού και σπάσει τον στύλο σε σεισμό (ικανοτικός σχεδιασμός)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.