Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση!

Άρα στο παράδειγμα μου 55τμ?

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το τεύχος Τεχνικών οδηγιών αναφέρει για το πατάρι ότι "Δεν αποτελεί όροφο και δεν υποκαθιστά τη λειτουργία των χώρων κύριας χρήσης που είναι απαραίτητοι για τη λειτουργία του υποκείμενου ορόφου."

Η ερώτηση είναι: μπορώ σε καφετέρια να τοποθετήσω το παρασκευαστήριο στο πατάρι ή επειδή το παρασκευαστήριο είναι απαραίτητο για τη λειτουργία του ορόφου πρέπει να βρίσκεται τον υποκείμενο χώρο? Εξακολουθεί να ισχύει η οδηγία? (άσχετα που έχουν αλλάξει πολλά από αυτά που γράφει). Έχω ύψος κύριας χρήσης.

ΤΕΥΧΟΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ

Άρθρο 2
Ορισμοί

παρ. 28 (σε συνδυασμό με το άρθρο 11 παρ. 6ιδ)
Ο ανοιχτός χώρος του εσωτερικού εξώστη έχει ελάχιστο ύψος ανάλογα με τη χρήση του και δεν προσμετρείται στο Σ.Δ. έως το 10% της επιτρεπόμενης δόμησης του κτιρίου. Δεν αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία και δεν προσεγγίζεται από εξωτερική κλίμακα. Αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της υποκείμενης επιφάνειας και σε περίπτωση διαφορετικών ιδιοκτησιών στον ίδιο όροφο, κάθε πατάρι τοποθετείται μέσα στα όρια της υποκείμενης ανεξάρτητης ιδιοκτησίας και δεν εκτείνεται στην όμορη. Δεν αποτελεί όροφο και δεν υποκαθιστά τη λειτουργία των χώρων κύριας χρήσης που είναι απαραίτητοι για τη λειτουργία του υποκείμενου ορόφου. Τυχόν κλειστά τμήματα του εσωτερικού εξώστη με βοηθητική χρήση (όπως π.χ. wc) προσμετρούνται στον Σ.Δ. χωρίς να θεωρούνται όροφος Στο μέγιστο επιτρεπόμενο εμβαδόν του εσωτερικού εξώστη συνυπολογίζεται και η κλίμακα ανόδου σε αυτόν.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση έχει να κάνει με το αν επιτρέπεται κύρια χρήση στο πατάρι ή όχι, καθώς επίσης και πως οριοθετείτε ο χώρος.

Link to comment
Share on other sites

To τι όριζε ως πατάρι πριν 5+ χρόνια είναι διαφορετικό με το τι ορίζει σήμερα

 

Εσωτερικός εξώστης (πατάρι) είναι ο προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη επιφάνεια
πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης και έχει προσπέλαση από το χώρο αυτόν
ή και το κοινόχρηστο
κλιμακοστάσιο του κτιρίου
ή και το κεντρικό κλιμακοστάσιο αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας. Αποτελεί παράρτημα της
υποκείμενης χρήσης, έχει συνολικό καθαρό εμβαδόν, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί του τοίχοι, μικρότερο
του 70% της μικτής επιφάνειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος και δεν αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία.
Ως υποκείμενος χώρος, νοείται η συνολική επιφάνεια της κάτοψης
(κύριοι χώροι, βοηθητικοί χώροι, κεντρικό
κλιμακοστάσιο αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας, ηλιακά αίθρια)
, συμπεριλαμβανομένων των τοίχων που την ορίζουν.
Κάτω από τον εσωτερικό εξώστη είναι χώροι κύριας ή βοηθητικής χρήσης, όπως διάδρομοι, χώροι υγιεινής. Στον
υπολογισμό του ποσοστού του εσωτερικού εξώστη προσμετράται η κλίμακα ανόδου, που συνδέει τον εσωτερικό εξώστη
με το χώρο της υποκείμενης επιφάνειας (δεν προσμετράται η κλίμακα του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου ή του κεντρικού
κλιμακοστασίου αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας). Το πατάρι δύναται να είναι συνεπίπεδο με όροφο ή
και σοφίτα του
κτιρίου
ή και ανοικτό εξώστη ή και κλειστό εξώστη, να είναι προσπελάσιμο από τους παραπάνω χώρους και να φέρει
κλειστούς χώρους σε οποιοδήποτε σημείο της επιφάνειάς του και σε απόσταση ενός (1) τουλάχιστον μέτρου από τα ανοικτά
όρια
, οι οποίοι δεν προσμετρώνται στον συντελεστή δόμησης. Τα ανοικτά όρια του εσωτερικού εξώστη δύνανται να
βλέπουν σε ηλιακό αίθριο.
Σε περίπτωση κτιρίου με στέγη, αν το πατάρι βρίσκεται κάτω από τη στέγη δύναται να αποτελεί
ενιαίο σύνολο με τον χώρο κάτω από την στέγη. Σε αυτήν την περίπτωση, για τον υπολογισμό του ελεύθερου ύψους ο
παραπάνω χώρος αντιμετωπίζεται ενιαία, υπό την προϋπόθεση ότι πληροί τους όρους
μέσου ελεύθερου ύψους των χώρων
κύριας
ή βοηθητικής χρήσης

Με αυτά που διαβάζουμε μπορούμε να έχουμε σαλόνι με ανοικτή ή και κλειστή κουζίνα και κλειστό WC σε αυτό, αφού έχει σημαντικές διαφορές από τις τεχνικές οδηγίες. 

