Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, skitziS said:

Συνάδελφοι καλημέρα, τα φώτα σας παρακαλώ.

Περίπτωση κτιρίου με σοφίτα, η οποία καταλαμβάνει το 50% της κάτοψης του υποκείμενου ορόφου και ειναι εντός του περιγραμματος του (με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά κλπ κλπ). Στον υποκείμενο όροφο, η οροφή του κλείνει στα 3μ ύψους και δημιουργεί δώμα (βατό ή μη) το οποίο έρχεται κατ'επέκταση του δαπέδου της σοφίτας ενώ παράλληλα υπάρχει εσωτερική σκάλα που ενώνει σοφίτα και υποκειμενο. Άρα εσωτερικά δεν υπάρχει το 2πλο ελεύθερο ύψος (πχ 5μ) αλλά ένας (υποκειμενος) όροφος με ύψος 3 μ. και η σοφίτα.η οποία δεν "βλέπει" εσωτερικά στον όροφο.

(Ο ΝΟΚ όπως τροποποιήθηκε πρόσφατα, έπιτρέπει, πλέον, την πρόσβαση σε βατό δωμά κλπ)

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

ΣΟΦΙΤΑ.JPG

Ναι πλέον επιτρέπεται η πρόσβαση. Όλα καλά φαίνονται στην περιγραφή σου. Ποια είναι η ερώτηση;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, paspartout1 said:

Ναι πλέον επιτρέπεται η πρόσβαση. Όλα καλά φαίνονται στην περιγραφή σου. Ποια είναι η ερώτηση;

ευχαριστώ! έκανα edit για να γίνει σαφές..

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, skitziS said:

ευχαριστώ! έκανα edit για να γίνει σαφές..

Γιατί θεωρείς ότι έπρεπε να βλέπει στον όροφο εφόσον είναι σοφίτα και όχι πατάρι;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, paspartout1 said:

Γιατί θεωρείς ότι έπρεπε να βλέπει στον όροφο εφόσον είναι σοφίτα και όχι πατάρι;

Γιατί τα σκιτσα των Τ.Ο του ΝΟΚ δειχνουν ανοικτό το χώρο της σοφίτας και ειναι ασαφή.

Δεν το έχω αντιμετωπίσει ξανα...

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, skitziS said:

Γιατί τα σκιτσα των Τ.Ο του ΝΟΚ δειχνουν ανοικτό το χώρο της σοφίτας και ειναι ασαφή.

Δεν το έχω αντιμετωπίσει ξανα...

Έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αυτό που φαίνεται στο σκίτσο αλλά το σύνηθες είναι αυτό που δείχνεις εσύ. Δείχνεις δηλαδή μόνο σοφίτα, όχι πατάρι με κεκλιμένη στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο μένα συνάδελφοι, 

θα παραθέσω και ενα σχέδιο επεξηγηματικό και αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι το εξής σε σχέση με πατάρια και σοφίτες με την νεα κατάσταση του Ν4759/20

όπως αναφέρεται στον νόμο "Το πατάρι δύναται να είναι συνεπίπεδο με όροφο ή σοφίτα του κτιρίου, να είναι προσπελάσιμο από τους παραπάνω χώρους κτλ κτλ" 

εγω εχω σχεδιάσει πατάρι συνεπίπεδο με σοφίτα, το εμβαδόν του παταριού μου που είναι συνέχεια κλειστού χώρου σοφίτας είναι μικρότερο του 70% της υποκείμενης κάτοψης ωστόσο ουσιαστικά το μονο ανοιγμα που υπάρχει σε αυτο το επίπεδο είναι το άνοιγμα της σκάλας (εννοω άνοιγμα στην κάτοψη)    

ερώτηση 1. μπορεί το μονο ανοιχτό άνοιγμα του παταριού να είναι αυτό που βλέπει στο άνοιγμα της σκάλας? 

ερωτηση 2. Σχετικά με εμβαδόν σοφίτας ισχύει αυτό που πλέον ισχύει για τα πατάρια δηλαδή το καθαρό εμβαδόν της σοφίτας που επιτρέπεται είναι ίσο με το 50% του μικτού εμβαδου του κάτω ορόφου?

ερώτηση 3. σχετικά με τα ελεύθερα ύψη των χώρων σοφίτας και παταριών απ'οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κανενας ουσιαστικός περιορισμός περαν του περιορισμού το μεγιστου επιτρεπόμενου ύψους του κτιρίου σου και το ύψος του υποκείμενου κύριου χώρου να είναι min 2,50μ. 

ερώτηση 4. Με τα μπάνια/WC σε αυτούς τους χώρους τι ισχύει? μετραει κάτι στην δόμηση ?

