Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Όπως το καταλαβαίνω εννοεί ο ποιητής/νομοθέτης μεικτή επιφάνεια=(κάλυψη + έρκερ),θα πάω από υδόμ να ρωτήσω/πήξω τον πολεοδόμο και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επαναφέρω ένα ερώτημα που δεν έχει απαντηθεί. Παρακαλώ τα φώτα σας.

Καλησπέρα. Στην κάτοψη του υποκείμενου ορόφου μίας οριζόντιας ιδιοκτησίας προσμετρά η επιφάνεια  ΑΗΧ  για το 50% της σοφίτας ή το 70% του παταριου;

Link to comment
Share on other sites

xka ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι ωστόσο δεν βλέπω τον λόγο να προσμετράται και η επιφάνεια των ΑΗΧ για τον υπολογισμό, δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σε αυτό... θεωρώ ότι προσμετρώνται μόνο οι εσωτερικοί χώροι (συμπεριλαμβανομένων των τοίχων σύμφωνα με τα νέα δεδομένα ) 

  

Edited by nounou
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ πως με τα μέχρι τώρα δεδομένα μετράνε τα πάντα που βρίσκονται εντός των εξωτερικών τοιχων και ο ΑΗΧ δεν είναι μέσα σε αυτά. 

 

Πάντα κατα την άποψη μου κι όχι με κάποια απάντηση που έχω πάρει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιλάει για επιφάνεια ο νόμος και όχι για κλειστούς χώρους ή δόμηση. Οι ΑΗΧ είναι τμήμα του κτιρίου και κατά συνέπεια της επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επιτρέπεται η  δημιουργία ανοιχτού εξώστη σε σοφίτα, δηλαδή προσβάσιμου από την πλάκα (και στάθμη) της σοφίτας;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Gestalt said:

Καλησπέρα, επιτρέπεται η  δημιουργία ανοιχτού εξώστη σε σοφίτα, ....

αρκεί μερικά μέτρα που σου αναλογούν στην σοφίτα βάση ΝΟΚ να τα χρησιμοποιήσεις ως ανοικτό εξώστη...

Αν όχι κάνει νίαου νίαου στους κεράμους ότι η σοφίτα άτυπα θα είναι πιο μεγάλη απ όσο της αναλογεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Didonis γιατί δεν μπορώ να έχω ενιαίο χώρο εξώστη και σοφίτα? Δεν βλέπω να απαγορεύεται πουθενά στον ΝΟΚ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Didonisλογικό μου φαίνεται σαν σκέψη αλλά από που προκύπτει; Δεν έχω βρει σχετική αναφορά ούτε στον 4579/20 ούτε μπορώ να σκεφτώ κάποιον λόγο για τον οποίο η δημιουργία ανοιχτού εξώστη στη σοφίτα θα παρέπεμπε στην δημιουργία ορόφου και εξ' ορισμού στην περίπτωση αυτή δεν θα επιτρεπόταν, όμως πώς στοιχειοθετείται (ή με απλή αναγωγή στο ότι πουθενά δεν αναφέρεται διαφορετικά και άρα επιτρέπεται); 

Επίσης δεν νομίζω να αρκεί να χρησιμοποιηθούν μέτρα της σοφίτας (ή παταριού) καθώς η επιφάνεια αυτή θα αντιβαίνει του ορισμού τους...

@melissa έστειλα το μήνυμα πριν διαβάσω την απάντησή σου οπότε με επεξεργασία αναφέρω  στο μήνυμα αυτό πως σε αυτό αναφέρθηκα και εγώ παραπάνω... το λεπτό σημείο προσοχής είναι ίσως αν ο εξώστης παραπέμπει με κάποιον τρόπο στην δημιουργία ορόφου στη στάθμη αυτή...

Edited by Gestalt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.