Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

σε νέα άδεια με σοφίτα και εφόσον έχει πρόσβαση σε δώμα, ο εξωτερικός τοίχος της θα πρέπει να απέχει απόσταση δ από πλάγια όρια? ή εφόσον οι υποκείμενοι όροφοι φτάνουν στα πλάγια όρια δεν υπάρχει τέτοιος  περιορισμός?

επισυνάπτω ένα πρόχειρο διάγραμμα... Ευχαριστώ!!853786539_-Model.thumb.jpg.4a5c14305ec88052b1505d648cb40c6f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στον υπολογισμό της υποκείμενης επιφάνειας του εσωτερικού εξώστη όπου σύμφωνα με ΝΟΚ  "Ως υποκείμενος χώρος, νοείται η συνολική επιφάνεια της κάτοψης (κύριοι χώροι, βοηθητικοί χώροι, κεντρικό κλιμακοστάσιο αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας, ηλιακά αίθρια), συμπεριλαμβανομένων των τοίχων που την ορίζουν", προσμετράμε και την εξωτερική θερμομόνωση των τοίχων? Πέρνουμε δηλαδή το συνολικό πάχος του τοίχου?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ltherr said:

καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

σε νέα άδεια με σοφίτα και εφόσον έχει πρόσβαση σε δώμα, ο εξωτερικός τοίχος της θα πρέπει να απέχει απόσταση δ από πλάγια όρια? ή εφόσον οι υποκείμενοι όροφοι φτάνουν στα πλάγια όρια δεν υπάρχει τέτοιος  περιορισμός?

επισυνάπτω ένα πρόχειρο διάγραμμα... Ευχαριστώ!!853786539_-Model.thumb.jpg.4a5c14305ec88052b1505d648cb40c6f.jpg

Χωρίς να μπορώ να σου πω πού το βασίζω, με βάση τα όσα ισχύουν .. από πάντα θεωρώ ότι ναι πρέπει να αφησεις δ (σε μια εσοχή κτιρίου για παράδειγμα έτσι αντιμετωπίζεται)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Yanis83 said:

Καλησπέρα, στον υπολογισμό της υποκείμενης επιφάνειας του εσωτερικού εξώστη όπου σύμφωνα με ΝΟΚ  "Ως υποκείμενος χώρος, νοείται η συνολική επιφάνεια της κάτοψης (κύριοι χώροι, βοηθητικοί χώροι, κεντρικό κλιμακοστάσιο αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας, ηλιακά αίθρια), συμπεριλαμβανομένων των τοίχων που την ορίζουν", προσμετράμε και την εξωτερική θερμομόνωση των τοίχων? Πέρνουμε δηλαδή το συνολικό πάχος του τοίχου?

ε όχι δε νομίζω αν μετράται στο περίγραμμα υποκειμενου, αφού δε μετράει πουθενά η μόνωση!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σύμφωνα με τον ΝΟΚ

Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται κάτω από την επικλινή στέγη του κτιρίου και δύναται το δάπεδό της να βρίσκεται σε χαμηλότερο ύψος από το σημείο έδρασης της στέγης. Η σοφίτα αποτελεί ενιαίο σύνολο με το χώρο κάτω από την στέγη και ο παραπάνω χώρος αντιμετωπίζεται ενιαία για τον υπολογισμό του ελεύθερου ύψους. Η σοφίτα, δύναται να έχει πρόσβαση σε δώμα ή και δώμα ορόφου του κτιρίου ή και ανοικτό εξώστη ή και κλειστό εξώστη. Δεν θεωρείται όροφος και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Επιτρέπεται η πρόσβαση στον χώρο της σοφίτας από κεντρικό κλιμακοστάσιο αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας. Δύναται, η επέκταση του δαπέδου της προσμετρώντας την επιφάνεια πλέον του 50% στον σ.δ. Δεν υφίσταται ελάχιστος ή μέγιστος περιορισμός ως προς το ύψος της σοφίτας.

