Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΕΕΠ


kpapaxr

Recommended Posts

Ειναι κανεις σε εταιρεία 3ης και πάνω τάξης;

 

Μου είπαν χωρίς να έχω κάτι απτό οτι οι εταιρείες με ενημερότητα πτυχίου παίρνουν και δεύτερη βεβαίωση ΜΕΕΠ. Ισχύει; Ξέρει κανεις κάτι;

 

Θα πάρω αύριο τηλ στο ΜΕΕΠ να ΔΩ τι θα μου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρήκα αυτήν την παράγραφο σε μια διακήρυξη έργου

 

στο άρθρο 23.2.2 της Αναλυτικής Διακήρυξης:

Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται σε πρωτότυπα ή (κατ’ επιλογή του διαγωνιζόμενου) σε νόμιμα επικυρωμένα φωτοαντίγραφα (κατά τις διατάξεις του άρθρου 11 του ν. 2690/99 όπως ισχύει). Αντί επικύρωσης των φωτοαντιγράφων αρκεί η υποβολή (μαζί με τα φωτοαντίγραφα μέσα στο φάκελο δικαιολογητικών) υπεύθυνης δήλωσης του νόμιμου εκπροσώπου της διαγωνιζόμενης επιχείρησης κατ άρθρο 23.3.2 της αναλυτικής διακήρυξης περί του ότι τα υποβαλλόμενα στοιχεία είναι φωτοαντίγραφα του πρωτοτύπου

 

ελπίζω να βοήθησα κάπως

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς έγραφε η διακήρυξη ενός έργου όπως το έχω αντιγράψει και έχω σημείωση με κόκκινο

 

Έτσι ακριβώς έγραφε η διακήρυξη ενός έργου όπως το έχω αντιγράψει και έχω σημείωση με κόκκινο

Τα φωτοαντίγραφα πτυχίου ισχύουν για εταιρείες που έχουν ενημερότητα πτυχίου αρκεί να το αναφέρει η διακήρυξη 

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λέει ο varxo στο #5.

Δες και αυτό:

•Δ17γ/09/179/2006.ΕΓΚ30.Συμμετοχή σε διαγωνισμούς δημοσίων έργων που εμπίπτουν στην κοινοτική Οδηγία, με αντίγραφο της βεβαίωσης πτυχίου του ΜΕΕΠ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δείτε σε μια πρότυπη διακύρηξη τύπου Β"

 

Αρθρο 4 , 4.1.δ.

 

...ελέγχει την πρωτότυπη βεβαίωση εγγραφής στο Μ.Ε.Ε.Π. και την επιστρέφει αμέσως, αφού πρώτα διαπιστώσει ότι στο φάκελο υπάρχει αντίγραφο αυτής...

 

Το παραπάνω, ισχύει για να μην πηγαίνει ένα ΜΕΕΠ σε πάνω απο μια δημοπρασίες ταυτόχρονα. Για τα μικρά ΜΕΕΠ ισχύει ντε φάκτο. Τωρα για 4ης, 5ης και βάλε, δε γνωρίζω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε διαγωνισμούς έργων που εμπίπτουν λόγω προϋπολογισμού στο πεδίο εφαρμογής των οδηγιών 2004/18 και 2004/17 εφαρμόζεται η διακήρυξη τύπου Α.

Στο Άρθρο 23: Δικαιολογητικά

 

Κάθε Εργοληπτική Επιχείρηση που συμμετέχει στη δημοπρασία, μεμονωμένα ή ως μέλος Κοινοπραξίας, οφείλει να αποδείξει ότι πληροί τις απαιτήσεις του άρθρου 21 και ότι διαθέτει τα προσόντα του άρθρου 22, προσκομίζοντας σε πρωτότυπο ή νομίμως επικυρωμένο (κατά το άρθρο 11 του ν. 2690/99 – ΦΕΚ Α΄ 45) αντίγραφο, τα παρακάτω δικαιολογητικά:

 

23.1                Δικαιολογητικά επαγγελματικής εγγραφής

 

α.  Προκειμένου περί Εργοληπτικής Επιχείρησης εγγεγραμμένης στο Μ.Ε.Ε.Π., πιστοποιητικό εγγραφής σε αυτό, στην τάξη και κατηγορία που ορίζεται στο άρθρο 21 της παρούσας. 

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μαλώνουμε εξαρτάται από την διακήρυξη του εκάστοτε διαγωνισμού και τις τάξεις του πτυχίου που μπορούν να πάρουν μέρος

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει ο Varxo.

Αν θες κάτι παραπάνω μπορείς να δεις εδώ 

http://www.spedeth.gr/site/UserFiles/prosboli%20diakir.doc.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λύθηκε το μυστήριο.

 

Η μια δημοπρασία ήταν με διακυρηξη τύπου Α και η άλλη με διακυρηξη τύπου Β.

 

Ευχαριστώ τους συναδέλφους που μας έλυσαν την απορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.