Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιμνιοστάσιο και διαχείριση υγρών αποβλήτων


Adavis

Recommended Posts

καλησπερα.εχω αναλαβει τη νομιμοποιηση αυθαιρετου ποιμνιοστασιου. Η μελετη περιβαλλοντικων επιπτωσεων εμπιπτει στην κατηγορια Β4.Απ'οτι διαβασα στο site εχω δικαιωμα υπογραφης γι αυτη τη μελετη ως διπλ.πολιτικος μηχανικος.γνωριζει κανεις που μπορω να βρω τη σχετικη νομοθεσια που να αποδεικνυει οτι εχω δικαιωμα υπογραφης;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Χρειάζομαι επειγόντως την βοήθειά σας!!!!!!!!!

Σε υπάρχον ποιμνιοστάσιο έκανα μελέτη διάθεσης υγρών και στερεών αποβήτων και ανέφερα ότι επειδή έχουμε θερμή στρωμνή δεν έχουμε υγρά απόβλητα. Από την Δ/νση Υγείας μου επιστρέψανε τον φάκελο και μου είπανε ότι αποκλείεται να μην υπάρχουν υγρά απόβλητα, έστω και από το προσωπικό! πρέπει να κάνω μελέτη με βόθρο? Μόνο για το ένα άτομο?

Πρέπει να γράψω κάτι άλλο?

Κάτι ακόμη, η άδεια οικοδομής του ποιμνιοστασίου έχει βγει το 1990, από τότε ο ιδιοκτήτης έχει προσθέσει και άλλα κτίσματα σε συνέχεια του ποιμνιοστασίου χωρίς να τα έχει νομιμοποιήσει, αυτά πρέπει να τα δείξω? δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω γιατί επείγει η άδεια λειτουργίας

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν υπάρχει οικίσκος για το ένα άτομο τότε είναι υπερβολή να σου ζητήσουνε να υπολογίσεις βόθρο. Αν υπάρχει οικίσκος τότε επιβάλλεται.και βέβαια πρέπει να βγάλεις οικοδομική άδεια για το βόθρο(εκτός αν είναι υφιστάμενος).

Για τα αυθαίρετα κτίσματα μπορείς να ακολουθήσεις τη διαδικασία "εξαίρεση από κατεδάφιση" αν βέβαια είναι κατασκευασμένα πριν το 2003. Αν είναι αργότερα κατασκευασμένα αναγκαστικά πρέπει να΄βγάλεις οικοδομική άδεια για αυτά.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ.Βόθρος δεν υπάρχει και δεν υπαρχει και οικίσκος. Τι πρέπει να γράψω για τα υγρά απόβλητα?

Τα κτίσματα είναι ππιν το 2003. Για να ζητήσω εξαίρεση από καταδάφιση τι χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι λίγο περίεργη η κατάσταση. Υπάρχει οικίσκος, υπάρχει και μόνιμος βοσκός αλλά δεν υπάρχει τουαλέτα. Υποθέτω ότι η Δ/νση Υγιεινής όταν θα δει τον οικίσκο θα θεωρήσει ότι υπάρχει τουαλέτα, άρα πάω στο σύστημα σηπτικής δςξαμενής - βόθρου.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όμως μετά θα θέλεις και οικοδομική άδεια για την κατασκευή και έλεγχο για την τελική άδεια διάθεσης λυμάτων, οπότε αξίζει να πας μια βόλτα να δεις αν μπορείς να τους πείσεις ότι δεν υπάρχει τουαλέτα (αν όντως βέβαια ισχύει αυτό και δεν βρουν καμιά στον έλεγχο). Γιατί μερικές φορές λέμε για τις υπηρεσίες αλλά και οι πελάτες δεν πάνε πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.