Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιμνιοστάσιο και διαχείριση υγρών αποβλήτων


Adavis

Recommended Posts

Το έχω δει, δεν έχει τουαλέτα. Την ο.α για τον βόθρο ποιος θα την ζητήσει? Στην μελέτη διάθεσης υγρών και στερεών αποβλήτων θα δείξω την θέση του βόθρου και μέχρι να γίνει η αυτοψία θα έχει κατασκευασθεί. Το 70% των κτηρίων πάει για εξαίρεση από κατεδάφιση, αυτό δεν μπορεί να γίνει και με τον βόθρο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανονικά αφού πάρεις την έγκριση από τη Διεύθυνση Υγείας για τη μελέτη διάθεσης, κάνεις αίτηση στην πολεοδομία του Δήμου για την τελική άδεια διάθεσης λυμάτων. Εκεί γίνεται έλεγχος και μπορεί να ζητήσει την οικοδομική άδεια αν στην αρχική άδεια δεν υπάρχει βόθρος. Αν και νομίζω ότι οι παραπάνω σταματούν στην έγκριση και δε ζητάνε άδεια διάθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθειααααααα!!!!!!

 

Κάμω την μελέτη διάθεσης υγρών και στερεών αποβλήτων για ποιμνιοστάσιο. Ακριβώς δίπλα στο ίδιο κτήμα έχουν και ορνιθώνες με 30 περίπου κότες - πάπιες - χήνες όχι για εμπορική εκμετάλλευση για την οικογένειά τους. Πρέπει να υπολογίσω τις κότες στα ισοδύναμα?

Να τις υπολογίσω στο ζωντανό βάρος των ζώων της μονάδας?

 

H κοπροσωρός τι διαστάσεις έχει συνήθως? στο ΦΕΚ 477β/2000 αναφέρει μόνο το ύψος

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς δίπλα στις εγκαταστάσεις? θα καταλήγουν απόβλητα από τους ορνιθώνες με κάποιο τρόπο στις εγκαταστάσεις της μονάδας? Αν ναι τότε το αναφέρεις σε μια παράγραφο αλλά δε σου αλλάζουν τους υπολογισμούς πρακτικά. Διότι αν κάνεις τους υπολογισμούς θα δείς ότι μιλάμε για διαφορά μικρότερη από το 1% ίσως και 0,1% της χωρητικότητας της κοπροσωρού. Τις διαστάσεις τις βγάζεις εσύ με τη διαστασιολόγηση που κάνεις ανάλογα τον αριθμό των προβάτων (αφού μιλάμε για ποιμνιοστάσιο).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για την μελέτη διάθεσης υγρών και στερεών αποβλήτων γνωρίζει κανείς πως υπολογίζεται ο όγκος των ομβρίων? τι χρειάζεται να αναφέρω? μου το ζητάνε από την Δ/νση υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις στοιχεία της βροχόπτωσης από την ΕΜΥ. Μην ξεχάσεις να δώσεις κλίση στο δάπεδο ώστε τα όμβρια να συλλέγονται και να καταλήγουν στην σηπτική.

 

Επίσης μπορείς να έχεις την κοπροσωρό κάτω από υπόστεγο ώστε να μην βρέχεται.

Link to comment
Share on other sites

Από την Δ/νση Υγείας μου είπανε να έχω μόνο στεγανό βόθρο και όχι το σύστημα σηπτική δεξαμενή - απορροφητικός βόθρος ( τουλάχιστρον ο στεγανός είναι της αρμοδιότητάς τους). Επιτρέπεται τα όμβρια να πέφτουν στον βόθρο?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες καλά; Αυτό το περι αρμοδιότητος σίγουρα δεν ισχύει, άλλωστε το σύστημα σηπτικού-απορροφητικού δεν το βγάζουμε απ' το μυαλό μας, αλλά από την εγκύκλιο του υγειονομικού. Μήπως η απαίτηση για στεγανό πηγάζει από κάποια ιδιομορφία της περιοχής (πχ. υπόγεια ύδατα);

 

Σε τελική ανάλυση για υπολόγισε αυτός ο στεγανός πόσο συχνά θα θέλει άδειασμα...

 

Για τα όμβρια τώρα, όταν η κοπρωσορός βρέχεται δημιουργούνται σταγγίσματα, αυτά φυσικά και θα πρέπει να καταλήξουν στην αποχέτευση μαζί με τα υπόλοιπα απόβλητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.