 

ιδ. Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) με συνολικό καθαρό εμβαδόν (χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί τοίχοι
τους) μικρότερο ή ίσο του 25% της δόμησης του κτιρίου, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο, χωρίς να
δημιουργούν ανεξάρτητη ιδιοκτησία και εφόσον ο χώρος κάτω από αυτόν διασφαλίζει προϋποθέσεις ύψους χώρου
κύριας χρήσης. Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) σε περίπτωση προσθήκης καθ' ύψος σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια που
έχουν υπόλοιπο συντελεστή δόμησης, με συνολικό καθαρό εμβαδόν (χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί
τοίχοι τους) μικρότερο ή ίσο του 25% της επιτρεπόμενης δόμησης, σύμφωνα με τους όρους δόμησης που ισχύουν
κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας δόμησης προσθήκης. Στον υπολογισμό των παραπάνω ποσοστών των εσωτερικών
εξωστών δεν προσμετράται η κλίμακα ανόδου και οι διάδρομοι προς αυτούς.

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Αλέξανδρος said:

Η απάντηση έχει να κάνει με το αν επιτρέπεται κύρια χρήση στο πατάρι ή όχι, καθώς επίσης και πως οριοθετείτε ο χώρος.

Όταν λες αν επιτρέπεται κύρια χρήση τι εννοείς? Ύψος, φωτισμός, αερισμός κ.λπ?

@BAS γράφεις "Με αυτά που διαβάζουμε μπορούμε να έχουμε σαλόνι με ανοικτή ή και κλειστή κουζίνα και κλειστό WC σε αυτό, αφού έχει σημαντικές διαφορές από τις τεχνικές οδηγίες." Φυσικά κι εγώ θεωρώ το ίδιο. Αυτό που με προβληματίζει είναι από τις Τεχνικές Οδηγίες το"Δεν αποτελεί όροφο και δεν υποκαθιστά τη λειτουργία των χώρων κύριας χρήσης που είναι απαραίτητοι για τη λειτουργία του υποκείμενου ορόφου."

Δηλαδή για να έχω μπάνιο στο πατάρι πρέπει να έχω ήδη και ένα κάτω για να είναι πλήρως λειτουργικός ο υποκείμενος χώρος? Ισχύει το μέρος αυτό της οδηγίας ή όχι?

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, OLINAPAL said:

Όταν λες αν επιτρέπεται κύρια χρήση τι εννοείς? Ύψος, φωτισμός, αερισμός κ.λπ?

@BAS γράφεις "Με αυτά που διαβάζουμε μπορούμε να έχουμε σαλόνι με ανοικτή ή και κλειστή κουζίνα και κλειστό WC σε αυτό, αφού έχει σημαντικές διαφορές από τις τεχνικές οδηγίες." Φυσικά κι εγώ θεωρώ το ίδιο. Αυτό που με προβληματίζει είναι από τις Τεχνικές Οδηγίες το"Δεν αποτελεί όροφο και δεν υποκαθιστά τη λειτουργία των χώρων κύριας χρήσης που είναι απαραίτητοι για τη λειτουργία του υποκείμενου ορόφου."

Δηλαδή για να έχω μπάνιο στο πατάρι πρέπει να έχω ήδη και ένα κάτω για να είναι πλήρως λειτουργικός ο υποκείμενος χώρος? Ισχύει το μέρος αυτό της οδηγίας ή όχι?

Να ξαναπώ και εγώ τη γνώμη μου, όπως έγραψα θεωρώ ότι ισχύει ακριβώς αυτό που γράφεις.

Για κατοικία π.χ αν έχω από κάτω μια γκαρσονιέρα (wc, κουζίνα, δωμάτιο/σαλόνι/κάπου να κοιμηθώ) ε από πάνω ας έχω την Άρτα και τα Γιάννενα (με 1μ απόσταση από τα ανοιχτά όρια για κλειστούς χώρους).

Κύρια χρήση σίγουρα επιτρέπεται στο πατάρι.

Από την άλλη η πραγματικότητα είναι ότι λίγοι θα το εντοπίσουν αυτό που εντόπισες...
Και με δεδομένο ότι ο νόμος έχει αλλάξει ριζικά ως προς το πατάρι μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι δεν ισχύει ούτε αυτό το κομμάτι της Τ.Ο.
Όποτε ιτσ απ του γιου . . .

Edited by Latg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.