Από τα συμφραζόμενα,  μπορούμε να υποθέσουμε ότι η σοφίτα δύναται να είναι συνεπίπεδη με όροφο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε ανεξάρτητη σουίτα ξενοδοχείου έχω σοφίτα για το υπολογισμό της οποίας θεωρώ ώς ενιαίο τον υποκείμενο χώρο που έχει μεσοεπίπεδο +1,3μ στο οποίο βρίσκεται κλειστό λουτρό το οποίο φτάνει μέχρι τη στέγη. Είναι σωστή η θεώρησή μου ή θα έχω πρόβλημα. Επίσης μπορώ να έχω υπνοδωμάτιο στη σοφίτα εάν έχω μέσω ύψος μικρότερο του 2,5μ? 

Σοφίτα.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε υφιστάμενο υπόγειο με ύψος 5,00μ θεωρείτε ότι μπορεί να κατασκευαστεί πατάρι, ή επειδή δεν είναι χώρος κύριας χρήσης απαγορεύεται;

Link to comment
Share on other sites

η 

3 ώρες πριν, Desp Pan said:

Καλησπέρα,

σε υφιστάμενο υπόγειο με ύψος 5,00μ θεωρείτε ότι μπορεί να κατασκευαστεί πατάρι, ή επειδή δεν είναι χώρος κύριας χρήσης απαγορεύεται;

Για υπόγειο βχ αν μιλαμε τότε απαγορευεται.

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2022 at 12:15 ΜΜ, Yanis83 said:

Καλησπέρα, σε ανεξάρτητη σουίτα ξενοδοχείου έχω σοφίτα για το υπολογισμό της οποίας θεωρώ ώς ενιαίο τον υποκείμενο χώρο που έχει μεσοεπίπεδο +1,3μ στο οποίο βρίσκεται κλειστό λουτρό το οποίο φτάνει μέχρι τη στέγη. Είναι σωστή η θεώρησή μου ή θα έχω πρόβλημα. Επίσης μπορώ να έχω υπνοδωμάτιο στη σοφίτα εάν έχω μέσω ύψος μικρότερο του 2,5μ? 

Σοφίτα.jpg

Για το πρώτο, εάν και τις δύο στάθμες τις λες ισόγειο, νομίζω ναι μπορείς να το μετρήσεις.

Για το δεύτερο, κανείς δε θα σου απαντησει νομίζω με σιγουρια. η λογική λέει ότι αν δεν έχεις ύψος κ.χ. ο εοτ δε θα έπρεπε να δεχτει κρεβάτι εκεί. Από την άλλη εάν σε σημεία του δωματίου το έχεις το ύψος, όλα ειναι λίγο ....φλου. 

Θα σου φανεί περίεργο, αλλά πέραν του εοτ ίσως να το συζητήσεις με κάποιον ΕΜΠΕΙΡΟ όμως μηχανικό (Τύπου προιστάμενο από τα κεντρικά δηλαδή της εταιρείας) από τις εταιρείες πιστοποίησης, αυτοί πιστοποιούν και δίνουν τα κλειδιά.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2022 at 3:38 ΜΜ, sarcs said:

η 

Για υπόγειο βχ αν μιλαμε τότε απαγορευεται.

Το πρόβλημα είναι ότι πρόκειται για ένα κτίριο του '77 όπου από την άδεια προβλεπόταν δύο υπόγεια αλλά στην πράξη το μεσοπάτωμα ανάμεσα στα δύο δεν κατασκευάστηκε και τακτοποιήθηκε σαν παράβαση. (μη υλοποίηση άδειας) . Τώρα ο νέος ιδιοκτήτης θέλει πατάρι και σκέφτομαι να πατήσω σε αυτό, ότι θέλω να επαναφέρω δυο οροόφους αλλά με μεταλλικό πατάρι, όχι πλάκα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.