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας 

  

 

erwthsh_mixanikos01.pdf

Edited by nounou
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, nounou said:

Γειά σας και απο μένα συνάδελφοι, 

θα παραθέσω και ενα σχέδιο επεξηγηματικό και αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι το εξής σε σχέση με πατάρια και σοφίτες με την νεα κατάσταση του Ν4759/20

όπως αναφέρεται στον νόμο "Το πατάρι δύναται να είναι συνεπίπεδο με όροφο ή σοφίτα του κτιρίου, να είναι προσπελάσιμο από τους παραπάνω χώρους κτλ κτλ" 

εγω εχω σχεδιάσει πατάρι συνεπίπεδο με σοφίτα, το εμβαδόν του παταριού μου που είναι συνέχεια κλειστού χώρου σοφίτας είναι μικρότερο του 70% της υποκείμενης κάτοψης ωστόσο ουσιαστικά το μονο ανοιγμα που υπάρχει σε αυτο το επίπεδο είναι το άνοιγμα της σκάλας (εννοω άνοιγμα στην κάτοψη)    

ερώτηση 1. μπορεί το μονο ανοιχτό άνοιγμα του παταριού να είναι αυτό που βλέπει στο άνοιγμα της σκάλας? 

ερωτηση 2. Σχετικά με εμβαδόν σοφίτας ισχύει αυτό που πλέον ισχύει για τα πατάρια δηλαδή το καθαρό εμβαδόν της σοφίτας που επιτρέπεται είναι ίσο με το 50% του μικτού εμβαδου του κάτω ορόφου?

ερώτηση 3. σχετικά με τα ελεύθερα ύψη των χώρων σοφίτας και παταριών απ'οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κανενας ουσιαστικός περιορισμός περαν του περιορισμού το μεγιστου επιτρεπόμενου ύψους του κτιρίου σου και το ύψος του υποκείμενου κύριου χώρου να είναι min 2,50μ. 

ερώτηση 4. Με τα μπάνια/WC σε αυτούς τους χώρους τι ισχύει? μετραει κάτι στην δόμηση ?

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας 

  

 

erwthsh_mixanikos01.pdf 161 kB · 1 download

1. Θεωρώ πως όχι. Μπορούν να είναι στο ίδιο επίπεδο πατάρι και σοφίτα, κάτι που εύκολα μπορώ να φανταστώ για διαφορετικές ιδιοκτησίες. Στην ίδια δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να γίνει. Αυτό που φτιάχνεις δεν είναι πατάρι γιατι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις παταριού.

2. Οι σοφίτες πρέπει να μην ξεπερνάνε το 50% της κάτοψης που στη δική μας πολεοδομία μεταφράζεται ως κάλυψη-για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω σε άλλες πολεοδομίες μεταφράζεται διαφορετικά.

3. Συμφωνώ.

4. Από ό,τι καταλαβαίνω μπορούν και στο πατάρι πλέον να γίνουν κλειστοί βοηθητικοί χώροι σε απόσταση 1 μέτρου από το "άνοιγμα¨του παταριού προς τον υποκείμενο χώρο και δε φαίνεται να προσμετρώνται πια στο ΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, paspartout1 said:

1. Θεωρώ πως όχι. Μπορούν να είναι στο ίδιο επίπεδο πατάρι και σοφίτα, κάτι που εύκολα μπορώ να φανταστώ για διαφορετικές ιδιοκτησίες. Στην ίδια δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να γίνει. Αυτό που φτιάχνεις δεν είναι πατάρι γιατι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις παταριού.

2. Οι σοφίτες πρέπει να μην ξεπερνάνε το 50% της κάτοψης που στη δική μας πολεοδομία μεταφράζεται ως κάλυψη-για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω σε άλλες πολεοδομίες μεταφράζεται διαφορετικά.

3. Συμφωνώ.

4. Από ό,τι καταλαβαίνω μπορούν και στο πατάρι πλέον να γίνουν κλειστοί βοηθητικοί χώροι σε απόσταση 1 μέτρου από το "άνοιγμα¨του παταριού προς τον υποκείμενο χώρο και δε φαίνεται να προσμετρώνται πια στο ΣΔ.

ευχαριστώ πολύ paspartout1( ωραίο όνομα) 

όσον αφορά το πατάρι ποιες προϋποθέσεις θεωρείται πως δεν πληρούνται? 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, nounou said:

ευχαριστώ πολύ paspartout1( ωραίο όνομα) 

όσον αφορά το πατάρι ποιες προϋποθέσεις θεωρείται πως δεν πληρούνται? 

Αποτελεί παράρτημα της υποκείμενης χρήσης, έχει συνολικό καθαρό εμβαδόν, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί του τοίχοι, μικρότερο του 70% της μικτής επιφάνειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος και δεν αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

Το πατάρι δεν είναι όροφος, είναι ένας εξώστης μέσα στον κάτω όροφο ο οποίος έχει μεγάλο ύψος, που δεν επιτρέπεται να καλύπτει πάνω από το 70%. Η τρύπα στην πλάκα δηλαδή είναι υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, paspartout1 said:

Αποτελεί παράρτημα της υποκείμενης χρήσης, έχει συνολικό καθαρό εμβαδόν, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί του τοίχοι, μικρότερο του 70% της μικτής επιφάνειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος και δεν αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

Το πατάρι δεν είναι όροφος, είναι ένας εξώστης μέσα στον κάτω όροφο ο οποίος έχει μεγάλο ύψος, που δεν επιτρέπεται να καλύπτει πάνω από το 70%. Η τρύπα στην πλάκα δηλαδή είναι υποχρεωτική.

και αν το κάνω όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα?  στην νομοθεσία που λέει οτι πατάρι και σοφίτα δεν δύναται να είναι συνεπίπεδα στο ίδιο κτίριο? 

erwthsh_mixanikos02.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.