Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Σε σχέση με το τελευταίο παράδειγμα του archAD

1.Απο την παραπάνω συζήτηση μου έγινε ξεκάθαρο :

Υποκείμενος χώρος = Χ , Σοφίτα και σκάλα = Χ/2 και δεν προσμετράτε στη δόμηση. (Θα μπορούσε κάποιος να μου παραπέμψει το σημείο που αυτό ορίζεται ; Το λέει ρητά για το πατάρι , δεν βρίσκω όμως κάτι αντίστοιχο για την σοφίτα.)

 

2.Δεν μου είναι  όμως σαφές το εξής :

Αφαιρείται η σκάλα από τον υποκείμενο της σοφίτας όροφο στα πλαίσια των 12 τ.μ. κλιμακοστασίου που μπορώ να αφαιρέσω από τη δόμηση;

 

Ευχαριστώ 

Edited by vkargakou
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έχει πέσει στα χέρια μου οικοδομική άδεια ενοικιαζόμενων κατοικιών του 2019, σε οικισμό της Χαλκιδικής κάτω των 2000 κατοίκων.

Το οικόπεδο είναι 1000m2, και η επιτρεπόμενη δόμηση 400m2.  Η πραγματοποιούμενη δόμηση έιναι 220m2 και έχει και πατάρια συνολικού εμβαδού 60m2 που δεν τα μετράει στη δόμηση, δηλαδή άνω του 10% της επιτρεπόμενης δόμησης. Μου διαφεύγει κάτι στο νόμο ή απλώς είναι λάθος το συγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης?

Ευχαριστώ

 

Edited by CAPRICE_
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται συμβατική δόμηση 240 τμ και 40 τμ ξηράς δόμησης. Έκανε 220 τμ συμβατική δόμηση και 60 πατάρια. Συνολικά πάλι 280 τμ έχει. Άρα σωστό.

 

υγ Εκ των υστέρων είδα το οικόπεδο 1000τμ. Κάτι δεν πάει καλά ... με το οικόπεδο ίσως ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάτι περίεργο ούτε στο τοπογραφικό... Είναι 4 κατοικίες των 55m2 η κάθε μία και οι 2 εξ αυτών διαθέτουν πατάρι. Εν τω μεταξύ έχω υποψήφιο πελάτη που το λέω ότι τα πατάρια επιτρέπονται ως το 10% της δόμησης και μου έφερε αυτό το τοπογραφικο και το διάγραμμα κάλυψης της παραπάνω άδειας για να μου πει ότι "αυτός έβγαλε παραπάνω m2 πατάρια" και φοβάμαι μήπως βγω και εκτεθειμένος επειδή δεν γνωρίζω κάτι...

Εκτός κι αν ισχύει κάτι διαφορετικό λόγω του ότι θα είναι τουριστικά/ενοικιαζόμενα διαμερίσματα.

 

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 181Δ

δ) Για κτήρια τουριστικών και αμιγώς επαγγελματικών χρήσεων ο σ.δ ορίζεται ως εξής:

- για τα πρώτα 1000 τ.μ. της επιφανείας του γηπέδου ο σ.δ ορίζεται σε 0,6

Επομένως η δόμηση είναι 600 και τα πατάρια 60τ.μ

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω αυτό, μου είχε διαφύγει Απλά στην άδεια που μου έφερε ως παράδειγμα, γράφει ρητά οτι η μέγιστη επιτρεπόμενη είναι 400m2 , δηλαδή την έβγαλε με όρους δόμησης κατοικίας.

Edited by CAPRICE_
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Οι ενοικιαζόμενες κατοικίες εκδίδονται με όρους κατοικίας και όχι τουριστικών επιχειρήσεων

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Αλέξανδρος said:

Οι ενοικιαζόμενες κατοικίες εκδίδονται με όρους κατοικίας και όχι τουριστικών επιχειρήσεων

Κι εγώ αυτό ξέρω. Άρα τι μπορεί να έχει γίνει με τα πατάρια της συγκεκριμένης? Λάθος ή παράλειψη ελέγχου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε εφαρμόζεται  μόνο για τα ΕΚΤΟΣ σχεδίου για γήπεδα  εμβαδού < του εμβαδού που απαιτείται  για τα ξενοδοχεία (που είναι μεγαλύτερα -αν δεν κάνω λάθος 8 στρ)

Επίσης αυτό που είπε ο φίλος μου kan62 ισχύει μόνο για οικόπεδα <700 τ,μ και >200 τ.μ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.